Słowniczek opiekuna

Słowniczek terminów związanych z nietrzymaniem moczu

Jeśli Twój lekarz, aptekarz lub pracownik sklepu medycznego użył nieznanego Ci terminu lub czytasz fachowy tekst na opakowaniu, zapoznaj się z naszym słowniczkiem.

 Specjalistyczne wkładki i podpaski

Produkt dla kobiet z nietrzymaniem moczu (od bardzo lekkiego po średnie). Większość specjalistycznych wkładek i podpasek TENA® jest pakowana pojedynczo, a samoprzylepny pasek umożliwia przyklejenie ich do zwykłej bielizny.

Bielizna chłonna

Używamy określenia „bielizna chłonna”, myśląc o specjalistycznej bieliźnie dla kobiet i mężczyzn z nietrzymaniem moczu. Bieliźna chłonna TENA® zakłada się i zdejmuje jak zwykłą bieliznę. Zapewniają ochronę przy średnim i ciężkim nietrzymaniu moczu.

Ćwiczenia dna miednicy

Są to ćwiczenia mięśni dna miednicy polegające na ich napinaniu i rozluźnianiu. Mają na celu wzmocnienie mięśni i zwiększenie ciśnienia zamknięcia cewki moczowej.

Funkcjonalne nietrzymanie moczu

Jest to niemożność dojścia do łazienki na czas z powodu trudności spowodowanych chorobą fizyczną lub psychiczną. 

Inkontynencja

Mimowolna utrata kontroli nad pęcherzem i/lub wypróżnianiem.

Kropelkowe wyciekanie moczu po mikcji

Występuje, gdy pęcherz (cewka moczowa) nie opróżnia się całkowicie, wskutek czego po oddaniu moczu pojawiają się wyciek. Jest to również częste przy osłabionych mięśniach dna miednicy.

Menopauza

Okres oznaczający trwały koniec cyklów menstruacyjnych.

Mięśnie dna miednicy

Mięśnie dna miednicy tworzą szeroki „hamak” rozciągnięty między nogami (od kości łonowej z przodu po podstawę kręgosłupa z tyłu). Aby uniknąć inkontynencji, konieczne są mocne mięśnie dna miednicy. Te ważne mięśnie zapewniają trzymanie moczu i stolca.

Mieszane nietrzymanie moczu

Dosłownie oznacza to występowanie mieszanych objawów. Zazwyczaj jest to połączenie wysiłkowego nietrzymania moczu (poniżej) oraz naglącego nietrzymania moczu (poniżej). W przypadku występowania obu rodzajów nietrzymania moczu jednocześnie, zazwyczaj jeden rodzaj sprawia więcej problemów niż drugi. Dlatego należy najpierw skupić się na najczęściej występującym objawie.

Mikcja

Akt oddawania moczu (opróżnianie pęcherza lub wydalanie moczu).

Moczenie mimowolne

Moczenie to mimowolne oddawanie moczu w łóżku. Jeżeli występuje podczas snu, zwane jest moczeniem nocnym.

Naglące nietrzymanie moczu

Znane także jako „nadreaktywny pęcherz moczowy”. Stanowi najczęstszy typ nietrzymania moczu. Organizm odczuwa nagłą potrzebę oddania moczu, a pęcherz mimowolnie uwalnia mocz. Silne parcie na mocz może utrudniać dotarcie do toalety na czas, co przekłada się na małe, częste wycieki między mikcją a całkowitym opróżnieniem pęcherza. Istnieje wiele przyczyn tego stanu, np. powiększona prostata, infekcja układu moczowego, spożywanie kawy i napojów energetycznych, kamienie w pęcherzu, osłabiona błona śluzowa po menopauzie, problemy ginekologiczne, takie jak prolaps lub nowotwór jajników oraz zaparcia.

Nawilżane chusteczki dla dorosłych

Nawilżane chusteczki TENA® dla osób z nietrzymaniem moczu oraz chusteczki myjące są przeznaczone do pielęgnacji dorosłych. Służą do łagodnego oczyszczania i pielęgnowania skóry.

