Pieluchomajtki dla dorosłych, czyli maksymalna ochrona i chłonność przy problemach z nietrzymaniem moczu

Problem nietrzymania moczu nasilać się wraz z wiekiem.

Kontrola NTM, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku, którym zdarza się popuszczać mocz lub po poważnych interwencjach chirurgicznych, przy chorobach przewlekłych, może być wyzwaniem, zwłaszcza dla rodziny, która opiekuje się bliskim.

Dobrym rozwiązaniem na utrzymanie choroby w ryzach jest korzystanie z pieluchomajtek, które poza bardzo wysokim stopniem chłonności, mają także dodatkowe zabezpieczenia przed zsuwaniem się czy przekręcaniem i sprawdzą się zwłaszcza u osób leżących.

Jak dobrać rozmiar oraz jak ten produkt sprawdza się u pacjentów leżących?

Pieluchomajtki – dla kogo będą najlepszym rozwiązaniem?

Pieluchomajtki TENA Slip ProSkin to uniwersalne produkty, z którego mogą korzystać i kobiety i mężczyźni.

Przeznaczone są one głównie dla osób leżących lub o organiczonej sprawności ruchowej, które mają problem z układem moczowym na średnim i wysokim poziomie.

To oznacza, że potrzebują wysokiej ochrony przed przeciekaniem, ale nie tylko moczu.

Środki higieniczne, tj. pieluchomajtki, często zapewniają także ochronę przed przeciekaniem kału (inkontynencją kałową), nad czym ciężko zapanować osobie po operacjach, dotkniętych ciężkimi chorobami czy w podeszłym wieku.

A zapewnienie im komfortu, jak również osobie opiekującej się, poprzez sprawną zmianę pieluchomajtek, jest tutaj na wagę złota.

Pieluchy dla dorosłych, czyli pieluchomajtki (również potocznie jako „pampersy dla dorosłych”), dzielą się także na dwie kategorie:

  • z rzepami – te przypominają standardowe pieluchy dla dzieci
  • z pasem mocującym – miękki regulowany pas COMFIStretch™, z łatwością dostosowuje się do różnych typów sylwetek, zapewniając doskonałą ochronę przed przeciekaniem oraz łatwość użytkowania. Produkt można z łatwością zmieniać w różnych pozycjach – od przodu, tyłu, na stojąco i leżąco – co więcej, można bez trudu zapinać i dostosowywać, aby uzyskać idealne, niezawodne dopasowanie. Szczególnie polecane dla osób otyłych lub wodobrzuszem.

 

Oba rodzaje produktów higienicznych dostępne są w rozmiarach zarówno dla drobnych sylwetek, tj. S, jak i tych większych – w rozmiarach L oraz XL.

Inkontynencja moczowa i kałowa dla osób używających pieluchomajtek (z rzepami lub pasem mocującym) nie muszą być problemem.

Dlaczego?

Ponieważ produkty chłonne dla dorosłych zapewniają suchość, są elastyczne, idealnie przylegają do ciała.

Ich chłonność i wygoda sprawiają, że są idealnym produktem dla osób siedzących lub leżących przez większość dnia, a przy tym nie zaburza naturalnej bariery ochronnej skóry W konsekwencji zapobiega powstawaniu podrażnień czy odparzeń.

Dzięki technologii FeelDry AdvancedTM produkt szybko wchłania płyn, izolując wilgoć od skóry i pozostawiając suchą skórę.

Szybkochłonny wkład błyskawicznie wiąże wewnątrz nawet duże ilości moczu, dając uczucie suchości, a w pełni oddychające materiały pozwalają skórze oddychać.

Wszystkie te cechy pomagają zachować naturalne zdrowie skóry, nawet przez długi okres użytkowania pieluchomajtek. Ale nie zapominajmy przy tym o prawidłowym oczyszczaniu skóry, jej pielęgnacji oraz odpowiednio częstym zmienianiu artykułów higienicznych.

Ale... jak dobrać odpowiedni rozmiar, żeby zapewnić osobie z inkontynencją jak najlepszy komfort użytkowania produktu chłonnego?

Chłonność, dodatkowe zabezpieczenie, duży wybór rozmiarów – jak prawidłowo wybrać pieluchomajtki?

Odpowiedni rozmiar w przypadku środków higienicznych skierowanych dla osób z nietrzymaniem moczu ma ogromne znaczenie.

Szeroka oferta produktów TENA ProSkin to przede wszystkim dopasowujące się do ciała i dające długie poczucie suchości środki chłonne, które dostępne są w różnych rozmiarach.

Jak zatem dobrać odpowiedni?

