Zatrzymanie moczu – kogo dotyka i jak sobie z nim radzić?

Zatrzymanie moczu to brak możliwości całkowitego opróżnienia pęcherza mimo naszej woli. Może mieć charakter przewlekły lub ostry. Wstrzymanie moczu zawsze wymaga pilnej obserwacji. W sytuacji, gdy nagle odczuwamy niemożność oddania moczu, dolegliwość ma charakter ostry. Mocz nie odpływa z pęcherza. Jeśli zatrzymanie moczu trwa dłuższy czas i nie jest całkowite, mówi się o stanie przewlekłym. W jego przebiegu jest możliwa, ale mimo skorzystania z toalety pęcherz nigdy nie jest całkowicie opróżniony.

Wstrzymanie moczu – przyczyny

Przyczyn tego problemu może być wiele, zaś najczęstsze to: niedrożność cewki moczowej, osłabienie mięśni pęcherza, zaburzenia regulacji nerwowej oraz stosowanie niektórych leków.

Jeśli mocz w trakcie odpływu z pęcherza napotka jakąś przeszkodę, wówczas dochodzi do niedrożności cewki moczowej. Spowodować go mogą: kamica moczowa, zaparcia czy krwawienie do dróg moczowych. Za wstrzymanie moczu u mężczyzn odpowiedzialny może być przerost gruczołu krokowego. Z kolei zatrzymanie moczu u kobiet wywołać może wypadanie narządu rodnego. Wówczas macica i pęcherz moczowy mają nieprawidłowe położenie i uciskają na cewkę moczową.

Niemożność całkowitego opróżnienia pęcherza może też pojawić się jako wynik starzenia się organizmu. Przyczyną zaburzenia regulacji nerwowej czynności oddawania moczu są ponadto urazy miednicy, udar mózgu, cukrzyca, uszkodzenie rdzenia kręgowego, wady wrodzone (np. przepuklina mózgowo-rdzeniowa).

Zaleganie moczu w pęcherzu bywa ponadto skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków, m.in. opioidowych leków przeciwbólowych, leków przeciwdepresyjnych, przeciwhistaminowych oraz zmniejszających obrzęk błony śluzowej. Trzeba jednak pamiętać, by nigdy nie rezygnować z tabletek zapisanych przez lekarza na własną rękę. O swoich podejrzeniach należy poinformować specjalistę, który zleci preparaty z innej grupy lub zaproponuje alternatywny rodzaj terapii.

Nagłe zatrzymanie moczu wymaga pilnej konsultacji z lekarzem. Schorzenie o charakterze przewlekłym wymaga diagnostyki pod kontrolą urologa.

Jak wstrzymać mocz?

Zatrzymanie moczu to poważny problem, a mimo to wiele osób szuka sposobów na jego wstrzymanie. Takie rozumowanie jednak rodzi pewne wątpliwości. Nie chodzi bowiem o niechęć do korzystania z toalety w ogóle, ale o zmniejszenie objawów np. pęcherza nadreaktywnego. Istotna jest m.in. kontrola nad pęcherzem moczowym podczas podróżowania czy wysiłku fizycznego. Wiele kobiet szuka też sposobu na trzymanie moczu po porodzie (im więcej porodów naturalnych, tym większe ryzyko nietrzymania moczu). Nigdy nie należy wstrzymywać moczu przez dłuższy czas. Trening taki może okazać się nie tylko nieskuteczny, ale też pogłębić pierwotny problem oraz przyczynić się do rozwoju infekcji.

Nietrzymanie moczu to wbrew pozorom bardzo powszechny problem. Jest to schorzenie uciążliwe, drastycznie obniżające jakość życia. Dotyczy częściej kobiet, ale trzymanie moczu u mężczyzn również bywa problematyczne (rzadziej przyznają się do swoich dolegliwości). Z wizytą u lekarza nie należy zwlekać. Specjalista już na pierwszej wizycie może podpowiedzieć wiele skutecznych rozwiązań. Warto również sięgnąć po specjalne wkładki na TENA, które zapewnią maksymalne bezpieczeństwo i komfort. Opracowane zostały w wersji dla kobiet i dla mężczyzn, by jeszcze lepiej spełniały swoje funkcje.

Autor: Lek. Ewa Pszenna

Internista