Prawidłowa opieka nad pacjentem z nietrzymaniem moczu

Opieka przy nietrzymaniu moczu (NTM) może stanowić duże wyzwanie. To działanie wielokierunkowe, które powinno uwzględniać m.in. prawidłowe zabiegi higieniczne i pielęgnacyjne. Należy zapewnić skórze skuteczną ochronę przed szkodliwym wpływem moczu i wilgoci, zapobiegając jednocześnie nadmiernej utracie wody przez naskórek i wysuszeniu skóry. NTM należy do głównych czynników sprzyjających maceracji i mechanicznym uszkodzeniom skóry. Opieka nad nietrzymającymi moczu, zwłaszcza w przypadku chorych unieruchomionych w pozycji leżącej, obejmuje także profilaktykę i leczenie odleżyn.

Stan skóry i problemy zdrowotne pacjentów z NTM

Do kluczowych czynników sprzyjających podrażnieniom skóry i odleżynom należy nietrzymanie moczu lub stolca, które mogą upośledzać zdolność skóry do odpowiedzi na działające na nią siły. Czynniki te wywierają także niekorzystny wpływ na czucie, przepływy tkankowe i metabolizm. W konsekwencji ekspozycja na wilgoć i substancje drażniące prowadzi do maceracji skóry, jej mechanicznego uszkodzenia i infekcji.

Problemy skórne pogłębiają się u pacjentów, u których – wraz z NTM – występują inne problemy zdrowotne.

Niekorzystny wpływ na stan skóry wywierają dolegliwości o podłożu neurologicznym i naczyniowym, ponieważ przyczyniają się do zaburzeń w skórze i mięśniach oraz upośledzają ich funkcjonowanie. Dlatego na rozwój odleżyn narażeni są również pacjenci po udarach mózgu z uszkodzonym rdzeniem kręgowym lub niewydolnością krążenia, chorzy na stwardnienie rozsiane, cukrzycę i miażdżycę.

Konieczna bywa także specjalistyczna opieka nad nietrzymającym moczu z powodu Alzheimera.

Stan ogólny osoby chorej przewlekle i stan jej odżywienia również wpływają na kondycję skóry. Zaburzenia żywieniowe mogą negatywnie oddziaływać na metabolizm i procesy naprawy tkankowej, sprawiając, że tkanki stają się bardziej narażone na uszkodzenia. U pacjentów wyniszczonych dochodzi do zaniku tkanki podskórnej – w rezultacie wzrasta ryzyko powstawania odleżyn (zwłaszcza w miejscach wyniosłości kostnych). Problemy tego rodzaju występują m.in. przy opiece nad nietrzymającym moczu w domach opieki.

Opieka nad pacjentem z nietrzymaniem moczu – poznaj zasady

Dbanie o starsze osoby nietrzymające moczu i unieruchomione w łóżku obejmuje m.in. prawidłową pielęgnację, przestrzeganie zaleceń lekarskich i zaopatrzenie chorego w profesjonalny sprzęt przeciwodleżynowy (np. łóżko, materac, poduszki). W ten sposób można zapobiec wielu dolegliwościom i oszczędzić chorym cierpienia.

Co oznacza opieka nad osobą nietrzymającą moczu? Wrażliwa, narażona na podrażnienia skóra wymaga właściwej pielęgnacji i zastosowania specjalistycznych kosmetyków.

Na czym zaś polega zajmowanie się nietrzymaniem moczu u osób w podeszłym wieku? Dolegliwość NTM można stosunkowo łatwo opanować dzięki profesjonalnym produktom chłonnym, przeznaczonym dla pacjentów chodzących lub unieruchomionych w łóżku. Stosownie do skali problemu należy dobrać odpowiednie wkładki anatomiczne, majtki chłonne lub (pamiętając też o właściwym rozmiarze i obwodzie pasa). Produkty chłonne skutecznie zapobiegają przeciekaniu i izolują skórę od wilgoci.

Sprawna opieka nad nietrzymającymi moczu obejmuje wykonywanie zabiegów higienicznych „na sucho”. Duże ułatwienie stanowią specjalne pianki i kremy myjące, które nie wymagają spłukiwania wodą. Delikatny szampon i odżywczy żel myjący (w jednym) sprawdzą się natomiast w czasie codziennych kąpieli z użyciem wody.

Praktyka w opiece nad nietrzymającym mocz to również zasady osuszania skóry po zabiegach higienicznych. Należy robić to w sposób staranny i delikatny, unikając pocierania (przykładając miękki ręcznik z naturalnych tkanin do skóry). Po kąpieli najlepiej stosować krem nawilżający z witaminą E, który zapobiega wysuszeniu skóry. Krem z gliceryną to dodatkowa ochrona skóry okolic intymnych. Łagodzący krem z cynkiem przynosi ukojenie skórze podrażnionej i zaczerwienionej.