Jaką ochronę łóżka wybrać dla rodzica z inkontynencją?

Nietrzymanie moczu jest dolegliwością bardzo kłopotliwą. Niekontrolowany wyciek moczu zdarza się zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. W jaki sposób zabezpieczyć materac przed przemoczeniem? Czy stosowana niegdyś cerata na łóżko jest dobrym rozwiązaniem?

Sam fakt nietrzymania moczu jest dla seniora kłopotliwy. Ma on nierzadko poczucie wstydu i skrępowania. Niepotrzebnie. Warto sobie uświadomić, że problem ten dotyczy milionów ludzi na całym świecie, również młodych. Trudno jednak o realne statystyki, bo wielu pacjentów milczy i nie przyznaje się do inkontynencji. W ten sposób też zabiera sobie szansę na leczenie, bo w wielu przypadkach można wyeliminować. Na rynku pojawiło się również wiele środków higienicznych, które zapewniają komfort i bezpieczeństwo. Podpaski urologiczne i dostosowują się do anatomii człowieka, przez co są zupełnie niewidoczne. Wyróżniają się dużą chłonnością, pochłaniają nieprzyjemny zapach i zapewniają komfort.

Nietrzymanie moczu w nocy – jak sobie radzić?

Zdarza się, że w nocy nastąpi mimowolny wyciek moczu. To sprawia, że zabrudzeniu ulega łóżko, które nierzadko trudno wyczyścić (długo schnie, mogą powstać nieestetyczne plamy). Można jednak temu zapobiec. Dobrym rozwiązaniem jest sięgniecie po prześcieradło nieprzemakalne. Z wewnętrznej strony ma delikatny materiał, przyjemny dla skóry, z drugiej zaś – cienką warstwę ceraty, która nie pozwala, by mocz przedostał się w głąb materaca. Tego rodzaju prześcieradło na nocne moczenie jest dostępne w wielu sklepach medycznych, zarówno stacjonarnych i internetowych. Dostępna w nich jest również mata na nietrzymanie moczu (na łóżko), która posiada specjalne gumki ułatwiające mocowanie. To sprawia, że się nie przesuwa i dobrze chroni materac. Jest przy tym chłonna i pozwala skórze oddychać. Niewiele też różni się od tradycyjnego prześcieradła. Można ją prać w wysokich temperaturach, dodatkowo szybko schnie.

W przypadku wyjazdu, gdy nie mamy możliwości zabrać ze sobą pościeli, a obawiamy się o zmoczenie łóżka, sprawdzi się jednorazowa mata na łóżko. Można ja kupić w każdej aptece, najczęściej w opakowaniu zbiorczym. Jest delikatna dla wrażliwej skóry, nie podrażnia jej, a przy tym skutecznie chroni powierzchnię łóżka przed wilgocią. Po zabrudzeniu wystarczy ją zwinąć i wyrzucić do kosza. Jednorazowa mata ochronna na nietrzymanie moczu po złożeniu nie zajmuje też wiele miejsca, jest przy tym dyskretna, więc można bez obaw schować ją do walizki.

Niegdyś, zarówno w przypadku dzieci, jak i osób starszych, na łóżko zakładano ceratę. I faktycznie chroniła ona materac, bo folia nie przepuszczała wilgoci, jednak utrudniała też cyrkulację powietrza. Nie było to korzystne rozwiązanie, bo skóra szybciej się pociła, przez co o wiele łatwiej dochodziło do powstawania otarć i podrażnień.

Ochrona łóżka przed zmoczeniem nie jest dziś zadaniem trudnym, zwłaszcza że na rynku pojawiło się całe mnóstwo środków higienicznych, które w tym pomagają. Warto sobie uświadomić, że specjalne maty i prześcieradła, o których mowa, nie chronią tylko przed wilgocią, ale też przed zabrudzeniami i kurzem. Są więc hipoalergiczne i warto je stosować nawet wówczas, jeśli nietrzymanie moczu w nocy zdarza się sporadycznie.