Pieluchomajtki czy majtki chłonne – co wybrać?

Pieluchomajtki a majtki chłonne dla dorosłych – jakie są podobieństwa i różnice między nimi? Czy któryś z tych wariantów jest lepszy? Przeczytaj kilka słów na temat głównych cech tych popularnych środków chłonnych dla osób borykających się z nietrzymaniem moczu. Odpowiednia ochrona jest ważna nie tylko dla zachowania zdrowej skóry, ale także samopoczucia psychicznego.

Majtki chłonne a pieluchomajtki dla dorosłych – cechy wspólne

Zarówno majtki chłonne, jak i pieluchomajtki dla dorosłych, są przeznaczone dla osób ze średnim lub ciężkim nietrzymaniem moczu (choć w przypadku bardzo ciężkiego nasilenia lepiej wybrać pieluchomajtki). Zapewniają uczucie czystości, suchości, zapobiegają przed przeciekaniem. Dzięki użyciu wysokiej jakości, oddychających materiałów, są także przyjazne dla skóry i pomagają zachować jej zdrowie. Nowoczesne środki chłonne są też wyposażone w system kontrolowania nieprzyjemnego zapachu, co sprzyja zachowaniu pewności siebie i dobrego samopoczucia. Oba warianty są odpowiednie do używania w ciągu dnia oraz w nocy. Bardzo przydatne są także wskaźniki wilgoci, które informują, że nadszedł czas na zmianę zabezpieczenia.

Pieluchomajtki a majtki chłonne– czym się różnią?

Majtki chłonne są stworzone na wzór zwykłej bielizny. Delikatnie opinają ciało, dzięki czemu umieszczony w nich wkład chłonny nie przemieszcza się podczas codziennych aktywności. Są cieńsze niż pieluchomajtki lub pieluchomajtki dla dorosłych, a najwięcej chłonnych materiałów znajduje się tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Ich zakładanie i zdejmowanie jest bardzo proste. Wszystkie modele mają po bokach szwy, które wystarczy rozerwać, a następnie ściągnąć majtki.

Pieluchomajtki są nieco grubsze, wyposażone w pas biodrowy lub rzepy. Zapewniają bardzo wysoki stopień chłonności. Często są wybierane dla osób o ograniczonej aktywności, leżących lub w podeszłym wieku. Czy to oznacza, że są mniej wygodne? Dobranie odpowiedniego rozmiaru pozwala czuć się użytkownikom wygodnie i komfortowo, bez obawy, że ochrona się przemieści lub wycieknie mocz.

Majtki chłonne i pieluchomajtki dla dorosłych – rozmiary

Przed zakupem majtek chłonnych lub pieluchomajtek wystarczy zmierzyć obwód bioder ich użytkownika. Na tej podstawie należy dobrać rozmiar – od XS do XL. Dlaczego odpowiednie dopasowanie jest tak ważne? Gdy środki chłonne są za duże, wówczas nie są w stanie optymalnie przylegać do ciała i mogą się przemieszczać. To zaś negatywnie wpływa na komfort oraz może przyczynić się do przeciekania moczu. Kiedy natomiast są za małe, nie tylko upijają, ale też mogą stanowić niewystarczającą ochronę.

Jak otrzymać refundację na środki chłonne przy nietrzymaniu moczu u dorosłych?

Regularne użytkowanie pieluch, pieluchomajtek, wkładów lub podkładów wiąże się z wydatkami, stąd częste pytania o refundację tego rodzaju ochrony. Czy są dostępne pieluchomajtki dla dorosłych na receptę? Otóż, aby otrzymać refundację, wystarczy udać się do lekarza, który zawarł umowę z NFZ i poprosić o zlecenie na zaopatrzenie w środki pomocnicze, przysługujące co miesiąc. Wcześniej warto się jednak zapoznać z kryteriami refundacji. Wysokiej jakości środki chłonne dla osób z nietrzymaniem moczu oferuje TENA, a podczas ich zakupu można skorzystać z refundacji na podstawie zlecenia lekarza.

Ponadto warto pamiętać, że można skutecznie leczyć. Ćwiczenia, drobne zmiany nawyków i unikanie napojów o działaniu diuretycznym w wielu przypadkach są bardzo pomocne. Czasami konieczne jest przyjmowanie leków lub zabieg chirurgiczny. Uporanie się z problemem inkontynencji pozytywnie wpływa na ogólną jakość życia i pewność siebie, dlatego warto skorzystać z dostępnych możliwości łagodzenia problemu.