Jak wybrać dobre pieluchomajtki – opieka nad osobami starszymi

Opieka nad chorym w domupowinna być dobrze zorganizowana. Jeśli twój podopieczny ma problem z nietrzymaniem moczu, musisz zaopatrzyć go w odpowiednie zabezpieczenia. Jak dokonać najlepszego wyboru? Pomoże ci w tym poniższy poradnik.

Opieka nad osobami starszymi– czy każdy senior musi używać pieluchomajtek?

dla dorosłych zostały stworzone z myślą o osobach w ciężkim stanie, leżących, które nie potrafią samodzielnie o siebie zadbać. Cechują się bardzo wysokim stopniem chłonności, dzięki czemu są doskonałym zabezpieczeniem dla osób z ciężkim nietrzymaniem moczu. Chłonny wkład oraz boczne barierki stanowią skuteczne zabezpieczenie przed przeciekaniem.

Jeżeli twój podopieczny jest już starszy i schorowany, ale mimo to wstaje z łóżka i w wielu kwestiach jest samodzielny, nie ma potrzeby kupowania dla niego pieluchomajtek. Wówczas wygodniejsze i bardziej dyskretne będą majtki chłonne.

Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru pieluchomajtek?

Podstawą są dwa parametry: stopień chłonności oraz właściwy rozmiar. Na opakowaniu produktu powinna znajdować się informacja na ten temat. Rozmiary zabezpieczeń dla osób z nietrzymaniem moczu przeważnie określane są na podstawie obwodu bioder lub pasa. W przypadku pieluchomajtek zmierz podopiecznego w talii – to bardzo ważne, aby nie upijały użytkownika, ale też nie były zbyt duże. W obu przypadkach mogą nie spełnić swojej funkcji.

Czy pieluchomajtki mogą mieć dodatkowe funkcje?

Tak. Istnieje duże zapotrzebowanie na tego typu produkty, więc producenci starają się zadbać o jakość. Warto z tego skorzystać, bo bardziej zaawansowane pieluchomajtki mogą podnieść komfort funkcjonowania chorego oraz jego opiekunów. Podczas wyboru zabezpieczenia zwróć uwagę, czy pieluchomajtki są wykonane z przyjaznego dla skóry, oddychającego materiału.Opiekun osoby starszejpowinien bowiem zatroszczyć się o profilaktykę podrażnień skóry i odleżyn, a osoby nietrzymające moczu są na nie szczególnie narażone. Miękki i bezpieczny materiał zredukuje tarcie skóry i umożliwi jej oddychanie. Ponadto udoskonaleniem cechującym nowoczesne pieluchomajtki są systemy kontrolujące nieprzyjemny zapach amoniaku. To również jest ważne dla chorego, który zapewne woli przebywać w przyjemnych, godnych warunkach, jak i dla opiekuna, który musi wymieniać zabezpieczenie. Pieluchomajtki TENA wyróżniają się dodatkowo systemem Feel Dry, który zapewnia ich użytkownikom uczucie suchości. To kolejna cecha, na którą warto zwrócić uwagę.

O czym pamiętać podczas wymiany pieluchomajtek?

Jeśli pełnisz funkcję opiekuna, koniecznie dowiedz się, jak powinna wyglądaćopieka nad osobami starszymi.Foruminternetowe albo ktoś z otoczenia, kto ma doświadczenie w tym zakresie, będą dodatkowym źródłem informacji i praktycznych wskazówek. Jeśli do twoich obowiązków należy wymiana pieluchomajtek, pamiętaj, że nie wystarczy zmienić zużytego produktu na świeży. Podczas każdej wymiany oczyść skórę podopiecznego. Przydadzą ci się łatwe w użyciu chusteczki, przeznaczone specjalnie do tego celu, które przy okazji pielęgnują skórę.Opieka nad senioremnietrzymającym moczu powinna obejmować także ochronę skóry poprzez używanie specjalistycznych kremów zawierających cynk i składniki nawilżające. Wszystkie czynności powinny odbywać się w ciepłym pokoju, przy zamkniętym oknie, aby chory się nie zaziębił.

Podczas wymiany zabezpieczenia trzeba obchodzić się z podopiecznym bardzo delikatnie. Jednocześnie pamiętaj, że brak kontroli nad pęcherzem oraz konieczność zdania się na opiekę są dla wielu starszych osób bardzo krępujące. Dlatego postaraj się okazać zrozumienie i dyskrecję. Z czasem, kiedy dojdziesz do wprawy, z pewnością wymiana pieluchomajtek będzie dużo łatwiejsza i bardziej sprawna.