O demencji

Zrozumienie objawów demencji

Gdy Twoi bliscy starzeją się, mogą stawać się zapominalscy. Zagubieni. Albo niezdolni do czynności, które kiedyś przychodziły im z łatwością. Objawy te mogą zwiastować początek demencji – powszechnej dolegliwości wśród osób w zaawansowanym wieku. Ważne, aby opiekun był tego świadomy i dowiedział się jak najwięcej o tym schorzeniu. Zrozumienie wyzwań osób z demencją pozwoli Ci lepiej zadbać o swojego bliskiego. Więcej informacji o demencji znajdziesz u naszego partnera, Dementia Forum

Czym jest demencja?

„Demencja” to zbiorcze określenie licznych objawów wywołanych uszkodzeniami mózgu. Może przebiegać w zróżnicowany sposób, w zależności od tego, która część mózgu jest uszkodzona. Zazwyczaj osłabieniu ulegają pamięć oraz umiejętność planowania i wykonywania codziennych zadań. 
 
Innymi funkcjami kognitywnymi, na które wpływa demencja, są także język, poczucie czasu oraz orientacja przestrzenna. Choroba może objawić się także smutkiem, depresją i zmianami behawioralnymi. Objawy te sprawiają, że osoby z demencją nie potrafią poradzić sobie z codziennym życiem bez wsparcia bliskich.
 
Określenie „demencja” obejmuje szereg symptomów: utratę pamięci, zmiany nastroju oraz problemy z komunikacją i rozumowaniem. Istnieje wiele różnych postaci demencji. Najpowszechniejsze to choroba Alzheimera oraz otępienie naczyniowe.

Różne typy demencji

Wiele form demencji ma charakter progresywny, co oznacza, że choroba rozpoczyna się łagodnie, a stan chorego pogarsza się stopniowo. Jeśli Twój bliski odczuwa osłabienie pamięci lub inne zmiany sprawności umysłowej, nie ignoruj ich. Jak najszybciej umówcie się do lekarza, aby określić przyczynę. Badanie lekarskie może pomóc wykryć stan możliwy do wyleczenia. Nawet jeśli objawy wskazują na demencję, wczesna diagnoza pozwoli w pełni wykorzystać dostępne formy leczenia oraz umożliwi zgłoszenie się do testów klinicznych i badań nad nowymi lekami. Diagnoza pozwala również lepiej zaplanować przyszłość.

Choroby

Demencja nie jest pojedynczą jednostką chorobową. To zbiorcze określenie wielu objawów, które mogą wynikać z różnych chorób i uszkodzeń. Postanowiliśmy skupić się na pięciu najczęstszych formach demencji, ale wspomnimy także inne rodzaje.  
 
Choroba Alzheimera – postępująca choroba utrudnia komunikację. Wczesna diagnoza ma kluczowe znaczenie.
 
Otępienie naczyniowe – otępienie naczyniowe zazwyczaj postępuje mniej lub bardziej skokowo po niedużych lub rozległych udarach. 
 
Otępienie czołowo-skroniowe – otępienie czołowo-skroniowe jest jedną z najpowszechniejszych form degeneratywnej demencji.
 
Choroba Huntingtona – pląsawica Huntingtona jest bardzo rzadką chorobą: choruje na nią zaledwie 5 na 100 000 osób. 
 
Otępienie z ciałami Lewy'ego – szacuje się, że otępienie z ciałami Lewy'ego stanowi od 2 do 20% wszystkich przypadków demencji.
 
Otępienie mieszane – otępienie mieszane występuje, gdy objawy wskazują jednocześnie na więcej niż jeden typ demencji. 
 
Choroby współwystępujące z demencją – choroby współwystępujące z demencją obejmują około 80 chorób i obrażeń, np. guzy mózgu, nadużywanie alkoholu oraz różne niepełnosprawności.
 
Choroba Parkinsona – chorobę Parkinsona wywołuje niedobór neuroprzekaźnika zwanego dopaminą. Stanowi 1,2-3% wszystkich przypadków demencji.

Życie z demencją

Zdiagnozowanie demencji może być szokiem dla Ciebie i Twojej rodziny. Niewątpliwie wiąże się z ogromnym natłokiem emocji. Należy jednak pamiętać, że demencja to nie wyrok. Życie to nieustanna walka z wyzwaniami – także tym. 
 
Dowiedz się więcej na dementiaforum.org.