Dekalog Opiekuna

1. Pomagaj, nie wyręczaj
Niech Twój bliski samodzielnie wykonuje te czynności, które może, nawet jeśli zajmuje mu to więcej czasu. Dotyczy to zwłaszcza zabiegów higienicznych. Kiedy starsza osoba jest wyręczana, pogłębia się jej niesamodzielność i spada motywacja do działania.
2. Szanuj intymność
Staraj się, aby zawsze ta sama osoba pomagała Twojemu bliskiemu dbać o higienę, zwłaszcza intymną. Wstyd z powodu obnażenia czują wszyscy, niezależnie od stanu zdrowia.
3. Nie traktuj bliskiego jak dziecka
Mówienie jak do dziecka czy używanie kosmetyków dla niemowląt są upokarzające dla seniorów – nawet dla tych zmagających się z chorobami otępiennymi. Pokaż swojemu podopiecznemu, że traktujesz go poważnie i masz szacunek dla jego wieku.
4. Pozwól podopiecznemu decydować
Niezależnie od wieku i stanu zdrowia Twój bliski ma wolną wolę i decydowanie o sobie jest dla niego ważne. Pozwól mu wybierać, co chce zjeść, w co woli się ubrać, co obejrzeć w telewizji, kiedy ma ochotę się zdrzemnąć. Sprzeciwiaj się tylko wtedy, gdy wybory Twojego bliskiego mogą być niebezpieczne dla jego zdrowia.
5. Zapewnij kontakt z bliskimi
Osobom starszym bardzo zależy na zachowaniu więzi, dlatego postaraj się im to umożliwić. Spotkanie z rodziną czy choćby rozmowa przez telefon sprawią, że Twój podopieczny nie będzie czuł się samotny.
6. Informuj
Zmiany, które zachodzą w życiu Twojego bliskiego, nie są dla niego łatwe. Odcinając go od różnego rodzaju informacji, pogłębiasz jego poczucie zagubienia i wyobcowania. Dlatego odpowiadaj na jego pytania, opowiadaj o zaleceniach lekarza, informuj, co dzieje się w domu, jeśli chory jest unieruchomiony, i mów, co będziesz robić, przystępując do czynności pielęgnacyjnych.
7. Zapewnij zajęcie
Seniorom często doskwierają nuda i bezczynność, które prowadzą do przygnębienia. Staraj się zapewnić swojemu podopiecznemu zajęcie – oczywiście odpowiednie do jego kondycji zdrowotnej, np. rozwiązywanie krzyżówek, pomoc w przygotowaniu posiłku czy choćby słuchanie audiobooka.
8. Minimalizuj wpływ nietrzymania moczu
Uczucie suchości i komfort przekładają się nie tylko na zdrowie skóry, lecz także na poczucie godności seniora. Odpowiednio dobrane produkty chłonne, oczyszczanie i ochrona skóry są dla Twojego bliskiego niezwykle ważne.
9. Nie krytykuj
Twój bliski nie ma wpływu na to, jak przebiega u niego proces starzenia i jakie objawy dają choroby, które go dotknęły. Nie zmienisz także jego charakteru i przekonań. Krytykując swojego podopiecznego, sprawiasz mu ból i niszczysz zaufanie, którym Cię darzy.
10. Pamiętaj o sobie
Rola opiekuna jest dużym wyzwaniem, a nikt nie jest wszechmocny. Angażując się w opiekę, wiele osób zapomina o własnych potrzebach. Dbaj o swoje zdrowie i emocje, by móc zatroszczyć się o inną osobę.