Pielęgnacja skóry u osób starszych i chorych

Prawidłowa pielęgnacja skóry u osób w podeszłym wieku zapobiega uszkodzeniom skóry, podrażnieniom, zaczerwienieniom, obrzękom i odleżynom. Odpowiednio przeprowadzone zabiegi mogą oszczędzić osobie chorej wiele cierpienia. Poznajmy mechanizmy, które prowadzą do problemów skórnych u seniorów, i dowiedzmy się, jak im przeciwdziałać. Co robić, gdy dolegliwości – mimo troskliwej opieki – jednak się pojawią? Jakie pozycje powinien uwzględniać dobrze przygotowany plan pielęgnacyjny dla osób starszych?

Geriatryczna pielęgnacja skóry – problemy i wyzwania

Ryzyko podrażnień i uszkodzeń skóry jest znacznie wyższe u pacjentów w podeszłym wieku, chorych przewlekle, zwłaszcza unieruchomionych w łóżku. W takich przypadkach do listy dolegliwości dołączają nierzadko problemy z nietrzymaniem moczu lub stolca – dodatkowe czynniki drażniące skórę. Niewłaściwa pielęgnacja skóry u osób starszych z nietrzymaniem moczu może prowadzić do odleżyn.

Odleżyny to owrzodzenia powstałe w wyniku ucisku lub tarcia skóry, które doskwierają przede wszystkim pacjentom przewlekle leżącym. Ich istotą jest martwica tkanek wywołana niedokrwieniem tkanek skóry (lub tkanek leżących głębiej). Ryzyko pojawienia się odleżyn wzrasta u pacjentów z zaburzeniami czucia i ruchomości, a także w przypadku złamań i zaburzeń stanu odżywienia.

Nie zapominajmy, jak istotna jest pielęgnacja skóry dla osób starszych w domu opieki. Na odleżyny narażeni są przecież nie tylko chorzy leczeni w warunkach domowych, ale przede wszystkim pacjenci w zakładach opiekuńczo-leczniczych, na oddziałach neurologicznych, rehabilitacyjnych i onkologicznych. Ryzyko wzrasta u chorych po incydentach wieńcowych czy wylewach. Dlatego pielęgnowanie chorych po udarach mózgowych lub rozległych zawałach często obejmuje również profilaktykę odleżynową.

Pielęgnacja przy nietrzymaniu moczu – produkty chłonne

Skóra podrażniona nietrzymaniem moczu przyczynia się do wielu dolegliwości i problemów. Jak im zapobiegać?

Przede wszystkim chroniąc skórę przed kontaktem z wilgocią i składnikami moczu – zwłaszcza długotrwałym. Istnieją specjalne wyroby chłonne dla dorosłych pacjentów – zarówno chodzących, jak i unieruchomionych w łóżku.

Pielęgnacja skóry przy nietrzymaniu moczu polega m.in. na doborze odpowiednich wkładek anatomicznych, majtek chłonnych lub pieluchomajtek. Podczas wyboru należy uwzględnić stopień chłonności (stosownie do dolegliwości) oraz obwód w pasie (rozmiar).

Prawidłowa pielęgnacja skóry dla osób w podeszłym wieku chroni przed nadmierną utratą wody przez naskórek, nie dopuszcza do podrażnień, izoluje od wilgoci, zapobiega maceracji skóry i powstawaniu odleżyn. Jak wygląda pielęgnacja skóry dla osób starszych? O czym pamiętać podczas codziennych czynności?

Pielęgnacja skóry u osób starszych z NTM – środki myjące i kosmetyki

Nie stosujmy mydła ani agresywnych środków myjących. W czasie kąpieli z użyciem wody warto sięgać np. po delikatny szampon do włosów i odżywczy żel do mycia ciała (dwa w jednym) o właściwościach odżywczych i antystatycznych. Dużą pomoc stanowią specjalne pianki i kremy myjące do oczyszczania skóry wrażliwej, narażonej na podrażnienia, które nie wymagają spłukiwania wodą. Zabiegi ułatwiają też chusteczki oczyszczające, polecane do oczyszczania skóry podczas zmiany produktu chłonnego (np. pieluchy).

Plan pielęgnacyjny dla nietrzymających moczu przewiduje stosowanie specjalnych kosmetyków także po kąpieli. Warto wybrać krem nawilżający wzbogacony witaminą E, który wspiera właściwe nawilżenie skóry, zapobiega jej wysuszaniu, działa kojąco i zmiękczająco. Krem ochronny z gliceryną zabezpiecza skórę okolic intymnych przed szkodliwym wpływem wilgoci, moczu i innych czynników drażniących.

Pielęgnacja skóry dla pacjentów z nietrzymaniem moczu powinna uwzględniać również postępowanie przy objawach zaczerwienienia lub odparzenia skóry. W takich przypadkach można zastosować krem łagodzący z tlenkiem cynku.