Jak wybrać wkładki dla dorosłych z problemem nietrzymania moczu?

Problem nietrzymania moczu, choć nie zagraża życiu czy zdrowiu osoby nim dotkniętej, należy do najbardziej krępujących i uciążliwych dolegliwości. Przyczyniają się do tego takie jego konsekwencje, jak nieprzyjemne uczucie wilgoci czy powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Odpowiednio dobrane wkładki higieniczne na pozwolą sobie z tym poradzić.

Nietrzymanie moczu (inkontynencja) może mieć różne przyczyny oraz różne metody leczenia. Pierwszym krokiem w stronę wyleczenia oraz odzyskania komfortu fizycznego i psychicznego jest przełamanie swojego oporu i udanie się do lekarza, który po uwzględnieniu przyczyn NTM i zleceniu badań dobierze sposób terapii, m.in. odpowiednie ćwiczenia, elektrostymulację, magnetoterapię, leczenie farmakologiczne, wstrzyknięcie toksyny botulinowej i inne. Terapia musi jednak potrwać, zanim przyniesie zauważalne efekty. W międzyczasie komfort życia pacjenta znacznie poprawić mogą odpowiednio dobrane wkładki dla dorosłych dedykowane osobom z problemami urologicznymi. Aby wybrać właściwe wkładki na nietrzymanie moczu, przede wszystkim trzeba dobrze określić stopień zaawansowania inkontynencji.

Wkładki higieniczne dla dorosłych z NTM – czym się różnią od podpasek?

Część osób cierpiących na próbuje radzić sobie ze skutkami tego schorzenia, stosując podpaski przeznaczone dla kobiet w okresie menstruacji. To błąd. Podpaski są produktem, który z założenia należy zmieniać dość często. Krótko utrzymują uczucie świeżości, równie krótko hamują nieprzyjemny zapach. Ponadto nie są wystarczająco chłonne, a także – są zwyczajnie niewygodne, zwłaszcza dla mężczyzn. Dłuższe stosowanie podpaski może również skończyć się podrażnieniem delikatnej skóry okolic intymnych.

Wkładki na popuszczanie moczuróżnią się od podpasek znacznie wyższym stopniem chłonności i anatomiczną budową. Są to ponadto wkładki utrzymujące mocz wewnątrz warstwy chłonnej. Chronią przed przeciekaniem, jak również przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu. Są wykonane z delikatnych materiałów, niepodrażniających skóry.

Czym kierować się przy wyborze wkładek na nietrzymanie moczu?

Dobierając odpowiednie wkładki, trzeba wziąć pod uwagę kilka parametrów. Po pierwsze jest to stopień nietrzymania moczu. W przypadku kropelkowego i lekkiego, a także średniego nietrzymania moczu wystarczą wkładki przypominające wyglądem podpaski. Z uwagą należy dobrać stopień chłonności wkładu do stopnia nietrzymania moczu. Czasem lepiej wybrać wkładkę dającą nieco wyższy stopień ochrony – nie trzeba wówczas zmieniać jej tak często. Przy silnym nietrzymaniu moczu wkładki mogą być niewystarczające – takim osobom proponuje się bieliznę chłonną.

Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej wkładki pod kątem płci – produkty dla kobiet i dla mężczyzn różnią się od siebie ze względu na odmienną budowę anatomiczną. Do innych kwestii, na które warto zwrócić uwagę, należą: materiał, z którego wykonano wkładki (powinien być oddychający, delikatny), system ochrony przed nieprzyjemnym zapachem, rodzaj mocowania (wkładka nie powinna się przesuwać), ochrona brzegów bielizny (gumki, falbanki).

Wkładki dla kobiet a wkładki dla mężczyzn

Wkładki na nietrzymanie moczu(NHS – National Health Service)dla mężczyzn powinny mieć inną budowę niż wkładki dla kobiet. Wkładki dla mężczyzn, takie jak TENA Men, dopasowują się kształtem do męskiej bielizny, zapewniając komfort i dyskrecję. Kubełkowy kształt wkładek gwarantuje codzienną wygodę noszenia. Wkładki męskie TENA Men dostępne są w różnych stopniach chłonności, od bardzo cienkich i dyskretnych, przeznaczonych do kropelkowego nietrzymania moczu, przez wkładki „Light” i „Medium” po „Super” – wkładki superchłonne, lecz wciąż zapewniające niezbędną dyskrecję.

Wkładki dla kobiet, takie jak TENA Lady, chłoną wilgoć szybciej i skuteczniej niż podpaski. Ich kształt został opracowany tak, aby „poruszały się” wraz z kobietą, czyli dopasowywały się do jej ciała w każdej sytuacji. Co ważne, wkładka pozostaje niewidoczna pod ubraniem, dzięki czemu zapewnia maksimum dyskrecji.