Mięśnie dna miednicy a hemoroidy

Mięśnie dna miednicy (inaczej mięśnie Kegla) to zespół mięśni więzadeł, które podtrzymują od dołu narządy jamy brzusznej. Często mówi się o nich w kontekście nietrzymania moczu, jednak lista wskazań, kiedy zaleca się je wykonywać, jest bardzo długa.

Mięśnie Kegla a

Wśród mięśni dna miednicy największą uwagę zwraca mięsień łonowo-guziczny, zwany potocznie mięśniem Kegla. To dzięki niemu jesteśmy w stanie regulować przepływ moczu, wyjście kału i zaciskanie pochwy.

Mięśnie, gdy nie są ćwiczone, ulegają rozluźnieniu. Najczęściej kojarzymy to z wyglądem zewnętrznym, jednak wewnątrz naszego organizmu również znajdują się mięśnie wymagające regularnego treningu. Jednym z nich jest mięsień Kegla zlokalizowany w dole brzucha. Otacza ujście pęcherza (cewkę moczową), pochwy i odbytnicy. Jeśli jest prawidłowo napięty i mocny, zlokalizowane w jego pobliżu narządy znajdują się we właściwym położeniu. Nietrenowany ulega rozciągnięciu i nie jest w stanie udźwignąć ciężaru pochwy, macicy i pęcherza moczowego, które w konsekwencji obniżają się. Siła mięśni Kegla obniża się też podczas znacznego wysiłku (ciąża i poród), w wyniku zaprać czy zbyt dużego wzrostu ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej (nadwaga, dźwiganie ciężkich przedmiotów).

Hemoroidy a mięśnie Kegla

Elementem fizjologicznym struktury odbytu są guzki krwawnicze. Wypełnione są krwią, co w pewnym stopniu uszczelnia odbyt, ułatwia też kontrolę na oddawaniem stolca i gazów. W określonych sytuacjach dochodzi natomaist do ich przekrwienia, a w konsekwencji – powiększenia. Mówi się wówczas o hemoroidach. Mogą być zlokalizowane wewnętrznie i zewnętrznie.

Hemoroidom sprzyjają: siedzący tryb życia i charakter pracy, zaparcia, nadwaga i otyłość, złe nawyki toaletowe (np. bardzo silne parcie podczas oddawania stolca), ciężka praca fizyczna. Choroba hemoroidalna to bardzo często spotykana wśród osób dorosłych dolegliwość (praktycznie nie występuje u dzieci). Jej objawy to:

  • krwawienie z odbytu (widoczna krew jest świeża, żywoczerwona),
  • uczucie niecałkowitego wypróżnienia,
  • ból w okolicy odbytu,
  • podrażnienie.

Leczenie hemoroidów uzależnione jest od zaawansowania objawów. Na początku terapia opiera się w głównej mierze na ich łagodzeniu. Pomóc mogą ciepłe kąpiele oraz nasiadówki w naparze z kory dębu.

Mięśnie Kegla a hemoroidy. Jak ćwiczyć?

Hemoroidom sprzyja osłabienie mięśni dna miednicy. Warto o nie dbać, zwłaszcza że ćwiczenie mięśni Kegla pomaga kobietom lepiej znieść ciążę i poród (mniejsze ryzyko pęknięcia krocza), na wyższym poziomie jest też satysfakcja seksualna. Regularny trening zmniejsza ryzyko nietrzymania moczu po urodzeniu dziecka i w okresie menopauzalnym oraz wypadnięcia miednicy czy pęcherza. Pamiętać o nim powinni również mężczyźni, bo w ich przypadku zabezpiecza przed problemami z prostatą.

Mięśnie Kegla a kręgosłup

O mięśniach Kegla mówi się rzadko. Są niewidoczne, ukryte w zakamarkach dolnej części ciała. I jeśli nawet słyszeliśmy o ich znaczeniu dla kobiecego ciała, wstydzimy się pytać i trenować. Szkoda, bo w ten sposób znacząco sobie szkodzimy, co staje się widoczne dopiero z wiekiem. Słabe mięśnie Kegla mogą powodować ból w dolnych odcinkach kręgosłupa. Właściwie przeprowadzane ćwiczenia mogą zniwelować tę dolegliwość. Ważne jest jednak, by nauczyć się prawidłowego aktywizowania mięśni, w czym pomóc może fizjoterapeuta.

Hemoroidy to jedna z bardziej wstydliwych dolegliwości. W obawie przed wstydem nie szukamy pomocy, co jedynie nasila problem. Warto mimo wszystko porozmawiać z lekarzem o niepokojących objawach. Większość z nich można wyeliminować lub znacząco złagodzić, m.in. za pomocą ćwiczeń.