Higiena

Nietrzymanie moczu a higiena

Zachowanie czystości to ważny aspekt opieki nad osobą z nietrzymaniem moczu. Ma duży wpływ na poziom zadowolenia i komfortu Twojego podopiecznego. 

Dlaczego higiena jest tak ważna?

Skóra osób starszych jest bardzo delikatna, a może pogłębiać ten stan, jeśli wilgoć z moczu i/lub kału ma dłuższy kontakt ze skórą. Skóra osób starszych nie jest w stanie wytworzyć właściwej bariery ochronnej, przez co staje się podatna na uszkodzenia. Otwarte rany to zaproszenie dla bakterii, które mogą z kolei wywołać drażniącą wysypkę.

Dlaczego tradycyjne mydło nie jest wskazane?

Można by sądzić, że zwykłe mycie skóry rozwiąże problem. Rzecz w tym, że częste mycie zwyczajnym mydłem i wodą może zaognić sytuację. Standardowe mydło wysusza skórę, przez co dodatkowo ją osłabia. Prowadzi to do wysypki, która wraz z nietrzymaniem moczu zmniejszają odporność skóry na infekcje. 
 
Potencjalne problemy ze skórą brzmią zniechęcająco, ale na szczęście możesz zrobić wiele, aby zadbać o skórę swojego bliskiego.

Wskazówki, jak pielęgnować skórę – dla Ciebie i Twojego bliskiego

Wielu opiekunów potwierdza, że zastąpienie wody i mydła produktami bez spłukiwania uprościło ich pracę. Produkty te pozwalają skórze seniora odpocząć od wody, która może mieć działanie wysuszające. 
 
Nasz krem myjący TENA to łagodny środek myjący bez spłukiwania, który dodatkowo nawilża i chroni dojrzałą skórę.
 
Oferujemy nawet szampon w wersji „bez spłukiwania”. Produkt ten docenią opiekunowie, których bliscy spędzają większość czasu w łóżku. Do pielęgnacji włosów podopiecznego polecamy nasz czepek do mycia włosów TENA.
 
Powszechnie wiadomo, że przyczynia się do nieprzyjemnego zapachu, który może zawstydzać Twojego bliskiego i odbierać mu pewność siebie. Należy jednak pamiętać, że mocno perfumowane produkty nie są dobrym sposobem na maskowanie zapachu. Nasze produkty TENA bez spłukiwania sprawią, że Twój bliski poczuje się świeżo oraz pomogą Ci w pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu. 
 
Aby jeszcze bardziej uprościć procesy pielęgnacyjne, możesz używać naszych uniwersalnych produktów, takich jak szampon i środek myjący pod prysznic TENA. Dzięki nim ograniczysz liczbę używanych produktów i jednocześnie zadbasz o skórę i włosy bliskiego.
 
Codzienne zabiegi higieniczne ułatwią także jednorazowe chusteczki. 
 
  • Jednorazowe chusteczki minimalizują ryzyko krzyżowego przenoszenia bakterii, które może towarzyszyć korzystaniu z tradycyjnych ręczników czy gąbek.
  • Natomiast jednorazowe chusteczki nawilżane to bardzo wygodny produkt, który pozwala łatwo i szybko odświeżyć skórę między kąpielami lub podczas zmiany produktów chłonnych.
Poniżej znajdziesz więcej informacji o wyjątkowych chusteczkach TENA, które ułatwią pielęgnację higieniczną Twojego bliskiego. Ich tekstura i miękkość gwarantują, że nie tylko oczyszczą, ale i ukoją delikatną skórę Twojego bliskiego. 
 

Przydatna lista zadań

Warto być zawsze przygotowanym na konieczność umycia podopiecznego. Poniżej znajdziesz listę niezbędnych produktów zarówno w domu, jak i w podróży. Dzięki nim zapewnisz swojemu bliskiemu poczucie czystości i komfortu bez względu na czas i miejsce. 
 
  • Nawilżane chusteczki (do szybkiego oczyszczania skóry) oraz suche chusteczki do mycia z użyciem wody
  • Jednorazowe myjki w kształcie rękawicy
  • Dodatkowa bielizna i dodatkowe produkty chłonne dla osób z nietrzymaniem moczu (w razie „wypadku” w domu lub poza nim) 
  • Łagodne środki myjące do użycia z wodą lub produkty bez spłukiwania (zwłaszcza jeśli podopiecznemu często zdarzają się incydenty lub gdy jesteście poza domem)
  • Bardzo duża torebka strunowa (na zabrudzoną odzież i/lub zużyte produkty dla osób z nietrzymaniem moczu)