Przyczyny nietrzymania moczu

Poznaj przyczyny

Warto poznać przyczyny nietrzymania moczu u bliskiego. Dzięki temu łatwiej zrozumiesz objawy i zapewnisz lepszą opiekę.
 
Jeśli jeszcze nie wiesz, z jakim rodzajem nietrzymania moczu zmaga się Twój bliski, przeczytaj tutaj o różnych postaciach tej dolegliwości.

Jak działa układ moczowy

Przyczyny nietrzymania moczu są związane z budową układu moczowego. Dowiedzmy się zatem, jak funkcjonuje, co pozwoli Ci zrozumieć, dlaczego czasami nie działa jak należy. 
 
Nerki filtrują niewykorzystane cząstki jedzenia z krwi. Mieszają je z wodą i innymi „odpadami”, produkując mocz, który spływa do pęcherza moczowodami. Mocz gromadzi się w pęcherzu, który jest elastycznym workiem mięśniowym. Mięśnie dookoła cewki moczowej rozluźniają się podczas opróżniania pęcherza, co pozwala na otwarcie przepływu w cewce. Aby uniknąć inkontynencji, konieczne są mocne i zwieracza. Te ważne mięśnie zapewniają trzymanie moczu i stolca.

Dlaczego układ moczowy nie działa prawidłowo?

Nie istnieje tylko jedna przyczyna nietrzymania moczu, ale możemy mówić o wspólnym mianowniku tej dolegliwości. Poniżej znajdziesz powszechne przyczyny.
Ogólne przyczyny
  • Osłabienie mięśni dna miednicy. Mięśnie te odpowiadają za zamknięcie cewki moczowej. Gdy tracą siłę, przestają wspierać cewkę, co prowadzi do nietrzymania moczu. Proste czynności, takie jak śmiech, kaszel, podnoszenie ciężarów czy bieganie, mogą powodować wyciek moczu.

  • Infekcje układu moczowego. Mogą prowadzić do nadwrażliwości pęcherza. Pęcherz informuje o nagłej potrzebie opróżnienia, choć nie jest całkiem pełny. Po wyleczeniu infekcji pęcherz przestaje być nadwrażliwy.

  • Nadwaga. Wywiera dodatkowy nacisk na podbrzusze i , co prowadzi do nietrzymania moczu.

  • Leki. może stanowić efekt uboczny niektórych leków o działaniu moczopędnym (zmuszającym do częstszego opróżniania pęcherza). 

  •  – takie jak udar, demencja, cukrzyca, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane lub uszkodzenia mózgu. Zaburzenia te mogą niszczyć lub zakłócać trakty nerwowe. W efekcie sygnały między mózgiem a pęcherzem nie są przesyłane prawidłowo. 
U kobiet
  • Ciąża/poród. Dodatkowe kilogramy, których przybywa w ciąży, mogą wywrzeć nacisk na , ścięgna i pęcherz moczowy. Podczas ciąży uwalniane są hormony, które wpływają na tkankę i mięśnie, umożliwiając ich rozszerzenie w miarę wzrostu dziecka. Umożliwia to zmiękczenie i wygładzenie mięśni dna miednicy celem ułatwienia porodu. Z drugiej strony może to utrudnić mięśniom i ścięgnom utrzymywanie organów dna miednicy w jednym miejscu. Mięśnie dna miednicy oraz ścięgna rozciągają się także podczas porodu, co niekiedy prowadzi do trwałego wydłużenia tkanek. Sprawia to, że ciąża i poród są czynnikami ryzyka dla nietrzymania moczu.

  • . Menopauza wiąże się z obniżonym poziomem estrogenu, co prowadzi do osłabienia mięśni dna miednicy. W efekcie niektóre kobiety w wieku menopauzalnym doświadczają mniejszej kontroli nad pęcherzem.  
U mężczyzn
  • Powiększona . Powiększona prostata może spowolnić, a nawet całkowicie zablokować przepływ moczu. Częstym objawem jest nagłe parcie na mocz.

  • Operacja prostaty. Jeśli mięśnie kontrolujące przepływ moczu zostaną uszkodzone podczas operacji prostaty, efektem może być wysiłkowe , czyli wyciek podczas śmiechu, kaszlu lub wysiłku fizycznego.
 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o przyczynach nietrzymania moczu, porozmawiaj z lekarzem. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby pomóc bliskiemu.