Jak zadbać o higienę osobistą pacjenta leżącego?

Mycie chorego w łóżkuoraz inne czynności pielęgnacyjne, jak przewijanie, golenie, czesanie, to bardzo ważne aspekty opieki. Mają znaczenie nie tylko dla samopoczucia psychicznego, ale też zdrowia. Chory leżący jest bowiem narażony na poważne problemy skórne, które w skrajnych przypadkach kończą się infekcjami. Przeczytaj poradnik, który podpowie ci, jak powinna wyglądać higiena osobista chorej osoby.

Mycie pacjenta w łóżku – kilka przydatnych wskazówek

Jeżeli twój podopieczny jest niesamodzielny i osłabiony, wówczas przez większość dni w tygodniu musisz myć go w łóżku. To czynność, która wymaga wiedzy i wprawy, bo niewłaściwie przeprowadzone zabiegi pielęgnacyjne mogą tylko zaszkodzić choremu.

Pamiętaj, aby odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w delikatne preparaty do mycia ciała, włosów i miejsc intymnych. Niektóre marki oferują pełne zestawy niezbędnych kosmetyków i akcesoriów ułatwiających pielęgnację i oczyszczanie skóry, przeznaczonych dla ludzi w wieku podeszłym i chorych leżących. Ponadto nie zapomnij o zrobieniu zapasu podkładów nieprzemakalnych na łóżko, aby nie doszło do zawilgocenia pościeli i materaca.

Kolejną bardzo ważną kwestią jest odpowiednia temperatura panująca w pomieszczeniu, w którym odbędą się zabiegi pielęgnacyjne. Nie może dojść do wyziębienia chorego, dlatego zamknij okna, włącz ogrzewanie i przykryj te części ciała, których w danym momencie nie myjesz. Higiena osobista leżącego jest bardzo istotna, dlatego jeżeli to twoje początki w roli opiekuna, koniecznie poproś pielęgniarkę, aby dokładnie poinstruowała cię, jak krok po kroku umyć leżącego seniora, lub pomogła ci podczas pierwszych zabiegów.

Ciało możesz oczyszczać myjką wykonaną z delikatnego tworzywa (niektóre myjki mają wygodną formę rękawic) i specjalistyczną pianką lub mydełkiem. Pamiętaj, aby nie zużywać przy tym za dużo wody, a po zakończeniu mycia starannie osuszyć skórę podopiecznego. Osuszanie nie powinno jednak polegać na tarciu skóry ostrym ręcznikiem. Najlepiej, jeśli wykorzystasz w tym celu miękki, delikatny ręcznik i będziesz ostrożnie przykładać go do ciała podopiecznego, aby wchłonął wilgoć. Wykonując te zabiegi, przyjrzyj się, czy na skórze nie ma podrażnień lub czerwonych plam, które mogą być pierwszym sygnałem odleżyn.

Higiena intymna

Często najwięcej wątpliwości budzi mycie okolic intymnych. Warto pamiętać, że zabieg ten należy przeprowadzić każdorazowo po zmianie pieluchy lub pieluchomajtek. Bardzo wygodne jest mycie bez wody, przy pomocy specjalistycznych, nawilżonych chusteczek. Płyn, którym są nasączone, jednocześnie oczyszcza i pielęgnuje skórę. Co istotne, jeśli opiekujesz się kobietą, zawsze podmywaj ją od przodu do tyłu, aby zapobiec przemieszczaniu się bakterii z okolic odbytu do pochwy. To zmniejszy ryzyko infekcji intymnej.

Innym sposobem jest używanie ściereczki bawełnianej albo myjki oraz płynu do higieny intymnej. Po zabiegu trzeba dokładnie osuszyć skórę, założyć pieluchę lub pieluchomajtki i przykryć podopiecznego, aby nie dopuścić do wyziębienia.

Podczas zmiany pieluchy i mycia okolic intymnych warto pamiętać o jednorazowych rękawiczkach ochronnych.

Kilka dodatkowych wskazówek odnośnie do toalety chorego leżącego

Higiena osoby chorej wymaga od opiekuna cierpliwości, uwagi i dokładności. Przed przystąpieniem do czynności pielęgnacyjnych pamiętaj o tych kilku dodatkowych zasadach:

  • nie zaniedbuj zębów chorego – myj je dwa razy dziennie,
  • regularnie myj włosy podopiecznego delikatnym szamponem, aby nie były brudne i przetłuszczone,
  • pamiętaj o higienie uszu, jednak nie czyść ich popularnymi patyczkami, które tylko wpychają woskowinę głębiej – po umyciu włosów delikatnie wytrzyj uszy z zewnątrz bawełnianą ściereczką (również obszar za uszami),
  • zawsze po myciu kremuj skórę chorego, aby zapobiec jej wysuszeniu – dobrym pomysłem jest sięgnięcie po kosmetyki przeznaczone specjalnie dla osób starszych i leżących, takie jak emulsja lub balsam do ciała oraz kremy przeciwko podrażnieniom spowodowanym nietrzymaniem moczu; profesjonalne kosmetyki znajdziesz w ofercie TENA,
  • jeśli osoba, którą się opiekujesz, jest zdolna wstawać, zachęcaj ją do samodzielnego korzystania z toalety i mycia się w łazience (z twoją pomocą),
  • pamiętaj o obcinaniu paznokci podopiecznego, wcześniej zmiękcz je, mocząc dłonie i stopy przez ok. 10 minut w ciepłej wodzie. 

Mycie chorego leżącegoto także dobra okazja, żeby z nim pogawędzić i miło spędzić czas, bo potrzebuje tego równie mocno, jak zabiegów higienicznych.