ARTYKUŁY O NIETRZYMANIU MOCZU

Tutaj znajdziesz artykuły uzupełniające wiedzę na temat nietrzymania moczu

Jak zadbać o higienę osobistą pacjenta leżącego?

Mycie chorego w łóżkuoraz inne czynności pielęgnacyjne, jak przewijanie, golenie, czesanie, to bardzo ważne aspekty opieki. Mają znaczenie nie tylko dla samopoczucia psychicznego, ale też zdrowia. Chory leżący jest bowiem narażony na poważne problemy skórne, które w skrajnych przypadkach kończą się infekcjami. Przeczytaj poradnik, który podpowie ci, jak powinna wyglądać higiena osobista chorej osoby.

Plan opieki nad osobą z demencją

Plan opieki dla osób starszych z demencją określa działania, których celem jest poprawa jakości życia chorych – w różnych obszarach (jak komunikacja z otoczeniem, odżywianie, higiena i bezpieczeństwo). Otępienie (demencja) postępuje powoli – pierwsze objawy są niejednoznaczne, często umykają zarówno najbliższym, jak i samemu pacjentowi. Z czasem do problemów z pamięcią dołączają zaburzenia zachowania i rozchwianie emocjonalne. W zaawansowanych stadiach chorzy wymagają stałej opieki – nie radzą sobie nawet z podstawowymi czynnościami, jak ubieranie się, mycie, spożywanie posiłków.

Pielęgnacja skóry u osób starszych i chorych

Prawidłowa pielęgnacja skóry u osób w podeszłym wieku zapobiega uszkodzeniom skóry, podrażnieniom, zaczerwienieniom, obrzękom i odleżynom. Odpowiednio przeprowadzone zabiegi mogą oszczędzić osobie chorej wiele cierpienia. Poznajmy mechanizmy, które prowadzą do problemów skórnych u seniorów, i dowiedzmy się, jak im przeciwdziałać. Co robić, gdy dolegliwości – mimo troskliwej opieki – jednak się pojawią? Jakie pozycje powinien uwzględniać dobrze przygotowany plan pielęgnacyjny dla osób starszych?

Pielęgnacja okolic intymnych u pacjenta

Pielęgnacja krocza to czynność, podczas której należy zapewnić podopiecznemu odpowiednie warunki i intymność. Profesjonalny opiekun okazuje zrozumienie, akceptację, dba o godność chorego. Zabiegi wykonywane prawidłowo i systematycznie zapobiegają szeregu dolegliwościom, oszczędzają choremu bólu i cierpienia. Opieka nad pacjentem obłożnie chorym, który wymaga pomocy podczas wykonywania codziennych czynności, nie jest zadaniem łatwym, lecz może przynieść sporo satysfakcji.

Jakie wkładki higieniczne są najlepsze dla osób starszych?

Poczucie higieny i bezpieczeństwa jest dla nas bardzo ważne. To kwestia istotna dla każdego człowieka. Niejednokrotnie docenia się ją tak naprawdę dopiero wtedy, gdy pojawiają się pewne problemy, jak np. nietrzymanie moczu. W takiej sytuacji szukamy rozwiązań, które pomogą ukryć ten mało przyjemny objaw. Jakie środki higieniczne mogą w tym pomóc? Kiedy warto stosować wkładki anatomiczne?

Produkty przeciwodleżynowe, które warto mieć w domu

Pacjenci leżący, mający problem z poruszaniem się oraz niebędący zdolni do samodzielnej egzystencji, często zmagają się z wieloma problemami. Nietrzymanie moczu i kału to tylko niektóre z nich. Dołączają do nich również odleżyny. Jak im zapobiec? Jakie preparaty na odleżyny stosować?

Odpowiednia pielęgnacja przy nietrzymaniu stolca

Właściwa pielęgnacja przy nietrzymaniu stolca może zapobiec wielu przykrym dolegliwościom. Inkontynencję kałową możnaopanować łatwiej przy pomocy specjalistycznych produktów.Należy zaopatrzyć podopiecznego w odpowiednie środkiochrony, które zatrzymują stolec i nieprzyjemne zapachy. Niezbędne są również dodatkowe zabiegi higieniczne z zastosowaniem odpowiednich środków czyszczących, nawilżających, ochronnych i łagodzących.Na czym polega prawidłowa pielęgnacja pacjenta z inkontynencją kałową?

Dlaczego majtki chłonne są najlepsze dla osób starszych?

Na rynku istnieje całe mnóstwo środków higienicznych dla osób z nietrzymaniem moczu. Są wśród nich podpaski urologiczne oraz pieluchomajtki. Wyróżniają się dobrą chłonnością, niwelują też przykry zapach. Które z tych rozwiązań lepsze jest dla osób starszych?

Jaką ochronę łóżka wybrać dla rodzica z inkontynencją?

Nietrzymanie moczu jest dolegliwością bardzo kłopotliwą. Niekontrolowany wyciek moczu zdarza się zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. W jaki sposób zabezpieczyć materac przed przemoczeniem? Czy stosowana niegdyś cerata na łóżko jest dobrym rozwiązaniem?

