Jakie wkładki higieniczne są najlepsze dla osób starszych?

Poczucie higieny i bezpieczeństwa jest dla nas bardzo ważne. To kwestia istotna dla każdego człowieka. Niejednokrotnie docenia się ją tak naprawdę dopiero wtedy, gdy pojawiają się pewne problemy, jak np. nietrzymanie moczu. W takiej sytuacji szukamy rozwiązań, które pomogą ukryć ten mało przyjemny objaw. Jakie środki higieniczne mogą w tym pomóc? Kiedy warto stosować wkładki anatomiczne?

Problem nietrzymania moczu nie bez przyczyny otrzymał miano cichej epidemii. Zmagają się z nim osoby młode, zwłaszcza kobiety, jak również wielu seniorów. Często nie werbalizują oni swojego problemu lekarzowi, bo uznają, że jest to naturalny proces starzenia się organizmu, któremu i tak w żaden sposób nie można zapobiec. Nie zawsze jednak nic nie da się w tym zakresie zrobić. Medycyna i fizjoterapia znają wiele metod, które pomogą zapanować nad pęcherzem. Niemniej ważne jest stosowanie właściwych środków higienicznych, których zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa skórze i komfortu psychicznego, który przecież jest równie ważny w takiej sytuacji.

Wkładka na – czy to wystarczy?

Problem nietrzymania moczu może mieć różne nasilenie. Mimowolny wyciek może też pojawiać się w określonych sytuacjach, np. podczas kaszlu czy kichania (diagnozowane jest wówczas wysiłkowe nietrzymanie moczu). Wówczas wystarczą specjalne wkłady anatomiczne. Z łatwością dostosowują się do budowy ciała kobiety lub mężczyzny (bo i dla panów są przeznaczone). Są chłonne, absorbują nieprzyjemne zapachy.

Wkładka jednorazowa na nietrzymanie moczu jest higieniczna i delikatna dla skóry (specjalny wkład sprawia, że mocz jest odseparowany od skóry, co zmniejsza ryzyko podrażnień). Jest dyskretna, zapewnia poczucie komfortu i wygody. Nikt z otoczenia nie zorientuje się, że mamy ją na sobie. Jest łudząco podobna do tradycyjnych wkładek stosowanych przez kobiety, lecz w porównaniu do nich może pochłonąć zdecydowanie większą ilość płynu.

Środki higieniczne przeznaczone dla osób zmagających się z nietrzymaniem moczu dają się łatwo założyć. Jest to szczególnie ważne w przypadku seniorów, którzy często skarżą się, że ich ruchy są mniej skoordynowane. Gdy istnieje taka konieczność, dla starszych osób mogą zastąpić wysoko chłonne majtki. Ubiera się je tak samo jak zwykłą bieliznę.

Jak dbać skórę w przypadku nietrzymania moczu?

Same środki higieniczne nie wystarczą. Osoby zmagające się z nietrzymaniem moczu muszą zadbać również o prawidłową higienę. W ten sposób nie tylko unikną nieprzyjemnych objawów, np. przykrego zapachu, ale też zapobiegną powstawaniu podrażnień w okolicach intymnych. Jeśli wkładki anatomiczne, podpaski urologiczne lub muszą być noszone na co dzień, ważne jest, by stosować maści ochronne, np. krem łagodzący z cynkiem. Regularnie należy też je wymieniać, np. co 3-4 godziny lub według potrzeb.

W podeszłym wieku pojawiają się różne dolegliwości, które często powodują oddalenie seniora z życia społecznego. Wstydzi się krępujących objawów. I nie ma w tym nic dziwnego, bo każdy człowiek chce się czuć komfortowo. Warto jednak sięgnąć po środki higieniczne, które dadzą poczucie bezpieczeństwa oraz zapewnią maksymalną wygodę i cieszyć się życiem.