Jakie choroby powodują nietrzymanie moczu?

to stan, w którym osoba nim dotknięta niechcący, wbrew swojej woli oddaje mocz. W zależności od stopnia inkontynencji i jej przyczyn upuszczanie moczu może być częściowe, niewielkie lub całkowite (wówczas dochodzi do opróżnienia całego pęcherza). Dlatego tak się dzieje? Jakie schorzenia stoją za krępującym objawem, jakim jest NTM?

Nietrzymanie moczu nie jest chorobą!

W pierwszej kolejności trzeba sobie uświadomić, że – wbrew powszechnemu przeświadczeniu – nietrzymanie moczu samo w sobie nie jest chorobą. Czym zatem jest? Objawem! Jako ów objaw może świadczyć o bardzo wielu dolegliwościach, nawet nie zawsze związanych z obszarem układu moczowego. Co więcej, nie jest też zupełnie naturalnym następstwem starzenia się organizmu.

Owszem – wedle statystyk – w sporej części dotyczy ono osób starszych, bowiem w wyniku starzenia się organizmu pewne jego „elementy” przestają działać tak sprawnie i niezawodnie jak dotychczas, ale to nie tak, że nic nie można z tym zrobić. Niestety właśnie takie przeświadczenie funkcjonuje, dlatego wielu ludzi w podeszłym wieku nie zgłasza NTM lekarzowi, stara się też ukryć wstydliwy problem przed najbliższymi – sądząc, że to po prostu naturalne i tak musi być… Nie musi!

Jakie choroby wywołują NTM?

może mieć wiele przyczyn – od chorób, po np. niezdrowy tryb życia. Może też mieć różne nasilenie (od bardzo słabego, kropelkowego NTM, po zaawansowane, gdzie dochodzi jednorazowo do opróżnienia całego pęcherza moczowego) i być stałe lub przemijające.

Wśród najczęstszych typów NTM wyróżnia się wysiłkowe nietrzymanie moczu, z przepełnienia oraz z naglącym parciem. Pacjent, w przypadku zaobserwowania objawów, koniecznie powinien zgłosić się do specjalisty, który oceni, z jakim typem ma do czynienia, bowiem wiele mówi on o potencjalnych przyczynach. Wówczas też o wiele łatwiej dobrać właściwą metodę leczenia.

Wysiłkowe NTM wiąże się głównie z osłabieniem mięśni dna miednicy. Nie jest to choroba. Może mieć związek m.in. z porodami, które odbyły się drogą naturalną. W tym przypadku bardzo często znaczącą poprawę przynoszą już same, regularnie wykonywane, ćwiczenia mięśni Kegla, czyli właśnie dna miednicy. NTM z przepełnienia świadczy o tym, że coś blokuje odpływ moczu z pęcherza. Gdy ten się nadmiernie wypełnia i rozciąga, następuje mimowolna . Ten typ dotyczy głównie mężczyzn borykających się z przerostem prostaty. Z kolei w przypadku nietrzymania moczu z naglącym parciem najczęściej rozpoznaje się zespół nadreaktywnego pęcherza.

Nietrzymanie moczu, poza tym, że może dotyczyć typowo męskich problemów, jak powiększenie prostaty, i ogólnie mieć związek z chorobami gruczołu krokowego, może być spowodowane m.in. chorobami ginekologicznymi, zapaleniem pęcherza (wówczas powinno zaniknąć po wyleczeniu), chorobami neurologicznymi, jak np. stwardnienie rozsiane. Ponadto na wystąpienie NTM narażone są kobiety w okresie menopauzalnym, osoby otyłe, zmagające się z częstymi zaparciami.

Jak walczyć z nietrzymaniem moczu?

Rada jest prosta – w przypadku zaobserwowania objawów należy udać się do lekarza! To zrozumiałe, że problem ten krępuje, ale specjaliści naprawdę są świadomi jego skali i wiedzą, jak pomóc. Tylko lekarz, na podstawie wywiadu i właściwych badań, jest w stanie dotrzeć do źródła problemu i zaproponować najbardziej skuteczną terapię.

Ponadto, borykając się z NTM, warto sięgnąć po sprawdzone środki higieniczne, jak np. produkty marki TENA, których stosowanie zdecydowanie wpłynie na podniesienie komfortu psychicznego i fizycznego. Wśród szerokiej gamy produktów dostępne są zarówno te przeznaczone dla kobiet i mężczyzn, w różnych rozmiarach i o różnych stopniach chłonności.