Neurologiczne zaburzenia pracy pęcherza

Uszkodzenia nerwów na skutek urazu lub choroby mogą wpływać na komunikację między mózgiem a pęcherzem. Powoduje to niezdolność do kontrolowania pęcherza lub całkowitego jego opróżnienia.

Nietrzymanie moczu

Inaczej „słaby pęcherz” lub „inkontynencja”. Oznacza trudności w kontrolowaniu pęcherza. Może prowadzić do mimowolnego oddawania moczu.

Nietrzymanie moczu z przepełnienia

Efektem jest stały lub okresowy przepływ moczu, wywołany zazwyczaj blokadą lub uszkodzeniem nerwu. Nietrzymanie moczu z przepełnienia występuje, gdy pęcherz nie opróżnia się całkowicie i stopniowo napełnia się zalegającym moczem.

Nietrzymanie stolca

Rodzaj inkontynencji polegający na mimowolnym oddawaniu stolca.

Pieluchomajtki

Nasze pieluchomajtki chronią przed konsekwencjami nietrzymania moczu. Pieluchomajtki TENA® dla kobiet i mężczyzn to idealny produkt ułatwiający opiekę nad bliskim. Są mocowane na rzepy i umożliwiają szybką zmianę. Zapewniają maksymalną chłonność i dużą ochronę przy nietrzymaniu moczu. Inaczej: pielucha dla dorosłych przy nietrzymaniu moczu.

Pieluchomajtki na rzepy i wciągane majtki chłonne dla dorosłych

TENA® oferuje pieluchomajtki i majtki chłonne. Są mocowane na rzepy i umożliwiają szybką zmianę.

Pieluchy anatomiczne i siateczkowe majtki

2-częściowy system pieluch anatomicznych i majtek na nietrzymanie moczu, który nosi się razem. Pieluchy anatomiczne zapewniają dyskretne dopasowanie i są przeznaczone do noszenia z majtkami siateczkowymi TENA® dla osób z nietrzymaniem moczu. Pieluchy anatomiczne są jednorazowe, a majtki siateczkowe przeznaczone do wielokrotnego użytku. Przeznaczone do średniego lub ciężkiego stopnia nietrzymania moczu.

Prostata

Gruczoł u mężczyzn, znajdujący się u podstawy pęcherza moczowego i otaczający cewkę moczową. Wytwarza płyn podczas wytrysku. U starszych mężczyzn czasem gruczoł ten powiększa się i może blokować cewkę moczową. Objawem może być słaby strumień moczu.

Prześcieradło ochronne

Prześcieradło ochronne, nazywane też podkładem lub ochraniaczem łóżka, to duże prześcieradło ochronne o wysokiej chłonności. Mają za zadanie ochronę powierzchni, na których się siada lub leży (łóżek, krzeseł, foteli itp.). Prześcieradła ochronne TENA są dostępne w różnych rozmiarach

Specjalistyczne wkładki

Wkładki stworzone specjalnie dla mężczyzn z nietrzymaniem moczu. Wkładki TENA® mają kształt doskonale dopasowany do męskiej anatomii. Przylepna taśma utrzymuje produkt na właściwym miejscu. Nosi się je wraz ze slipami. Sprawdzają się przy lekkim i średnim nietrzymaniu moczu.

Wkładki higieniczne

Lub po prostu wkładki. Najmniejsze i najcieńsze produkty w naszej ofercie. Wkładki TENA® są przeznaczone dla osób z bardzo lekkim nietrzymaniem moczu, które chcą poczucia świeżości na co dzień.

Wkłady Ultra Thin

Wkłady TENA® Ultra Thin zostały stworzone z myślą o dyskrecji. Choć cechują się cieńszą budową, zapewniają taką samą ochronę co zwykłe wkłady dla osób z nietrzymaniem moczu.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu występujące wskutek nagłego wysiłku fizycznego przy kaszlu, kichnięciu lub śmiechu. Zazwyczaj dotyczy małych ilości moczu i często wiąże się z osłabieniem mięśni dna miednicy.