Kobieta wyjmuje pranie z pralki i podaje je mamie.

Higiena bliskiej osoby - przewodnik dla opiekuna

Jednym z najtrudniejszych aspektów roli opiekuna jest pielęgnacja osobista. Pomoc bliskiej osobie w utrzymaniu podstawowej higieny jest niezbędna dla jej zdrowia i dobrego samopoczucia.

Jednym z najtrudniejszych aspektów roli opiekuna jest pielęgnacja osobista. Pomoc bliskiej osobie w utrzymaniu podstawowej higieny jest niezbędna dla jej zdrowia i dobrego samopoczucia.

Prawie 2 na 5 osób twierdzi, że nie wie, gdzie może uzyskać wsparcie lub poradę, jeśli stanie się opiekunem rodzinnym.1 Ten pomocny przewodnik został stworzony specjalnie po to, aby pomóc opiekunom rodzinnym i dodać im pewności siebie podczas wykonywania podstawowych zadań związanych z pielęgnacją i higieną osobistą.

Czym jest pielęgnacja osobista?

Pielęgnacja osobista to aspekt opieki, który obejmuje wszystko, co ma charakter osobisty. Mogą to być codzienne czynności, które pomagają w utrzymaniu higieny, takie jak kąpiel i prysznic, nakładanie kremów i balsamów czy pielęgnacja włosów i golenie.

Często kluczową częścią opieki jest pomoc w toalecie. Może to obejmować:

 • Pomoc bliskiej osobie w dotarciu do toalety, gdy tego potrzebuje
 • Pomoc przy korzystaniu z krzesła toaletowego lub basenu
 • Zmiana produktów na
 • Mycie miejsc intymnych
 • Dbanie o zdrowie skóry w okolicach intymnych poprzez stosowanie kremów ochronnych lub emolientów

Ważne jest, aby poznać upodobania i preferencje podopiecznego i dzięki temu zbudować poczucie zaufania. Pomagając w jakiejkolwiek czynności związanej z toaletą, należy zachować spokój i dyskrecję, aby pomóc bliskiej osobie utrzymać poczucie godności i własnej wartości.

Jak planować zadania związane z higieną

Tworząc plan higieny dla bliskiej osoby, musisz wziąć pod uwagę kilka różnych zadań, takich jak chodzenie do toalety, branie prysznica, mycie zębów lub protez, pielęgnacja włosów, golenie i pielęgnacja paznokci.

Wiele osób lubi zachować poczucie niezależności, jeśli chodzi o pielęgnację i higienę osobistą. Niektóre osoby mogą potrzebować jedynie prostego przypomnienia, podczas gdy inne mogą wymagać nieznacznej pomocy przy zadaniach, które stanowią dla nich wyzwanie. Niektóre osoby niesamodzielne mogą potrzebować pełnej pomocy. Spróbuj poznać preferencje bliskiej osoby i dostosuj plan higieny do jej potrzeb, nawyków, możliwości i pragnień. Warto zastanowić się nad tymi kwestiami:

 • Jak często dana osoba chce brać prysznic lub kąpiel?
 • Jak często myje włosy?
 • Czy woli myć się rano, czy wieczorem?
 • Jakie produkty preferuje?
 • Czy ma jakieś alergie na produkty?

Dla ułatwienia organizacji warto stworzyć arkusz, w którym wypiszesz zadania związane z pielęgnacją osobistą oraz wskażesz częstotliwość ich wykonywania i potrzebne produkty.

Chloe, opiekunka swojej siostry Phoebe

Chloe

„Wiem, że mogę ją pocieszyć. Inni mają świadomość, że mogą sobie nie poradzić, ale ja potrafię znaleźć sposób, by poczuła się lepiej”.

Opiekunka swojej siostry Phoebe

Jak stworzyć atmosferę zaufania

Stworzenie atmosfery zaufania jest kluczowe, gdy pomagamy komuś w pielęgnacji osobistej. Spróbuj zastosować się do tych sześciu wskazówek dotyczących komunikacji:

 • Utrzymuj kontakt wzrokowy i słuchaj potrzeb drugiej strony
 • Obserwuj język ciała
 • Zachęcaj do samodzielności, gdy tylko jest to możliwe
 • Zachowaj godność i zawsze chroń prywatność drugiej strony
 • Daj się pokierować drugiej stronie
 • Dokładnie mów, co zamierzasz zrobić
 • Zachowaj spokój i cierpliwość

Jak pomóc innej osobie skorzystać z toalety

Oto kilka wskazówek, jak pomóc komuś skorzystać z toalety:

