Wygląda na to, że Twoja lokalizacja to <country>

Przejdź na swoją regionalną stronę TENA z lokalnymi informacjami.

Starzenie się a mobilność

Starsza kobieta z dwiema młodszymi na dworze – jak starzenie się wpływa na mobilność

Zachowanie mobilności

Mobilność u bliskich Ci seniorów to duży powód do radości. Oznacza ona, że mogą samodzielnie udać się do toalety. Pomagaj bliskiemu utrzymać sprawność, aby jak najdłużej poruszał się bez pomocy.
 
Z drugiej strony, proces starzenia nie dla każdego jest tak łaskawy. Osłabienie mięśni i stawów z wiekiem jest jak najbardziej naturalnym zjawiskiem. Pogorszeniu ulegają także koordynacja i równowaga. W efekcie osoba starsza doświadcza ograniczeń mobilności. Pamiętaj, że możesz pomóc bliskiej Ci osobie, która boryka się z obniżoną mobilnością.  
 
Jak pomóc w zachowaniu mobilności? Jednym ze sposobów jest zachęcanie do regularnych ćwiczeń. Ruch i ćwiczenia wzmacniają mięśnie i kości. Redukują także problemy z równowagą. Należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności. Byłoby najlepiej, gdyby podczas ćwiczeń ktoś towarzyszył Twojemu bliskiemu: Ty, znajomy albo pracownik socjalny.
 
Aby zwiększać mobilność swojego bliskiego, zadbaj także o bezpieczeństwo środowiska domowego. Upadek często kończy się złamaniem osłabionych wiekiem kości. Może także obniżać poczucie pewności i zniechęcić do aktywności. Zrób więc wszystko, aby zapobiec poślizgnięciom i potknięciom.
Przy braku mobilności

Poruszanie się może stanowić coraz większe wyzwanie dla Twojego bliskiego. Może wymagać pomocy przy czynnościach, które niegdyś były oczywiste, na przykład przy wstawaniu z łóżka, ubieraniu się i pójściu do toalety.

Jak pomagać

Jako opiekun możesz pomagać bliskiemu w poruszaniu się i utrzymaniu jak najwyższego stopnia mobilności. Jeśli Twój bliski ma trudności z poruszaniem, możesz wyręczać go w niektórych czynnościach. 
 
Zadbaj, aby: 
  • dom bliskiego był dla niego bezpieczny – przeczytaj Bezpieczny dom dla osoby starszej
  • bliski wiedział, jak dotrzeć samodzielnie do łazienki. Jeśli nie jest w stanie, przypominaj mu, że chętnie pomożesz;
  • bliski wiedział, gdzie jesteś i jak się z Tobą skontaktować w razie potrzeby; 
  • bliski miał do dyspozycji telefon lub inne łatwo dostępne urządzenie pozwalające zaalarmować innych w razie potrzeby.
Poniżej znajdziesz więcej podpowiedzi, jak pomagać osobom z ograniczoną lub zerową mobilnością.

Ustalcie metodę komunikowania potrzeb

Większość z nas nie lubi rozmawiać o potrzebach toaletowych. Twój bliski pewnie też nie czuje się komfortowo, zgłaszając potrzebę wizyty w toalecie. Warto ustalić dyskretny sposób komunikowania tej potrzeby, na przykład frazę lub gest.

Ograniczanie incydentów

Ważnym elementem opieki nad bliską osobą jest zapobieganie „wpadkom” związanym z nietrzymaniem moczu. Zachęcaj do wizyt w toalecie o tej samej porze dnia. W ten sposób wyrobisz zwyczaj, który pozwoli zredukować incydenty. 

Jeśli Twój bliski nie jest w stanie dotrzeć do toalety na czas, rozważ jednorazowe produkty chłonne dla osób z nietrzymaniem moczu. Każdy przypadek jest inny, skorzystaj więc z wyszukiwarki produktów TENA, aby wybrać właściwe rozwiązania dla swojego bliskiego.

Aby poznać nasze produkty, przeczytaj o Zaletach TENA.

Zamów bezpłatne próbki

Znajdź właściwe produkty dopasowane do konkretnych potrzeb.

Zamów teraz

What are cookies?

Lorem ipsum dolor sit amet lorem ipsum dolor sit amet lorem ipsum dolor sit amet.