Chroń swoje plecy

Troska opiekuna o samego siebie

Opieka nad inną osobą wiąże się z częstym podnoszeniem lub zginaniem: musisz pomóc podopiecznemu wstać z łóżka, ubrać się, usiąść na wózku itd. Opiekunów otaczają liczne zagrożenia, np. wynikające z układu mebli w mieszkaniu. Bardzo ważne jest zatem zapobieganie wypadkom, aby nie dopuścić do zrobienia krzywdy sobie lub bliskiemu. Na szczęście istnieją sposoby, aby ochronić siebie przed nadwyrężeniem i obrażeniami ciała. Metody te wywodzą się z zasad ergonomii.
 
Ergonomia określa właściwe sposoby poruszania się, podnoszenia oraz rozmieszczenia przedmiotów wokół nas. Stosując się do zasad ergonomii, zredukujesz ryzyko obrażeń, poprawisz komfort bliskiego oraz będziesz w stanie pełnić rolę opiekuna przez wiele lat.
Chroń swoje plecy
Możesz zredukować ryzyko obrażeń (zwłaszcza pleców), poznając poniższą technikę bezpiecznego podnoszenia. W dalszej części artykułu znajdziesz dodatkowe sposoby na unikanie wypadkom podczas pełnienia roli opiekuna.
Bezpieczne podnoszenie
Aby wygodnie i bezpiecznie unieść podopiecznego, postępuj zgodnie z poniższą instrukcją: 
  1. Stań jak najbliżej podnoszonej osoby.
  2. Stań stabilnie i pewnie na nogach, kierując stopy w stronę bliskiego.
  3. Chroń plecy podczas podnoszenia poprzez zgięcie kolan do przysiadu, zanim rozpoczniesz podnoszenie. Zachowaj wyprost pleców i podnoś podopiecznego siłą wewnętrznych mięśni brzucha.
  4. W trakcie podnoszenia stój jak najbliżej podnoszonego. Dzięki temu unikniesz urazów pleców wywołanych pochylaniem się lub zginaniem pleców. Metoda ta sprawdzi się także podczas obracania podopiecznego z boku na bok oraz z pleców na bok.
  5. Unoś/obracaj podopiecznego płynnym ruchem. 

Czy wiesz, że na rynku dostępne są urządzenia do podnoszenia podopiecznych? Niektóre organizacje pomocowe pomagają w finansowaniu takich urządzeń – zajrzyj do artykułu Lokalne stowarzyszenia i instytucje charytatywne   

Inne sposoby na łatwiejsze podnoszenie
Aby zapewnić optymalne warunki opiekuńcze, upewnij się, że:
 
  • krzesło i stolik nocny Twojego bliskiego mają podobną wysokość;
  • masz dostęp do łóżka z obu stron;
  • przestrzeń, po której będziesz poruszać się z bliskim nie jest zatarasowana; 
  • możesz łatwo wyregulować pozycję oparcia.
W trosce o komfort i bezpieczeństwo, zabezpiecz łóżko i krzesła/fotele przed wilgocią
Miejsca, gdzie Twój bliski leży lub siada, mogą zostać zamoczone. Może to dotyczyć kanapy, fotela, łóżka, materaca lub dywanu. Konsekwencją może być mokra i śliska podłoga, która stanowi zagrożenie dla Ciebie i Twojego bliskiego.
 

Aby uniknąć ryzyka, możesz zabezpieczyć meble przed wilgocią za pomocą sprayu ochronnego do tkanin. Możesz także chronić łóżko i krzesła naszymi jednorazowymi podkładami– dowiedz się więcej

 

Więcej wskazówek, jak zabezpieczyć dom znajdziesz w artykule Bezpieczny dom