 • Pochylenie się do przodu ze stopami stabilnie umieszczonymi na podłodze może pomóc w pełnym opróżnieniu pęcherza i jelit.
 • Nie spiesz się. Osoby starsze mogą potrzebować czasu, aby upewnić się, że ich pęcherz jest całkowicie pusty.
 • Regularność jest pomocna, ale należy również być elastycznym i zapewnić pomoc zawsze wtedy, gdy jest potrzebna.
 • Przestrzegaj zaplanowanych wizyt w toalecie (aby uniknąć możliwości wystąpienia niechcianych incydentów).
 • Użyj miękkiej okrągłej nakładki, aby toaleta była bardziej komfortowa.
 • Dbaj o czystość i porządek w łazience, a artykuły higieniczne trzymaj w zasięgu ręki.
 • Upewnij się, że ubrania Twojej bliskiej osoby są wygodne i łatwe do zdejmowania i ponownego zakładania. Używanie TENA Pants może pomóc Twojemu krewnemu zachować poczucie niezależności.
Zbliżenie na produkt chłonny wokół talii osoby starszej.

Jak pomóc bliskiej osobie zmienić produkt chłonny

Jeśli musisz pomóc bliskiej osobie w zmianie produktów na nietrzymanie moczu, postaraj się zrobić z wyczuciem i szacunkiem. Umiejętność poprawnego zmieniania produktów przyspieszy i usprawni cały proces. Wybierz produkty o odpowiednim rozmiarze, rodzaju i poziomie chłonności, aby zapobiec przeciekaniu.

Różne produkty mogą być stosowane o różnych porach dnia i podczas różnych czynności. Pamiętaj, aby wybrać odpowiedni produkt w celu zapewnienia największego komfortu i zabezpieczenia przed przeciekaniem. Niezależnie od tego, jakiego produktu używasz, zawsze możesz zapoznać się ze szczegółowymi instrukcjami TENA, w tym filmami instruktażowymi i przewodnikami, z których dowiesz się, jak wygodnie zmieniać produkty.

Dłonie wyciskające krem z tubki.

Jak pomóc bliskiej osobie oczyścić skórę po incydencie związanym z toaletą

W razie niespodziewanego incydentu zapewnij bliską osobę, że takie sytuacje mogą zdarzyć się każdemu i nie ma się czego wstydzić. Następnie usuń produkt chłonny, oczyścić skórę delikatnym środkiem myjącym i dokładnie osusz ją przed założeniem świeżego produktu. Dla dodatkowej ochrony wrażliwej, delikatnej skóry, podczas zmieny produktu możesz stosować krem ochronny TENA Barrier Cream. Pomaga on zapobiegać problemom skórnym, takim jak wysypki, suchość i infekcje. Dodatkowo poprawi komfort bliskiej osoby.

Jeśli wychodzicie razem, pamiętaj o spakowaniu produktu chłonnego, chusteczek, w razie konieczności zapasowej bielizny na zmianę i innych produktów pomocnych przy nietrzymanu moczu.

Opiekun pomaga starszej osobie umyć stopy pod prysznicem.

Pomoc podczas kąpieli pod prysznicem lub w wannie

Jeśli musisz pomóc bliskiej osobie wziąć kąpiel pod prysznicem lub w wannie, zacznij od wyboru produktu odpowiedniego do poziomu wrażliwości jej skóry. Zanim zaczniesz myć górną część ciała, skieruj strumień wody na dolne partie ciała i sprawdź, czy temperatura wody jest odpowiednia. Jeśli Twój bliski ma bardzo ograniczoną sprawność ruchową, możesz umyć go w łóżku. Stosuj wtedy produkty bez spłukiwania, takie jak rękawice nawilżane TENA czy chusteczki nawilżane TENA, które są łatwe w użyciu, oczyszczają, nawilżają i chronią skórę.

Jeśli konieczne jest umycie włosów w łóżku, można użyć czepka do mycia włosów TENA Shampoo Cap, który pozwala łatwo i wygodnie umyć włosy bez użycia wody. Wystarczy podgrzać go przed użyciem, a następnie wykonać ciepły, delikatny masaż głowy. Po zakończeniu masażu należy zdjąć czepek.

Uśmiechnięta młoda kobieta pomaga swojej roześmianej nastoletniej siostrze umyć zęby.

Jak pomagać w utrzymaniu higieny jamy ustnej

Higiena jamy ustnej, w tym szczotkowanie zębów i nitkowanie, jest ważna dla zapobiegania problemom związanym z jamą ustną. Najłatwiejszym sposobem, by wesprzeć daną osobę podczas mycia zębów, jest posadzenie jej na krześle i stanięcie za nią, by podtrzymać jej głowę. Po zajęciu wygodnej pozycji można rozpocząć mycie zębów. Pamiętaj też o regularnym sprawdzaniu dziąseł, aby dostrzec zmiany koloru, obrzęk lub krwawienie (i reaguj na wszelkie oznaki problemów).

