Formy aktywności dla Ciebie i Twojego bliskiego

Formy aktywności, które spodobają się Tobie i Twojemu bliskiemu

Opieka nad bliskim w domu może stać się monotonna. Każdy dzień wypełniają podobne obowiązki pielęgnacyjne. A do tego niegdyś pełen życia krewny może borykać się z chorobami wieku starczego. Nie zapominaj, że bez względu na stan zdrowia Twój bliski potrzebuje fizycznej i umysłowej stymulacji. 
 
Choć być może Twój podopieczny nie zagra już w tenisa lub szachy, wciąż może czerpać przyjemność z wielu form aktywności. A w zasadzie oboje możecie. Poniżej znajdziesz 21 inspirujących pomysłów. Pobierz naszą listę (plik PDF) i wykorzystaj pomysły na ubarwienie codziennej rutyny. Dodaj wybrane inspiracje do planu opieki.

21 sposobów na rozrywkę dla Ciebie i Twojego bliskiego

 1. Spacer – po najbliższej okolicy lub do parku, aby nakarmić ptaki. Świeże powietrze i ćwiczenia potrafią zdziałać cuda.

 2. Słuchanie muzyki, a nawet wspólne śpiewanie – zwłaszcza starych przebojów, które mogą sprawić przyjemność Twojemu bliskiemu. (Według naukowców muzyka, a zwłaszcza śpiew, wspomaga komunikację z osobami cierpiącymi na demencję).

 3. Czytanie książki, gazety lub magazynu na głos. Większość z nas lubi słuchać ciekawych historii.

 4. Gra planszowa lub karty albo wspólne układanie puzzli. To dobry sposób na stymulację umysłu.

 5. Obejrzenie filmu lub popularnego serialu z dawnych lat (w telewizji lub z płyty DVD). Po filmie możecie wymienić opinie o fabule i głównych bohaterach.

 6. Kolorowanie rysunków albo wspólne malowanie. Kreatywność to dobra zabawa.

 7. Rozwiązywanie krzyżówek, sudoku lub rebusów. Idealny sposób na pobudzanie umysłu.

 8. Pisanie listów do członków rodziny z okazji rocznicy, urodzin lub nadchodzących świąt (np. Bożego Narodzenia lub Wielkanocy). Skoncentrujecie się na kimś, kogo oboje znacie i lubicie.

 9. Wizyta znajomego ze zwierzątkiem domowym. Uroczy piesek lub kociak może rozweselić atmosferę w domu.

 10. Sadzenie kwiatów lub nasion albo wspólne podlewanie roślin. Ich rozwój da Wam ciekawy temat do rozmów.

 11. Zbieranie kwiatów i układanie bukietów. Piękne kolory i zapachy poprawiają samopoczucie.

 12. Przygotowanie jadłospisu na cały tydzień. Pobudza wyobraźnię i pozwala radośnie oczekiwać na ulubiony posiłek.  

 13. Wspólna przejażdżka samochodem, autobusem, tramwajem lub pociągiem – do parku rozrywki, zoo, muzeum albo pobliskiego zamku. Doskonały pomysł na wspaniałą przygodę.

 14. Piknik tylko dla Was albo z całą rodziną i przyjaciółmi. Kolejny dobry pretekst, aby zaczerpnąć świeżego powietrza.

 15. Wspólne pieczenie ciasta lub ciasteczek. Łagodne ćwiczenia fizyczne są wskazane, gdy podopieczny nie wychodzi z domu. 

 16. Kupowanie egzotycznych owoców i wspólna degustacja oraz rozmowy o krajach ich pochodzenia. Dobre dla zdrowia i pobudzenia wyobraźni.

 17. Wspólne przesiadywanie na ławce w parku i przyglądanie się otoczeniu. Możesz się zdziwić, co – lub kogo – dostrzeżesz. 

 18. Wspólny taniec, rozciąganie lub gimnastyka. Regularny ruch i ćwiczenia są bardzo ważne.

 19. Własne spa/salon piękności w domu. Zafunduj bliskiej osobie manicure albo nałóżcie upiększającą maseczkę. Zabawa i dobre samopoczucie gwarantowane.

 20. Tworzenie albumu ze zdjęć ze starych czasopism. Twój bliski może wybrać ulubiony motyw przewodni.

 21. Przeglądanie starych albumów fotograficznych, rodzinnych pamiątek i kartek okolicznościowych. Zdjęcia na pewno przypomną wspomnienia i historie, którymi warto się podzielić.
Chcesz mieć pewność, że nie zapomnisz tych pomysłów? Pobierz „21 form aktywności dla Ciebie i Twojego bliskiego” w formie pliku PDF.