Najlepiej jest zmierzyć obwód bioder, dzięki czemu będzie można porównać je z podanymi na stronie wymiarami.

Na przykład rozmiar XL w TENA Slip ProSkin Plus będzie odpowiedni dla pacjentów z obwodem bioder od 120 do 160 cm.

Dodatkowo mocowanie za pomocą regulowanego pasa biodrowego w jednym z typów pieluchomajtek pozwala na indywidualne dopasowanie ich do ciała.

W różnych typach sylwetek, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Warto także zaznaczyć, że istnieje asortyment dedykowany osobom bardziej i mniej mobilnym.

Przez to wyroby chłonne mają możliwość działać zgodnie z przeznaczeniem, czyli dopasowywać się anatomicznie oraz nie przepuszczać nawet dużych, jednorazowych wycieków.

Jeśli chcesz sprawdzić ich skuteczność, możesz zamówić darmową próbkę produktów chłonnych TENA.

Sprawdzisz dzięki temu, czy dany rozmiar będzie dobry, również poprzez kontrolowanie indykatora wilgotności w przedziałach czasowych, co ile mniej więcej produkt jest zmieniany.

Jeśli indykator zbyt szybko wskazuje przepełnienie, warto wybrać wtedy pieluchomajtki o wyższym stopniu chłonności.

Dostosowanie produktu nie jest trudne, wystarczy mieć na uwadze poziom chłonności oraz obwód bioder, który wskazuje na konkretny rozmiar.

U dorosłych osób leżących przy inkontynencji dobrze sprawdzi się linia pieluchomajtek TENA ProSkin Flex, która posiada łatwe do zaczepienia haczyki mocujące, które można wielokrotnie zapinać i odpinać na przodzie, bez utraty ich właściwości mocujących.

Posiadają one uniwersalną konstrukcję i mogą być zakładane zarówno od przodu, jak i od tyłu.

Czy należy Ci się dofinansowanie ze środków publicznych za pieluchy dla dorosłych?

Klasyczne pieluchomajtki, „pampersy dla dorosłych”, majtki chłonne czy inne produkty higieniczne, kontrolujące czynności fizjologiczne i przypominające zwykłą bieliznę, mogą podlegać dofinansowaniu Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).

Dofinansowanie NFZ środków chłonnych przysługuje osobom dotkniętym nietrzymaniem moczu, które jest powiązane z innym schorzeniem określonym przez przepisy.

Powodów nietrzymania moczu jest ogrom, dlatego warto wiedzieć, jakie choroby klasyfikują do otrzymania dofinansowania ze środków publicznych.

Zalicza się do nich, m.in.:

  • choroba nowotworowa przebiegająca w postaci owrzodziałych lub krwawiących guzów krocza lub okolicy krzyżowej;
  • przetoki nowotworowe lub popromienne;
  • nietrzymanie stolca lub moczu w wyniku chorób nowotworowych;
  • powikłania po leczeniu chorób nowotworowych (z wyłączeniem jednoczesnego zaopatrzenia w ramach lp. 101);
  • neurogenne i nieneurogenne nietrzymania moczu lub stolca (z wyłączeniem wysiłkowego nietrzymania moczu) i występowanie co najmniej jednego z następujących kryteriów:
  1. głębokie upośledzenie umysłowe;
  2. zespoły otępienne o różnej etiologii;
  3. wady wrodzone i choroby układu nerwowego;
  4. trwałe uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego;
  5. wady wrodzone dolnych dróg moczowych będące przyczyną nietrzymania moczu;
  6. jatrogenne lub pourazowe uszkodzenie dróg moczowych będące przyczyną nietrzymania moczu jatrogenne lub pourazowe uszkodzenie układu pokarmowego będące przyczyną nietrzymania stolca (z wyłączeniem jednoczesnego zaopatrzenia w ramach lp. 100).

Warto tutaj pamiętać o tym, że do zrealizowania zlecenia i jednocześnie do uzyskania dofinansowania potrzebne jest zlecenie na wyroby medyczne wystawione przez lekarza.

Produkty TENA objęte są dofinansowaniem ze środków publicznych, dlatego jeśli takie zlecenie posiadasz – możesz skonsultować to na infolinii, dzwoniąc pod numer: 663 820 137.

Jakie informacje będziesz musiał udostępnić?

Przede wszystkim musisz mieć przy sobie numer otrzymanego zlecenia oraz PESEL pacjenta, któremu dofinansowanie będzie przysługiwać. 

Autor: Marta Chruścińska

Weryfikacja medyczna: dr Justyna Milewska, lekarz rodzinny. Nr wykonywania zawodu: 2558242