Kobieta nakłada balsam na górną część ciała swojego męża poruszającego się na wózku.

Jak chronić skórę bliskiej osoby

Wszyscy potrzebujemy, aby nasza skóra była zdrowa – od tego zależy nasze szczęście i komfort. Z wiekiem skóra się starzeje i traci grubość, elastyczność. Może stać się wrażliwa, sucha i bardziej narażona na uszkodzenia. Aby zachować miękką i gładką skórę, można codziennie ją nawilżać. Regularne stosowanie kremu pielęgnacyjnego, takiego jak TENA ProSkin Body Lotion, może zdziałać cuda w przypadku suchej, wrażliwej lub swędzącej skóry.

Jeśli chodzi o pielęgnację skóry okolic intymnych, ważne jest przestrzeganie odpowiednich zasad toalety i pielęgnacji, dzięki którym skóra pozostanie zdrowa. Jeśli okolice narządów płciowych są narażone na przypadkowy wyciek kału, należy szybko go usunąć, aby nie zagrażał zdrowiu skóry okolic intymnych. Regularne wizyty w toalecie pomagają utrzymać zdrowie jelit i pęcherza.

Używanie delikatnego środka do codziennego mycia skóry, stosowanie odpowiedniego produktu chłonnego na nietrzymanie moczu, unikanie tarcia w okolicach intymnych oraz stosowanie kremu ochronnego do zabezpieczenia skóry w okolicach intymnych może zapobiec problemom w tym wrażliwym obszarze ciała.

TENA-CGR-No-Love-Like-It-HygieneGuideForCarers-Product-Facts-Icon-64x64.png

Mycie standardowym mydłem i wodą może wysuszać skórę. Zamiast tego wypróbuj krem myjący TENA Wash Cream.

Krem myjący TENA Wash Cream
TENA-CGR-No-Love-Like-It-HygieneGuideForCarers-Product-Facts-Icon-64x64.png

Zawsze wybieraj odpowiedni produkt, w rozmiarze i o poziomie chłonności dostosowanym do indywidualnych potrzeb bliskiej osoby.

TENA-CGR-No-Love-Like-It-HygieneGuideForCarers-Product-Facts-Icon-64x64.png

Robiąc pranie, używaj delikatnych detergentów, aby zadbać o skórę bliskiej osoby.

Jak zapobiegać zapaleniu skóry związanemu z nietrzymaniem moczu

Ta dolegliwość występuje, gdy skóra w okolicach intymnych ulega podrażnieniu w wyniku długotrwałej ekspozycji na mocz i kał. Obecność moczu i kału powoduje wzrost pH, co zwiększa przepuszczalność skóry i narusza jej naturalną barierę, czyniąc ją bardziej podatną na infekcje.

Sprawdź ten przewodnik, aby uzyskać więcej informacji na temat zapalenia skóry związanego z nietrzymaniem moczu.

Kobieta rozmawia ze swoją matką, gdy wychodzą z domu.

Jak zadbać o zdrowie każdej ze stron

Utrzymanie dobrego standardu higieny osobistej pomoże zadbać o zdrowie podopiecznego i opiekuna. Zawsze myj ręce, zanim pomożesz bliskiej osobie zjeść posiłek, a także po zakończeniu posiłku. Pomóż także umyć ręce krewnemu. Właściwa higiena rąk jest niezbędna także wtedy, gdy pomagamy komuś w toalecie. Umyj ręce mydłem przed udzieleniem pomocy w toalecie oraz po wykonaniu tych czynności. Będąc poza domem, warto mieć przy sobie środek do dezynfekcji rąk.

Lista zakupów higienicznych

Ta poręczna lista produktów pomoże Ci dbać o osobistą pielęgnację i higienę bliskiej osoby:

Warto mieć: daszek kąpielowy, dmuchaną umywalkę do mycia włosów.

Polecane artykuły

Pobierz aplikację już dziś

Możesz też pobrać aplikację TENA Family Care, która zapewnia łatwy dostęp do informacji w jednym miejscu.

Źródła

1. Globalne badania TENA dotyczące świadomości i postaw wobec opieki rodzinnej w populacji ogólnej. Lipiec 2022 – Polska, Kanada, Francja, Wielka Brytania, USA. W każdym kraju przeprowadzono wywiady z ponad 1000 mężczyzn i kobiet (18+).