Zmiana relacji

Zmiany są naturalne

Opieka nieuchronnie wpłynie na Twoją relację z podopiecznym. Będziecie sobie towarzyszyć w nowych sytuacjach. Spojrzycie na siebie w nieco innym świetle. Wśród nowych doświadczeń z pewnością nie zabraknie zabawnych i radosnych chwil. 
 
Spróbuj podejść do zmian pozytywnie i z otwartym umysłem, a możesz pozytywnie się zaskoczyć. Wasza relacja może stać się silniejsza i głębsza.
 
Poniżej znajdziesz opis dwóch najbardziej powszechnych relacji. Zajrzyj też do praktycznych wskazówek, jak radzić sobie z czekającymi Cię zmianami.

Partnerzy

Czy Ty i Twój podopieczny jesteście parą? Jeśli tak, prawdopodobnie mieszkacie razem i macie silną więź emocjonalną. To dobrze – dzięki temu rola opiekuna może być łatwiejsza i mniej stresująca. Tak bliska zażyłość sprawia, że będziecie mieli mniej zahamowań, co również jest korzystne. 
 
Ale zachowaj ostrożność: bliskie relacje mogą wywoływać silne emocje. Jeśli Twój związek stanie się zbyt jednostronny i zacznie Ci to przeszkadzać, porozmawiaj o tym z partnerem. Spróbuj znaleźć czas na własne potrzeby. Okazując miłość partnerowi, możesz czerpać wiele satysfakcji z roli opiekuna.

Rodzice

Podobnie jak wiele osób, możesz pełnić rolę opiekuna wobec starzejących się rodziców. Spójrz na to jak na szansę, aby okazać swoją miłość mamie lub tacie.
 
To swoiste odwrócenie ról może być początkowo trudne do zaakceptowania. Możesz odczuwać skrępowanie lub zażenowanie. Przygotuj się, że te uczucia mogą towarzyszyć Ci podczas mycia lub przebierania rodzica. 
 
Ale jesteś w stanie je przezwyciężyć poprzez pozytywne nastawienie, a z czasem przyzwyczaisz się do nowej sytuacji. Odkryjesz, że strach miał wielkie oczy, a rzeczywistość nie jest tak trudna. Ostatecznie Twoim zadaniem jest zaopiekowanie się potrzebującym rodzicem i okazanie mu miłości.

Korzystanie z pomocy

Każdy człowiek jest inny, podobnie jak każda sytuacja opiekuńcza. Istnieje jednak uniwersalna zasada, która zawsze się sprawdza: jeśli odczuwasz negatywne emocje, mów o nich. Czasem wystarczy omówić problem i znaleźć rozwiązanie z podopiecznym. Innym razem lepiej porozmawiać z przyjaciółmi, innymi opiekunami lub specjalistą.