Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu podczas ćwiczeń?

Skóra jest największym narządem. Chroni organizm, ale jednocześnie sama jest narażona na rozmaite uszkodzenia i podrażnienia. Choć rozróżnia się różne typy skóry, z wiekiem zawsze staje się ona bardziej wrażliwa i podatna na uszkodzenia. Jedną z przyczyn pojawiania się zaburzeń w obrębie skóry może być u osób starszych. Właśnie dlatego warto znać sposoby na zapobieganie uszkodzeniom skóry.

Wysypka u osób starszych – co ją wywołuje i jak się objawia?

Choć ta dolegliwość kojarzy się raczej z niemowlętami, nie tylko u nich może wystąpić. Zarówno u maluchów, jak i u osób starszych czy przewlekle chorych niekiedy konieczne jest zakładanie specjalnej bielizny chłonnej, wkładek czy pieluch. To jedna z przyczyn, które mogą wywoływać stany zapalne skóry. Aby wystąpiła wysypka pieluszkowa u osób w podeszłym wieku, musi nałożyć się na siebie kilka czynników. Do takich należy kontakt naskórka z wilgocią i jego uszkodzenie.

Mocz ma działanie drażniące na skórę, więc sprzyja tego rodzaju dolegliwościom. Dodatkowym problemem jest stały kontakt skóry z wkładką bądź majtkami chłonnymi – zwłaszcza w miejscach, gdzie te uciskają skórę lub stale o nią pocierają. Mechaniczne uszkodzenia skóry prowadzą do powstawania stanów zapalnych szczególnie w okolicach wewnętrznej strony ud, pasa, pośladków, a niekiedy fragmentów narządów płciowych. Ponadto problemem może okazać się niedostateczna higiena, a nawet takie czynniki jak długotrwałe przyjmowanie niektórych leków, np. antybiotyków.

Wysypka z powodu popuszczania moczu objawia się początkowo zaczerwienieniem skóry, później dochodzi jej intensywniejsze złuszczanie się i nasilenie obrzęku. Dokuczać może też uporczywe swędzenie i pieczenie.

Wysypka z powodu popuszczania moczu – jak jej uniknąć?

W myśl zasady mówiącej o tym, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto zadbać o odpowiednią higienę i sięgać wyłącznie po wysokiej jakości artykuły higieniczne, zapewniające maksymalny komfort i ochronę przed przeciekaniem. Przemywanie skóry wodą i mydłem w ramach codziennej pielęgnacji i utrzymania wysokiego poziomu higieny może przynieść więcej szkody niż pożytku. Niektóre mydła mogą wywoływać podrażnienia, naruszać naturalną warstwę ochronną skóry, znacząco wysuszać ją, dlatego lepiej zastąpić je specjalistycznymi produktami, jak np. TENA Wash Cream i TENA Wet Wipe.

Warto wiedzieć, że nietrzymanie moczu oraz wysypka z powodu wycieku z pęcherza często idą w parze z odleżynami. W związku z tym koniecznie trzeba zadbać o higienę i codzienne zabiegi pielęgnacyjne, by oszczędzić choremu niepotrzebnego cierpienia. Odpowiednia pielęgnacja pozwala na zredukowanie odleżyn nawet o połowę. Ważne jest regularne oczyszczanie skóry za pomocą profesjonalnych kosmetyków łagodzących podrażnienia i przyspieszających gojenie, jak np. TENA Zinc Cream i TENA Barrier Cream.

Nie da się przecenić stosowania dobrej jakości akcesoriów higienicznych. Wysypka z powodu noszenia wkładek na jest czymś, co można wyeliminować. Wystarczy poszukać takich wkładek czy bielizny chłonnej, które będą odpowiednio dopasowane anatomicznie (inne dla kobiet i mężczyzn), a także właściwie dobrane do wagi chorego i stopnia problemu. TENA wychodzi naprzeciw oczekiwaniom osób borykających się z NTM oraz ich opiekunów, oferując nie tylko wkładki, bieliznę, pieluchomajtki i pieluchy dla dorosłych, ale również m.in. specjalistyczne kosmetyki do mycia i pielęgnacji.

Tych kilka nieskomplikowanych zabiegów przynosi widoczne efekty w walce z uszkodzeniami skóry, a przede wszystkim przekłada się na poprawę jakości życia i samopoczucie osób cierpiących na nietrzymanie moczu i wynikające z niego konsekwencje!