Produkty do pielęgnacji skóry osób starszych

Osoby starsze, zwłaszcza schorowane, często potrzebują wsparcia przy codziennych czynnościach pielęgnacyjnych. W takich sytuacjach istnieje również potrzeba szczególnej troski o ich skórę. Jaki krem ochronny stosować? Czy maść z cynkiem wystarczy?

Jak należy leczyć i pielęgnować odleżyny?

W literaturze medycznej odleżyna określana jest jako ognisko martwicy powstałe w konsekwencji niedokrwienia, które przechodzi w owrzodzenie skóry. Odleżyny tworzą się pod wpływem działania siły ucisku lub tarcia, najczęściej w okolicy kości krzyżowej, guzów kulszowych, kostek i pięt. To przyczyna bólu i cierpienia wielu chorych leżących. Jak zapobiegać odleżynom? Jak je leczyć, gdy – mimo wszystko – się pojawią?

Produkty do mycia osób starszych

Seniorzy nie zawsze mają tyle siły, by poradzić sobie z samodzielnym myciem. Wraz z wiekiem pojawić się mogą różne problemy, np. z utrzymaniem równowagi i koordynacją, które sprawiają, że nawet tak proste czynności jak mycie włosów sprawiają trudność. Na szczęście na rynku nieustannie pojawiają się nowe produkty do pielęgnacji osób starszych, które w znacznym stopniu ułatwiają utrzymanie higieny.

Jak chronić skórę podopiecznego z NTM?

Pacjent, który cierpi z powodu nietrzymania moczu (NTM), wymaga dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. NTM może pogłębiać (czasem istniejące już wcześniej) problemy higieniczne osób chorych i niesamodzielnych. Profesjonalną opiekę ułatwiają specjalistyczne produkty chłonne, środki czyszczące i pielęgnujące, które izolują skórę od wilgoci, niwelują nieprzyjemne zapachy, nawilżają oraz skutecznie chronią przed drażniącym wpływem moczu. Prawidłowe zabiegi to warunek zdrowia skóry i dobrego samopoczucia pacjenta z NTM.

Jak opiekować się osobą leżącą?

Opieka nad osobą leżącą w domupowinna być świetnie zorganizowana. Ważne jest ergonomiczne zaplanowanie najbliższej przestrzeni chorego oraz zadbanie, aby zawsze mieć pod ręką potrzebne kosmetyki, akcesoria, dokumenty. Oto kilka informacji, które ułatwią Ci organizację opieki.

Komu przysługuje refundacja pieluchomajtek przez NFZ?

Osoby zmagające się z poważnymi chorobami, w przebiegu których ma miejsce nietrzymanie moczu lub kału, mogą skorzystać z refundacji na pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne lub wkłady anatomiczne. Pierwsze zlecenie na tego rodzaju środki higieniczne musi wypisać lekarz. Na jakich zasadach odbywa się refundacja pieluchomajtek NFZ i komu przysługuje?

Jak poradzić sobie z upośledzoną integralnością skóry u osób starszych?

Nieprawidłowe zabiegi pielęgnacyjne i higieniczne prowadzą do nadmiernego wysuszania skóry i utraty wody przez naskórek. Hamują także procesy naprawcze i przyczyniają się do dalszych uszkodzeń naturalnego mechanizmu obronnego, jakim jest skóra. Z wiekiem integralność naskórka słabnie i skóra przestaje skutecznie pełnić swoje funkcje obronne – staje się bramą, przez którą przenikają drobnoustroje i antygeny. Konsekwencją takich procesów są m.in. infekcje i skórne odczyny alergiczne. Jak radzić sobie z problemem?

Prawidłowa opieka nad pacjentem z nietrzymaniem moczu

Opieka przy nietrzymaniu moczu (NTM) może stanowić duże wyzwanie. To działanie wielokierunkowe, które powinno uwzględniać m.in. prawidłowe zabiegi higieniczne i pielęgnacyjne. Należy zapewnić skórze skuteczną ochronę przed szkodliwym wpływem moczu i wilgoci, zapobiegając jednocześnie nadmiernej utracie wody przez naskórek i wysuszeniu skóry. NTM należy do głównych czynników sprzyjających maceracji i mechanicznym uszkodzeniom skóry. Opieka nad nietrzymającymi moczu, zwłaszcza w przypadku chorych unieruchomionych w pozycji leżącej, obejmuje także profilaktykę i leczenie odleżyn.

Podpaski dla seniorów – co to jest i jak używać?

Podpaski nie są już produktami zarezerwowanymi wyłącznie dla kobiet. Na rynku istnieje wiele tego rodzajów produktów, które przeznaczone są dla osób z różnymi problemami urologicznymi. Są one dostosowane również do potrzeb seniorów. Czym wyróżniają się podpaski dla osób starszych i kiedy warto po nie sięgnąć?

Kiedy noszenie podpasek dla seniorów staje się konieczne?

Wielu seniorów ma problem z nietrzymaniem moczu. Może ono przybierać różną formę, np. wiązać się z uczuciem parcia na pęcherz lub pojawiać się tylko podczas wysiłku fizycznego, śmiechu bądź kaszlu. W każdej sytuacji jest jednak problemem wstydliwym i krepującym. Jak sobie z nim radzić?