Mój bliski potrzebuje niedużego wsparcia

Zakres Twoich obowiązków jako opiekuna zależy od fizycznego stanu zdrowia Twojego podopiecznego.
 
Jeśli Twój bliski zachował mobilność i niemal samodzielnie wykonuje większość codziennych zadań, przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz w nim praktyczne wskazówki, jak zapewnić bliskiemu najlepszą opiekę.

Zachęcanie do właściwej higieny

Dbanie o higienę osobistą to ważny, codzienny obowiązek. Być może Twój bliski jest w stanie samodzielnie się umyć. albo wymaga tylko niewielkiej pomocy. To doskonała wiadomość. Zachęcaj podopiecznego do samodzielnego mycia tak długo, jak to możliwe. Upewniaj się jednak co jakiś czas, czy Twoja pomoc nie jest jeszcze potrzebna.

Skóra osób starszych potrzebuje wyjątkowej troski

Pewnie masz świadomość, że wraz z wiekiem zmienia się nasza skóra. Staje się delikatna i wrażliwa. Właśnie dlatego osoby w zaawansowanym wieku potrzebują specjalnej pielęgnacji w trosce o ich skórę. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku inkontynencji, ponieważ mocz i kał mogą podrażniać i uszkadzać skórę. Łagodne oczyszczanie skóry i środki ochronne pozwalają uniknąć podrażnień i infekcji skóry. Warto, aby Twój bliski stosował pielęgnację skóry przeznaczoną do skóry delikatnej. Dzięki temu poczuje się czysto, komfortowo i zdrowo, co zwiększy jego poczucie pewności siebie. 
 
Pielęgnacja skóry składa się z trzech etapów: oczyszczania, regeneracji i ochrony. Aby poznać produkty potrzebne na każdym etapie, stworzone z myślą o delikatnej skórze osób starszych, odkryj produkty do pielęgnacji skóry TENA.

Produkty zabezpieczające przy nietrzymaniu moczu

Jeśli Twój bliski jest w stanie samodzielnie się ubrać, powinien także dać sobie radę ze zmianą produktów chłonnych przy nietrzymaniu moczu. Zadanie to można uprościć, stosując łatwe w użyciu produkty, takie jak wciągane majtki chłonne na . Majtki chłonne TENA Pants zakłada się tak łatwo jak zwykłą bieliznę. Pozwalają zachować niezależność oraz poczucie godności. Jednocześnie skutecznie chronią przed przeciekaniem.  
 
Aby znaleźć właściwy produkt z odpowiednim poziomem chłonności, użyj narzędzia Wybór produktów TENA. 
 
Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak krok po kroku założyć i zmienić produkt, odwiedź naszą stronę poświęconą przewijaniu.
 
Aby poznać pełen asortyment TENA, odwiedź stronę produkty TENA.

Troska o bezpieczeństwo

Twój bliski może być dość niezależny i nie wymagać dużej pomocy. Niemniej jednak musisz pamiętać, że kości osób starszych są łamliwe. Nawet mały upadek może prowadzić do złamania, a w konsekwencji do unieruchomienia. Aby uniknąć urazów, zadbaj o to, aby dom bliskiego umożliwiał bezpieczne poruszanie się. Dowiedz się więcej z artykułu Bezpieczny dom.

Troska o dietę i przyjmowanie płynów

Twój bliski może pić mniej w obawie, że częste przyjmowanie płynów przełoży się na ciągłe wizyty w toalecie. Takie działanie powoduje jednak większe stężenie moczu, co może być szkodliwe dla zdrowia. Staraj się zachęcać bliskiego do picia standardowej ilości płynów (to znaczy zawsze, gdy odczuwa pragnienie). 
 
Dbaj także, aby Twój podopieczny odżywiał się dobrze i zdrowo. Pamiętaj, że posiłek to czas nie tylko na jedzenie. To pora rozmów, pogawędek, opowiadania historii i wspólnego śmiechu. Warto zaprosić do stołu członków rodziny lub przyjaciół. Spotkania towarzyskie pomogą Twojemu bliskiemu zbudować więzi z innymi ludźmi. To bardzo ważny aspekt życia, który omówimy bardziej szczegółowo poniżej.   

Poczucie więzi z innymi

Przez całe życie, nawet na starość, lubimy, gdy ktoś trzyma nas na rękę, poklepie po plecach lub serdecznie przytuli. Gesty te nabierają szczególnego znaczenia, gdy jesteśmy sami przez większość czasu. 
 
Doświadczeni opiekunowi potwierdzają, że wspólne wykonywanie codziennych czynności, nawet bardzo błahych, poprawia nastrój podopiecznych. Odkryj nasze inspirujące pomysły.

Znajdź osoby, które mogą Ci pomóc

Doświadczeni opiekunowie zalecają szukanie innych osób do pomocy przy opiece nad bliskim. Mogą to być członkowie rodziny, znajomi, lokalne społeczności lub służby socjalne. Dowiedz się, gdzie uzyskać pomoc – tutaj.