Pielęgnacja okolic intymnych u pacjenta

Pielęgnacja krocza to czynność, podczas której należy zapewnić podopiecznemu odpowiednie warunki i intymność. Profesjonalny opiekun okazuje zrozumienie, akceptację, dba o godność chorego. Zabiegi wykonywane prawidłowo i systematycznie zapobiegają szeregu dolegliwościom, oszczędzają choremu bólu i cierpienia. Opieka nad pacjentem obłożnie chorym, który wymaga pomocy podczas wykonywania codziennych czynności, nie jest zadaniem łatwym, lecz może przynieść sporo satysfakcji.

Pielęgnacja krocza dla osób starszych i chorych

Co to jest pielęgnacja krocza i na czym polega? Mówiąc w skrócie, to całokształt zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych, dzięki którym można utrzymać skórę okolic intymną w czystości i dobrej kondycji. Właściwe działania opiekuńcze zapobiegają podrażnieniom i odparzeniem skóry, chronią przed zakażeniami i stanami zapalnymi. Jak pielęgnować okolice intymne?

Podmywanie, czyli mycie krocza i zewnętrznych narządów płciowych, rozpoczynamy od sprawdzenia temperatury przygotowanej wody (w dzbanku). Warto wykorzystać do tego celu najpierw swoje ramię, potem wewnętrzną stronę przedramienia pacjenta, a następnie wewnętrzną stronę jego uda. Pod pośladki chorego kładziemy specjalny podkład, który zabezpiecza łóżko i materac przed zmoczeniem. Nogi podopiecznego powinny być zgięte w kolanach i odwiedzione na boki. Na kolana naciągamy kołdrę w taki sposób, by stworzyć „budkę” – daszek, który osłania okolice intymne. Po bokach kołdra powinna opuszczać się na materac (podwijamy ją pod stopy pacjenta).

Pielęgnacja okolic intymnych u kobiet i mężczyzn

Pielęgnacja okolic intymnych u kobiet polega na podłożeniu basenu pod pośladki. Korzystajmy z praktycznych myjek w kształcie rękawic, z wewnętrzną warstwą nieprzemakalną. Jeśli chora może podmyć się sama – zakładamy myjkę na jej rękę. Po wykonaniu czynności spłukujemy krocze wodą z dzbanka. Jeśli podopieczna wymaga wsparcia opiekuna – myjemy krocze za pomocą myjki i łagodnego środka do higieny intymnej (w kierunku od spojenia łonowego do odbytu, nigdy odwrotnie!). Okolice intymne spłukujemy wodą z dzbanka i delikatnie osuszamy miękkim ręcznikiem (ruchem dotykowym). Wyjmujemy basen.

Mycie krocza u mężczyzn domowy personel pielęgniarski rozpoczyna od podłożenia ręcznika pod pośladki. Jeśli pacjent może podmyć się samodzielnie, należy podać mu zmoczony gazik, potem myjkę, a na końcu – miękki ręcznik. Jeśli chory nie może wykonać tej czynności, opiekun odciąga napletek, gazikiem delikatnie myje żołądź i z powrotem naciąga napletek. Myjką myje dół pachwinowy, worek mosznowy i okolice krocza. Na koniec osusza skórę okolic intymnych ręcznikiem i wyjmuje ręcznik spod pośladków.

Po zabiegu wyjmujemy podkład zabezpieczający, burzymy zbudowaną „budkę” z kołdry i pomagamy ubrać się podopiecznemu (zakładamy spodnie od piżamy, naciągamy koszulę).

Skóra okolic intymnych – pozostałe zabiegi pielęgnacyjne

Ochrona skóry w okolicach krocza dla pacjenta z nietrzymaniem moczu i/lub kału wymaga szczególnych zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych. Po myciu skórę należy nawilżyć i zabezpieczyć specjalnym kremem ochronnym z gliceryną. Jeśli pojawiły się zaczerwieniania lub podrażnienia, stosujemy łagodzący krem z tlenkiem cynku. W jego składzie znajduje się też witamina E – silny antyoksydant, który chroni komórki skóry przed skutkami stresu oksydacyjnego i szkodliwym wpływem wolnych rodników.

U pacjentów z problemem nietrzymania moczu i/lub kału po zakończeniu pielęgnacji konieczne jest nałożenie pieluchy lub pieluchomajtek.

Leczenie urazów skóry w okolicach krocza w niektórych przypadkach wymaga podania miejscowych leków przeciwbakteryjnych (terapii pod kontrolą lekarza).

Warto nadmienić, że dokładne oczyszczanie skóry w okolicach intymnych to czynność niezbędna podczas każdej zmiany produktu chłonnego. Nie zawsze jednak trzeba używać do niej wody. Istnieją specjalistyczne pianki i kremy myjące, które skutecznie oczyszczają, nawilżają wrażliwą skórę krocza i nie wymagają spłukiwania wodą.