Jakie są typy inkontynencji?

Nietrzymanie moczu, inaczej inkontynencja, jest powszechnie występującym problemem związanym z działaniem układu moczowego. Jednak nie u każdej osoby objawia się w taki sam sposób. Istnieją różne typy inkontynencji. Czasami dolegliwość jest bardzo nasilona i znacznie utrudnia codzienne aktywności, czasami zaś nietrzymanie moczu jest niewielkie i stanowi problem tylko w określonych sytuacjach. Przeczytaj więcej na ten temat.

Inkontynencja – co to jest?

Problem z nietrzymaniem moczu (nazywanym też skrótowo "NTM") nie jest tym samym, co częste oddawanie moczu. Pacjenci, których dotyczy inkontynencja, nie potrafią zapanować nad „popuszczaniem” moczu. Z czego to wynika? Otóż mocz znajdujący się w pęcherzu jest zatrzymywany dzięki mięśniom dna miednicy (Kegla). Kiedy pęcherz jest wypełniony, do mózgu dociera informacja, że czas go opróżnić. Wówczas mózg przesyła sygnał do mięśni dna miednicy, aby uległy rozluźnieniu, mięśnie pęcherza zaś kurczą się i wówczas możliwe jest oddanie moczu. Wszystko to jest zależne od woli i zdrowa osoba jest w stanie panować nad tym, kiedy chce oddać mocz. Jeżeli jednak któryś z tych etapów jest zaburzony, wówczas mamy do czynienia z nietrzymaniem moczu.

Problemy z utrzymaniem moczu – jakie są typy inkontynencji?

Problem nietrzymania moczu może wynikać z choroby (np. zapalenia pęcherza, choroby Parkinsona, schorzenia prostaty u mężczyzn), czasami zaś jest skutkiem przyjmowania leków lub spożycia nadmiernej ilości alkoholu albo kofeiny. W wielu przypadkach kłopoty pojawiają się tylko okresowo. U osób, które stale borykają się z niekontrolowanym oddawaniem moczu, mogą wystąpić jego różne typy:

  • Wysiłkowe – gdy mięśnie Kegla są osłabione, wówczas niekontrolowany wyciek moczu może się przytrafić podczas aktywności fizycznej, podnoszenia ciężkich przedmiotów, kichania, kaszlu, śmiechu.
  • Nietrzymanie moczu z naglącym parciem – osoby borykające się z tym problemem często mówią, że mają „nadreaktywny pęcherz”, gdyż nietrzymanie moczu objawia się u nich poprzez pojawiającą się nagle silną potrzebę oddania moczu, co może się przytrafić w ciągu dnia i nocy; następnie w ciągu kilku chwil mocz wypływa. Sytuacjami, które sprzyjają nietrzymaniu moczu tego typu, są np. zmiana pozycji ciała lub stosunek płciowy.
  • Nietrzymanie moczu wynikające z przepełnienia pęcherza – przeważnie dotyczy mężczyzn z przerostem prostaty, co utrudnia odpływ moczu z pęcherza. W tej sytuacji pęcherz jest przepełniony, rozciągnięty, a zdarza się, że mocz mimowolnie z niego wycieka.
  • Inkontynencja pomikcyjna – polega na niecałkowitym opróżnieniu pęcherza moczowego podczas oddawania moczu (mikcji), przez co pozostałe w niej kropelki wyciekają z opóźnieniem. Chociaż ten typ określa się także jako , plamy powstałe na bieliźnie lub odzieży mogą stanowić duży problem, którego nie powinno się bagatelizować.
  • Objawy nietrzymania moczu każdego z wymienionych typów nieco się różnią, dlatego – w zależności od nasilenia – leczenie inkontynencji moczowej może wyglądać nieco inaczej. W cięższych przypadkach może okazać się niezbędne leczenie farmakologiczne, jednak w większości przypadków dużą poprawę może przynieść zmiana nawyków oraz używanie odpowiednich środków higienicznych (np. wkładek urologicznych czy podpasek na nietrzymanie moczu). Jeśli zmagasz się z tym problemem, warto pozostawać pod kontrolą lekarza i trzymać się wskazówek specjalisty.

Inkontynencja – co robić?

Nietrzymanie moczu powoduje ogromny dyskomfort w życiu codziennym. Jest szczególnie krępujące w sytuacjach towarzyskich. Warto jednak wiedzieć, że jest to przypadłość bardzo częsta, która przytrafia się przedstawicielom obu płci, przy czym dwa razy częściej kobietom, wśród których około 10-25% doświadcza go już po 30. roku życia. Niestety, dzieje się tak ze względu na anatomię kobiecego układu moczowego.

Tymczasem z biegiem lat ryzyko nietrzymania moczu wzrasta. Skrępowanie przed rozmową z lekarzem sprawia, że wiele osób niepotrzebnie wycofuje się z życia towarzyskiego i przeżywa stres. W wielu przypadkach nietrzymanie moczu można poddać skutecznej terapii – istnieje możliwość leczenia chirurgicznego, czy też farmakologicznego, bardzo ważne są ćwiczenia mięśni dna miednicy i zmiany w stylu życia, polegające na eliminacji czynników sprzyjających nietrzymaniu moczu. Wygodnym rozwiązaniem na co dzień są wkładki urologiczne lub bielizna chłonna, które pomagają częściowo zapomnieć o problemie, aby móc bez przeszkód oddać się zwyczajnym aktywnościom.