Często zadawane pytania

Jak działa pęcherz
Za każdym razem, gdy coś jemy lub pijemy, nasze ciało przyjmuje płyny. Zadaniem nerek jest filtrowanie niewykorzystanej części tych płynów i wyprodukowanie z nich moczu. Strużka płynu nieustannie płynie z nerek do pęcherza, który powoli zwiększa objętość. Gdy pęcherz się napełni, wysyła sygnał do mózgu, informując o potrzebie skorzystania z toalety. Gdy usiądziesz na toalecie lub staniesz przy pisuarze, mózg prześle do mięśni pęcherza informację, aby się skurczyły. Jednocześnie wyśle sygnał do mięśni dna miednicy, które otaczają cewkę moczową, aby rozkurczyły się, pozwalając na przepływ moczu.
Jak często większość z nas opróżnia pęcherz?
Zależy to od wieku, diety, stanu zdrowia oraz przyjmowanych leków. Przeciętnie odwiedzamy toaletę od 4 do 8 razy każdego dnia, a czasami także w nocy.
Czy jeśli mój podopieczny będzie mniej pił, sytuacja się poprawi?
Nie. Mniejszy pobór płynów sprawia, że mocz jest bardziej skoncentrowany, przez co może bardziej podrażniać pęcherz. W efekcie Twój bliski będzie musiał jeszcze częściej chodzić do toalety. Należy zachęcać podopiecznego do wypijania standardowej ilość płynów (zawsze, gdy odczuwa pragnienie). Powinno się jednak unikać nadmiaru napojów – zbyt duży pobór płynów jest niezdrowy i może przyczyniać się do problemów zdrowotnych.
Co zrobić, jeśli mój podopieczny nie chce współpracować?
Jeśli Twój bliski niechętnie współpracuje, może wynikać to z chęci zachowania podmiotowości w sytuacji, która wymyka się spod jego kontroli. To dość typowe. Co należy wówczas robić? Wysłuchaj skarg i uwag ze spokojem i troską. Następnie porozmawiaj ze swoim bliskim, wyjaśniając swój punkt widzenia. Postaraj się znaleźć nowe metody, które sprawdzą się lepiej w Waszej sytuacji. Jeśli Twój podopieczny nie zgodzi się na dobre rozwiązanie, skontaktuj się z profesjonalistami albo innymi opiekunami.
Czy mam prawo do pomocy finansowej jako opiekun osoby z nietrzymaniem moczu?
Tak. Instytucje oferujące dofinansowanie podchodzą indywidualnie do każdego przypadku. Ocenią Twoją sytuację i uwzględnią wszelkie inne problemy zdrowotne, z jakimi może borykać się Twój bliski. Oto lista najczęstszych źródeł wsparcia finansowego:
  • prywatne ubezpieczenie
  • programy krajowe
  • programy lokalne
Jakie produkty TENA najlepiej wybrać?
Zależy to od stanu fizycznego i umysłowego Twojego podopiecznego. Dobór produktów może decydować o komforcie Twojego bliskiego, a do tego ograniczy częstotliwość zmiany produktów chłonnych. Oferujemy pełen asortyment produktów przygotowanych z myślą o osobach z nietrzymaniem moczu. Aby znaleźć właściwy produkt, użyj naszej wyszukiwarki produktów.
Gdzie należy wyrzucać produkty TENA?
Można je umieszczać w koszu na odpadki domowe. Nie zalecamy spłukiwania ich w toalecie. Aby ułatwić przewijanie i wyrzucanie produktów, warto umieścić w łazience lub sypialni kosz z pokrywą.
Gdzie mogę kupić produkty TENA?
Produkty TENA znajdziesz w aptekach, sklepach medycznych oraz hipermarketach. Hipermarkety zazwyczaj oferują mniejszy wybór, natomiast w aptekach i sklepach medycznych dostępny jest szerszy asortyment. Jeśli Twoja apteka lub sklep medyczny nie prowadzi sprzedaży konkretnego produktu TENA, zazwyczaj może go zamówić w hurtowni.
 

Odwiedź stronę Produkty albo w naszym serwisie. 

Możesz także złożyć zamówienie internetowe na stronie TENA Direct: www.tenadirect.co.uk  

Gdzie znajdę informacje i pomoc dla opiekunów osób z nietrzymaniem moczu?
Warto zacząć od strony TENA, na której właśnie jesteś. Przejrzyj ją. Zgromadziliśmy na niej mnóstwo rad od pracowników służby zdrowia i innych opiekunów, którzy opiekują się krewnym lub znajomym w domu.
Gdzie uzyskam porady?
Szczegółową pomoc można uzyskać: 
  • na infolinii TENA: 800 60 66 68
Zawsze zalecamy informowanie lekarza, że Twój bliski zmaga się z problemami z pęcherzem.