Nietrzymanie moczu i inne schorzenia

Powszechny skutek uboczny

Gdy Twój bliski zaczyna chorować na demencję, może stać się całkiem inną osobą. Tym bardziej potrzebuje wówczas opieki, miłości i zrozumienia, zwłaszcza jeśli jednocześnie boryka się z nietrzymaniem moczu. 
 
Ważna uwaga dla opiekunów osób z demencją: Twój bliski może nie wiedzieć, kiedy potrzebuje pójść do toalety. W rezultacie mogą przytrafiać mu się niechciane incydenty (zabrudzenie moczem i kałem). to powszechny objaw towarzyszący demencji. Opiekunowie są zgodni, że opieka nad taką osobą jest niemałym wyzwaniem.

Radzenie sobie z nietrzymaniem moczu

Poniżej oraz na kolejnych stronach dowiesz się, jak opiekować się osobą z demencją i nietrzymaniem moczu. Pomoże Ci to zapewnić Twojemu bliskiemu czystość i komfort. 
Produkty dla osób z nietrzymaniem moczu a demencja
Osoby z demencją mogą nie rozumieć, dlaczego muszą nosić coś więcej niż zwykłą bieliznę. W zależności od stanu Twojego bliskiego, możesz spróbować wytłumaczyć mu, dlaczego potrzebne są specjalistyczne wkładki,  lub majtki chłonne. Aby zapewnić bliskiemu komfort psychiczny, postaraj się, aby korzystanie z tych produktów stało się codzienną rutyną. Oprócz produktów ochronnych warto także zainwestować w osłonę łóżek, krzeseł itp. Ułatwi to sprzątanie i pomoże utrzymać mieszkanie w czystości. Aby dowiedzieć się więcej, zobacz nasz asortyment produktów i akcesoriów TENA dla osób z nietrzymaniem moczu.
Jak ułatwić zmianę ubrania
Inkontynencja zazwyczaj oznacza potrzebę częstszej zmiany odzieży. W przypadku osób z demencją może to być nieco utrudnione i wymagać dodatkowej pomocy. Aby ułatwić sobie zadanie, wybieraj odzież łatwą do zmiany. Ubrania z zamkami błyskawicznymi i na rzepy są łatwiejsze w zdjęciu i założeniu (w przeciwieństwie do guzików i zatrzasków). Jeśli usprawnisz proces zmiany ubrania, Twój bliski z pewnością poczuje się bardziej komfortowo i swobodnie, zwłaszcza jeśli jest w stanie ubrać się i rozebrać w miarę samodzielnie.
Zmiana diety
Zmiana diety może wpłynąć na ogólne samopoczucie bliskiej Ci osoby. Pamiętaj jednak, że zmiany mogą spotkać się z niechęcią, zwłaszcza jeśli w wyniku demencji pojawi się awersja do jakiegoś pożywienia lub apetyt na konkretne produkty. Aby zapewnić bliskiemu zbilansowaną dietę, warto porozmawiać z lekarzem lub dietetykiem. Nie należy również zapominać o odpowiednim nawodnieniu. Postaraj się monitorować ilość przyjmowanych płynów.
Zmiany w obrębie domu
Aby zwiększyć komfort życia swojego bliskiego, możesz zainstalować przenośną toaletę w pomieszczeniu, w którym spędza najwięcej czasu. To nieoceniona pomoc zwłaszcza w nocy, gdy występują problemy z dotarciem na czas do toalety. 

Warto wyjaśnić bliskiemu sens takiej dodatkowej toalety. Pamiętaj o uwzględnianiu odczuć bliskiego i omawiaj z nim wszystkie proponowane zmiany – Twój bliski może mieć inne zdanie.

Farmakologiczna kontrola nad opróżnianiem pęcherza
Lekarz może przepisać środki ograniczające parcie na mocz. Leki mogą także wpływać na sygnały wysyłane przez pęcherz o zbliżającym się opróżnieniu. Środki te zazwyczaj redukują nagłą potrzebę oddania moczu, gdy bliski nie jest w stanie dotrzeć na czas do toalety.
 
Efekty uboczne leczenia mogą obejmować zaparcia i suchość w ustach. Zapoznaj się z efektami ubocznymi, aby się na nie właściwie przygotować.
Pomoc w myciu się
Higiena jest bardzo ważna, zwłaszcza w przypadku nietrzymania moczu. Osoby z demencją często zaniedbują dbanie o higienę, co oznacza konieczność większej pomocy oraz cierpliwości ze strony opiekuna. 

> Więcej praktycznych porad higienicznych znajdziesz tutaj.