Czego możesz się spodziewać

Codzienne wyzwania

Członek rodziny. Twój bliski. Znajomy.  Opieka nad bliskimi może być wyzwaniem, ale może też dawać wiele satysfakcji. 
 
Poznaj 7 codziennych wyzwań, przed którymi stają opiekunowie. Przeczytaj także wskazówki, jak sobie z nimi radzić.
1. Twoje emocje
Życie potrafi zaskakiwać. Zaskakujące bywają też nasze reakcje na te niespodzianki. Gdy jako opiekun odczuwasz negatywne emocje, postaraj się nie obwiniać. Oboje znaleźliście się w całkiem nowej sytuacji, więc negatywne emocje, takie jak frustracja czy gniew, są naturalne. 
 
Warto jednak poświęcić nieco uwagi tym odczuciom. Zastanów się, jak możesz unikać sytuacji, które wywołują negatywne reakcje.  
 
Gdy zrozumiesz swoje emocje, będziesz w stanie działać skuteczniej i lepiej opiekować się bliską osobą.
2. Huśtawki nastrojów
Może się zdarzać, że w jednej chwili czujesz się doskonale, a po chwili zalewa Cię fala emocji. To całkiem normalne. Pamiętaj też, że emocje Twojego bliskiego mogą Ci się udzielać, 
 
ponieważ Wasza relacja opiekun-podopieczny jest bardzo bliska. Twój nastrój może wahać się od miłości po gniew i od optymizmu po pesymizm. Najlepszą strategią jest akceptacja tych negatywnych emocji i pozwolenie, aby przeminęły. Możesz je łagodzić, skupiając się na czynnościach opiekuńczych, które wykonujesz. 
 
Podpowiadamy: gdy poczujesz gwałtowny spadek nastroju, przerwij to, co robisz, weź głęboki wdech i bardzo powoli wypuść powietrze. Jeśli możesz, zrób sobie 5-minutową przerwę. Obie metody sprawią, że poczujesz się lepiej, a Ty staniesz się lepszym opiekunem.
3. Izolacja
Czasem możesz mieć wrażenie izolacji. To zrozumiałe. Aby z nim walczyć, dziel się swoimi odczuciami z innymi. 
 
Pamiętaj, że ludzie wokół Ciebie pewnie są pełni dobrych intencji, ale mogą nie wiedzieć, jak konkretnie Ci pomóc. Mogą też bać się zrobić pierwszy krok. Rozmawiaj zatem otwarcie o swoich obowiązkach opiekuna, ale nie próbuj wzbudzać litości. Rozmówcy wówczas chętniej zaoferują Ci pomoc w obowiązkach.
4. Problemy komunikacyjne
Aby komuś pomóc, musisz go rozumieć. Niestety jest to utrudnione w przypadku osób z dolegliwościami umysłowymi, takimi jak choroba Alzheimera czy inne formy demencji.
 
W takich momentach postaraj się zachować spokój. Wyjaśnij, co masz na myśli albo poproś o to podopiecznego – próbujcie do skutku, aż zdołacie się porozumieć. 
 
Cierpliwość pomaga pokonać nieporozumienia oraz niweluje stres związany z utrudnioną komunikacją. Ponadto sprawia, że stajesz się lepszym opiekunem.
5. Problemy z zarządzeniem czasem
Opiekunowie muszą robić wiele rzeczy naraz, nawet gdy za tym nie przepadają.  Z tego względu ważne jest wydajne zarządzanie czasem, które pozwala lepiej gospodarować energią.
 
Jeśli brakuje Ci czasu, zaplanuj codziennie i cotygodniowe obowiązki. Stwórz listę kluczowych zadań i zarezerwuj czas tylko dla siebie.
 
Jeśli czujesz, że brakuje Ci energii, zmień dietę i upewnij się, że spożywasz wystarczającą ilość witamin. Spróbuj znaleźć czas na aktywność fizyczną oraz sen.
 
Te proste wskazówki poprawią Twój nastrój i zwiększą poziom energii, dzięki czemu łatwiej zaopiekujesz się bliską Ci osobą.
6. Nie zaniedbuj własnych potrzeb
Gdy się kimś opiekujemy, łatwo zapominamy o naszych potrzebach. Pomijamy niektóre posiłki, mniej śpimy, rzadziej ćwiczymy. Robimy to, aby mieć więcej czasu na opiekę.
 
Niestety takie podejście przynosi więcej szkód niż pożytku. Czujemy się zbyt zmęczeni i przeciążeni, aby dobrze opiekować się bliskim. Pamiętaj, aby nie zapominać o swoich potrzebach:
  • jedz regularne posiłki;
  • wysypiaj się każdej nocy (7-9 godzin);
  • ćwicz regularnie;
Nawet jeśli chcesz poświęcić jak najwięcej czasu bliskiemu i zapewnić mu najlepszą możliwą opiekę, nie możesz zaniedbywać siebie. 
 
Postaraj się znaleźć czas tylko dla siebie w tygodniowym planie zajęć.
 
Gdy troszczysz się o siebie: 
  • łatwiej pełnisz rolę opiekuna;
  • kontrolujesz negatywne emocje i unikasz frustracji;
  • sprawiasz, że Twój podopieczny wyczuwa Twoją pozytywną energię.
7. Utknięcie w martwym punkcie
Choć sytuacja każdego opiekuna jest inna, możesz odkryć wiele ciekawych rad i wskazówek, czytając historie innych opiekunów. Wiedza, przez co przechodzą inni, pomoże Ci w walce z poczuciem izolacji oraz w rozwoju umiejętności opiekuńczych.