Przewodnik po nietrzymaniu moczu

Przeczytaj nasze artykuły i dowiedz się więcej o dolegliwości nietrzymania moczu, moczeniu nocnym oraz opiece urologicznej. Jeśli nietrzymanie moczu dotyka Cię osobiście, koniecznie uzyskaj właściwą diagnozę lekarską.

Jakie są typy inkontynencji?

Nietrzymanie moczu, inaczej inkontynencja, jest powszechnie występującym problemem, jednak nie u każdej osoby objawia się w taki sam sposób. Istnieją bowiem różne typy inkontynencji. Czasami dolegliwość jest bardzo nasilona i znacznie utrudnia codzienne aktywności, czasami zaś nietrzymanie moczu jest niewielkie i stanowi problem tylko w określonych sytuacjach. Przeczytaj więcej na ten temat.

Nietrzymanie moczu – choroba czy niewielki problem?

Nietrzymanie moczu dorosłych samo w sobie nie jest chorobą, choć może mieć różne przyczyny i niektórym chorobom towarzyszy. Dolegliwość ta nie jest groźna dla zdrowia czy życia, ale należy do najbardziej krępujących problemów zdrowotnych. Dlatego właśnie nie można określać NTM mianem niewielkiego problemu. Można jednak sobie z nim poradzić.

Przyczyny nietrzymania moczu

Kontrola pęcherza moczowego i oddawania moczu dla osób zdrowych jest prosta i oczywista. W sporadycznych sytuacjach, gdy warunki są utrudnione, na przykład podczas podróży lub po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu, może się zdarzyć okazjonalny, niekontrolowany wyciek moczu. Jednak u niektórych osób nietrzymanie moczu jest zaskoczeniem, tym bardziej, gdy zdarza się coraz częściej. Jaka może być przyczyna nietrzymania moczu? Przeczytaj w poniższym tekście.

Czym jest inkontynencja stresowa?

Czy istnieją stresogenne przyczyny nietrzymania moczu u kobiet i mężczyzn? Czy stan psychiczny może spowodować utratę kontroli nad pęcherzem? Jeśli tak, w jaki spo-sób jesteś w stanie poradzić sobie z tym problemem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Czym jest naglące nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu, definiowane jako mimowolny wyciek moczu, jest schorzeniem uciążliwym i często diagnozowanym. Dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. To dysfunkcja mocno obniżająca jakość życia pacjentów, mająca różne przyczyny i sposoby leczenia.

Dlaczego warto wykonywać ćwiczenia dna miednicy?

Ćwiczenie mięśni dna miednicy ma na celu ich wzmocnienie poprzez skurcze. W ten sposób łatwiej zapanować nad pęcherzem. Ciekawostką jest fakt, że ćwiczenia na mięśnie dna miednicy znane są od ponad 6000 lat. Swoją potoczną nazwę uzyskały od dr. Arnolda Kegla, twórcy pierwszej naukowej metody rehabilitacji mięśnia dna miednicy dla kobiet cierpiących na nietrzymanie moczu.

Jak poprawnie ćwiczyć mięśnie dna miednicy?

Ćwiczenia mięśni dna miednicy zalecane są przede wszystkim dla osób, które mają problem z nietrzymaniem moczu. Pod wpływem różnych czynników mięśnie te ulegają rozluźnieniu, jednak dzięki regularnym treningom można je na nowo wzmocnić i uporać się z krępującym problemem, jakim są niekontrolowane wycieki moczu. Jak poprawnie wykonywać ćwiczenia dna miednicy? Oto wskazówki.

Nietrzymanie moczu – ćwiczenia, które można robić wszędzie

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu spowodowane stresem i rozluźnieniem mięśni dna miednicy są bardzo skuteczne w leczeniu i w wielu przypadkach stanowią podstawę terapii. Chociaż tego rodzaju trening nie wymaga skomplikowanych pozycji ani nie jest męczący, ważne, aby ćwiczyć systematycznie, bo tylko wówczas można liczyć na rezultaty. Oto opis skutecznych ćwiczeń na nietrzymanie moczu.

Kogo i kiedy najczęściej dotyka zapalenie dróg moczowych?

Zapalenie dróg moczowych zazwyczaj spowodowane jest infekcją bakteryjną. Najczęstszą postacią zakażenia jest zapalenie pęcherza moczowego, natomiast rzadszą, lecz dużo poważniejszą chorobą jest odmiedniczkowe zapalenie nerek. Jakie są czynniki ryzyka infekcji dróg moczowych i jak wygląda leczenie? Oto kilka informacji na ten temat.

Jak leczyć moczenie nocne u dorosłych?

Moczenie nocne to tylko pozornie problem występujący wyłącznie u dzieci. To przypadłość, która może dotknąć także osoby w wieku dojrzałym lub podeszłym, a potencjalnych przyczyn jest bardzo wiele. Z czego wynika moczenie nocne dorosłych i jak sobie z nim radzić? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.