Jak redukować stres

6 sposobów, aby redukować stres.

Jeśli chcesz zadbać dobrze o bliską Ci osobę, koniecznie dbaj także o siebie.  Uważaj na pierwsze objawy stresu i eliminuj je jak najszybciej.
 
Poniżej znajdziesz sześć sposobów na obniżanie poziomu stresu. Postaraj się włączyć je do codziennej rutyny i sprawdź, jakie przyniosą rezultaty.
1. Uważność
Rola opiekuna to wyzwanie. Potrafi wyczerpać zapasy energii, pozostawiając w ich miejscu stres i niepokój. Na szczęście istnieje skuteczny i naturalny sposób na te problemy: uważność.
 
Uważność oznacza przeżywanie każdej chwili w pełni. Oznacza uważne obserwowanie, co robisz i co dzieje się wokół Ciebie. Oznacza także, że poświęcasz uwagę myślom i uczuciom, ale nie pozwalasz się im rozpraszać. Uważność pozwala poczuć spokój i lekkość. 
 
Ćwicz uważność każdego dnia przez 5-10 minut. Wystarczy, że usiądziesz w ciszy i zwrócisz uwagę na swój oddech.
 
Na rynku pojawiły się nawet aplikacje na smartfona, które uczą treningu uważności. Umiejętność ta pozytywnie wpłynie na Twoją rolę opiekuna.
 

Dowiedz się więcej o aplikacjach i pobierz je z AppStore lub Google Play

2. Zastrzyk pozytywnej energii
Jak pewnie wiesz, rola opiekuna pochłania wiele energii. Istnieją jednak sposoby, aby zapewnić sobie wysoki poziom energii. Poznaj nasze inspirujące wskazówki do wykorzystania na świeżym powietrzu:
 
  • Gdy jedziesz autobusem, wysiądź jeden przystanek wcześniej i przejdź resztę drogi. 
  • Wybieraj schody zamiast windy.
  • Korzystaj z roweru zamiast samochodu.
  • Jeśli masz trochę czasu dla siebie, umów się na wspólne ćwiczenia ze znajomym. 
Pamiętaj: zdrowy styl życia poprawia ogólne poczucie zadowolenia. Ponadto zapewnia więcej energii, co pozwoli Ci lepiej opiekować się bliskim.
3. W rytmie muzyki
Muzyka. To doskonały sposób na poprawę humoru. W samochodzie lub pracy słuchaj muzyki, która Cię uszczęśliwia i relaksuje. Korzyści zostały potwierdzone naukowo. 
 
Gdy opiekujesz się bliskim, słuchajcie muzyki, którą lubicie oboje. Pomoże ona wytworzyć między Wami pozytywną relację.
4. Rób to, co kochasz
Raz na jakiś czas możesz mieć ochotę poleniuchować w łóżku, poczytać gazetę albo pójść do kina. Wsłuchaj się w te potrzeby. W wolnym czasie pozwól sobie na cieszenie się życiem, zapominając o codziennej rutynie. 
 
Nie zapominaj, że życie to nie tylko opieka. Paradoksalnie sprawi to, że będziesz lepszym opiekunem.
5. Współpraca
Nie udawaj super-bohatera, który wszystkie zadania wykonuje sam. Współpracuj z krewnymi i znajomymi. Proś ich o pomoc, zastępstwo lub dotrzymanie towarzystwa Twojemu podopiecznemu, gdy Ty potrzebujesz czasu dla siebie. Możesz też poprosić innych o zrobienie zakupów. Albo po prostu o chwilę szczerej rozmowy, zwłaszcza w gorszy dzień. 
 
Twoi krewni chętniej Ci pomogą, gdy zobaczą, jak ciężko pracujesz jako opiekun.
6. Dobra dieta
Gdy jesteś opiekunem, musisz dbać także o swoje zdrowie. Na szczęście zdrowy styl życia nie musi być trudny w realizacji. Co ciekawe, właściwa dieta może redukować poziom stresu. 
 
Unikaj tłustych potraw, takich jak mięsa czy sery. Zastąp je warzywami i owocami. 
 
Napoje z kofeiną, takie ja kawa, herbata czy cola, zapewniają zastrzyk energii, ale pamiętaj, że utrudniają zaśnięcie. 
 
Choć po ich wypiciu możesz poczuć się lepiej, szybko nastąpi nagły spadek energii i pojawi się uczucie zmęczenia.  
 
Poproś swojego lekarza o porady żywieniowe. Pamiętaj, że zdrowy opiekun to silny opiekun.