Pielęgnacja skóry

Zdrowa skóra osób starszych

Możesz zadbać o zdrowie skóry swojego bliskiego i zmniejszyć ryzyko uszkodzeń skóry. Być może już stosujesz procedurę pielęgnacyjną dopasowaną do stanu i wrażliwości skóry bliskiego. Mimo to zachęcamy do zapoznania się z informacjami o pielęgnacji delikatnej skóry seniorów.

Jak zmienia się skóra

Pewnie zauważasz zmiany stanu skóry z biegiem czasu. Wraz z wiekiem skóra traci tłuszcz i nie jest tak gładka jak kiedyś. Staje się cieńsza i słabsza, a zadrapania i siniaki znikają po dłuższym czasie. 
 
Na kondycję skóry ma wpływ wiele czynników:
 
  • stan zdrowia
  • palenie 
  • suche powietrze
  • zbyt małe spożycie płynów
  • stres
  • wieloletnie opalanie się
  • nieprawidłowa dieta
Ponadto z wiekiem skóra wytwarza mniej naturalnych lipidów ochronnych. Prowadzi to do zmarszczek, suchości skóry i plam starczych. 
 
Wszystkie powyższe czynniki narażają skórę na uszkodzenia. Z tego względu należy koniecznie chronić skórę seniorów przed skutkami nietrzymania moczu. W przypadku zaniedbań mocz i/lub kał mogą uszkodzić delikatną skórę. Największej pielęgnacji potrzebuje okolica krocza, narządów płciowych oraz obszar od miednicy do odbytu (okolice intymne).

Ochrona delikatnej skóry

Starsze osoby z nietrzymaniem moczu często cierpią na tak zwane zapalenie skóry związane z nietrzymaniem moczu (IAD). Dolegliwość ta objawia się nieprzyjemną wysypką. Występuje, gdy skóra ma zbyt długi lub częsty kontakt z wilgocią i substancjami drażniącymi zawartymi w moczu i kale. W efekcie skóra zostaje podrażniona, a jej powłoka ulega przerwaniu. 
 
Na szczęście istnieją sposoby uniknięcia tych dolegliwości. Jeśli Twój podopieczny cierpi na zapalenie skóry, możesz pomóc mu w łagodzeniu objawów, aby poczuł się lepiej.

Znalezienie właściwego produktu

Gdy Twój bliski zmoczy się lub zabrudzi, umyj go łagodnym środkiem myjącym (ale nie zwykłym mydłem, które wysusza skórę). Nałóż na skórę środek nawilżający i krem ochronny. Krem myjący TENA zawiera wszystkie trzy składniki i został stworzony z myślą o osobach starszych z nietrzymaniem moczu. 
 
 
Gdy Twój bliski zmoczy się lub zabrudzi, umyj go łagodnym środkiem myjącym (ale nie zwykłym mydłem, które wysusza skórę). Nałóż na skórę środek nawilżający i krem ochronny. 
Liczba dostępnych produktów może przyprawić o zawroty głowy. Na przykład różnica między środkiem nawilżającym a kremem ochronnym może być niejasna.

Pozostałe porady

Więcej wskazówek, jak dbać o okolice intymne swojego bliskiego znajdziesz w naszym szablonie Procesy pielęgnacyjne (plik PDF).