Wygląda na to, że Twoja lokalizacja to <country>

Przejdź na swoją regionalną stronę TENA z lokalnymi informacjami.

Starzenie się a praca mózgu

Starszy mężczyzna siedzący z młodą kobietą – jak starzenie się wpływa na mózg

Kłopoty z pamięcią

Czy bliska Ci osoba, którą się opiekujesz, miewa kłopoty z pamięcią? Czy bywa zdezorientowana lub nieracjonalna? Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby pomóc osobom starszym z tymi objawami. 
 
Aby łatwiej dbać o bliskich, warto poznać stan ich zdrowia psychicznego. Opieka na bliską osobą może być utrudniona w zależności od jej stanu psychicznego. W przypadku demencji lub choroby Alzheimera możesz potrzebować pomocy drugiej osoby podczas zmiany produktu chłonnego i mycia.
 
Poniżej znajdziesz podpowiedzi, jak opiekować się bliskimi z problemami z myśleniem lub wyrażaniem potrzeb.
Oznaki parcia

Gdy Twój bliski odczuwa parcie, może to okazywać na kilka sposobów. Może na przykład wiercić się, podciągać ubrania albo wstawać i siadać. Często i wnikliwie obserwuj zachowanie bliskiego. Poznaj jego zachowania, aby dostrzec momenty wymagające Twojej interwencji.

Wprowadzenie rutyny

Pomoc przy korzystaniu z toalety wymaga przygotowania. Dzięki niemu poczujesz się pewniej i spokojniej w swojej roli opiekuna. Dobrym początkiem są sprawdzone produkty dla osób z nietrzymaniem moczu. Warto też zachęcać bliską osobę do regularnych wizyt w toalecie. Prewencyjne rozpoznawanie potrzeb pomoże Twoim bliskim zachować wysoką samoocenę.

Planowanie z wyprzedzeniem

Łatwy dostęp do właściwych produktów ułatwi Ci sprawowanie opieki. Dobre przygotowanie sprawi, że Twój bliski poczuje się pewniej i czyściej. Warto mieć zatem pod ręką produkty dla osób z nietrzymaniem moczu, nawilżane chusteczki, szczelne torebki na odpady oraz odzież na zmianę. Jeśli planujesz wycieczkę z bliskim, pamiętaj o dostępności toalet i miejsc, gdzie można się podmyć i zmienić odzież.

Oferowanie pomocy

Jeśli Twój bliski zmaga się z zaawansowaną postacią nietrzymania moczu, pomóż mu korzystać z toalety i zachęcaj go do komunikowania swoich potrzeb. Przeanalizuj i określ najlepsze pory wizyt w toalecie. Następnie trzymajcie się harmonogramu i odwiedzajcie toaletę w ustalonych godzinach.
 
W ten sposób Twój bliski łatwiej przywyknie do toaletowej rutyny, co może zredukować ryzyko „wpadek”.

What are cookies?

Lorem ipsum dolor sit amet lorem ipsum dolor sit amet lorem ipsum dolor sit amet.