Jak radzić sobie z coraz gorszym stanem zdrowia bliskiej Ci osoby

Opieka przy pogarszającym się stanie zdrowia podopiecznego

Czyż nie byłoby wspaniale zachować pełnię zdrowia do późnej starości?
Naukowcy wciąż nad tym pracują, ale zanim osiągną przełom, czas będzie odciskał piętno na naszych ciałach i umysłach.
 
Możesz zauważać objawy upływających lat u bliskiej Ci osoby. Ważne jest, aby zrozumieć te symptomy i je obserwować. Pozwala to na podjęcie działań, dzięki którym Twój bliski jak najdłużej będzie cieszył się zdrowiem. 
Zaniedbanie wyglądu
Zwracaj uwagę, jak wygląda Twój bliski. Czy przestał o siebie dbać, na przykład nie czesze włosów lub nie myje się regularnie? Porozmawiaj z nim o tych zmianach i spróbuj określić ich źródło. Jeśli masz powody do zmartwień, omów sytuację z lekarzem.
Utrata pamięci
Każdemu z nas zdarza się o czymś zapomnieć, zwłaszcza z wiekiem. Ale jeśli Twój bliski wykazuje znaczące problemy z pamięcią, nie ignoruj tego. Czy Twój podopieczny nie może przypomnieć sobie prostych słów? Czy sprawia wrażenie zagubionego w znanym mu miejscu? A może nie jest w stanie wypełniać prostych poleceń? Symptomy te łatwo zauważysz, jeśli znacie się dobrze.
 
Jeśli martwisz się stanem bliskiego, zachęć go do wizyty u lekarza.
Utrata wagi
Czy Twój bliski traci na wadze? Czy wygląda zbyt chudo? Może to wynikać z wielu przyczyn. Zwróć uwagę na inne symptomy. Czy Twój bliski stał się bardziej ponury? Jeśli ma zły nastrój, może nie mieć ochoty gotować. Mógł stracić apetyt lub po prostu jeść za małe porcje. A może pogorszył się jego zmysł węchu i smaku? To także wpływa na apetyt.
 
Jeśli martwisz się utratą wagi bliskiego, umówcie się na badanie kontrolne. 
Zły nastrój
Starsze osoby bywają pochmurne, ale jeśli zły nastrój się utrzymuje, należy poszukać przyczyn. Jeśli Twój podopieczny jest nieustannie smutny, porozmawiaj z nim. Spytaj, co go gryzie. Dzięki temu łatwiej określisz, czy potrzebna jest terapia.
 
Możesz zauważać objawy upływających lat u bliskiej Ci osoby. Ważne jest, aby zrozumieć te symptomy i je obserwować. Pozwala to na podjęcie działań, dzięki którym Twój bliski jak najdłużej będzie cieszył się zdrowiem. 
Uszkodzenia skóry
Jeśli Twój bliski zmaga się z nietrzymaniem moczu, zwracaj szczególną uwagę na stan skóry. Mocz może reagować ze skórą i ją podrażniać, co prowadzi do uszkodzeń. Ponadto skóra osób starszych jest bardziej delikatna i podatna na podrażnienia. Zwiększa to prawdopodobieństwo uszkodzeń.
 
Najlepszą strategią jest troska o czystość skóry. Warto używać łagodnego środka myjącego, jak kosmetyki specjalistyczne TENA, które zawierają krem regenerujący i chroniący delikatną skórę osób starszych.  Po myciu należy nałożyć łagodny balsam lub krem przeciw podrażnieniom, swędzeniu i wysypce.