Jak leczyć moczenie nocne u dorosłych?

Moczenie nocne to tylko pozornie problem występujący wyłącznie u dzieci. To przypadłość, która może dotknąć także osoby w wieku dojrzałym lub podeszłym, a potencjalnych przyczyn jest bardzo wiele. Z czego wynika moczenie nocne dorosłych i jak sobie z nim radzić? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.

Moczenie się w nocy u dorosłych- przyczyny

Częste oddawanie moczu w nocy dla każdego jest bardzo męczące i zaburza spokojny sen. Jednak u niektórych osób występuje problem niekontrolowanego moczenia się, a po przebudzeniu zastają mokrą bieliznę i pościel. Jakie mogą być tego powody? Jeżeli przydarza Ci się nocne moczenie, koniecznie zgłoś się do lekarza, aby znaleźć przyczynę, bo to od niej zależy sposób leczenia.

Okazjonalne oddawanie moczu przez sen może mieć prozaiczny powód, jak wypicie dużej ilości płynów przed snem. Jeżeli sen był głęboki, tym bardziej wspomagany środkiem nasennym, wówczas parcie na pęcherz jest nieuświadomione. Podobnie może się przydarzyć po spożyciu dużej dawki alkoholu lub środków ograniczających świadomość. Gdy jednak takie sytuacje przytrafiają się częściej, wówczas wymagają specjalistycznej pomocy. Być może w Twoim przypadku lekarz postawi diagnozę nietrzymania moczu z naglącym parciem (jeśli przyczyna nie jest znana, wówczas diagnozowany jest zespół nadreaktywnego pęcherza) lub moczenia nocnego. Jednak powody tej przypadłości mogą być różnorakie. Nadmierna produkcja moczu przez nerki, choroba prostaty u mężczyzn, niektóre leki, schorzenie neurologiczne, infekcja dróg moczowych lub kamienie w drogach moczowych, to niektóre z możliwych przyczyn.

Nocne nietrzymanie moczu- jak je leczyć?

Nocne moczenie u dorosłych to przypadłość, której na pewno nie można ignorować. Podczas wizyty u lekarza postaraj się  przekazać mu jak najwięcej informacji: czy nietrzymanie moczu występuje też w dzień, czy wyciek jest obfity, jak często Ci się przytrafia, co jesz i co pijesz przed snem, czy przyjmujesz jakieś leki lub suplementy, czy oprócz nocnego moczenia masz inne niepokojące objawy. Po wykonaniu dodatkowych badań specjalista będzie mógł wdrożyć odpowiednią terapię. Moczenie się w nocy u dorosłych można leczyć na kilka sposobów:

  • zmiany w stylu życia - unikanie alkoholu, kofeiny oraz wypijania dużej ilości napojów przed snem może Ci pomóc w ograniczeniu problemu;
  • zmniejszenie masy ciała (jeżeli jest nadmierna), gdyż nadprogramowe kilogramy zwiększają ryzyko nietrzymania moczu,
  • ćwiczenia pęcherza i mięśni dna miednicy, zalecone przez lekarza,
  • farmakoterapia - istnieją środki (w tym leki antymuskarynowe, adrenergiczne), które z powodzeniem wykorzystuje się w leczeniu nietrzymania moczu u dorosłych, jednak zawsze należy przyjmować je pod kontrolą lekarza i nie zapominać o wymienionych wyżej modyfikacjach stylu życia, diety oraz systematycznych ćwiczeniach.

Gdy moczenie nocne u dorosłych spowodowane jest chorobą, np. infekcją układu moczowego, schorzeniem prostaty lub nerek, wówczas leczenie podstawowej choroby powinno przynieść poprawę.

Nocne moczenie się-środki ochronne

Moczenie nocne wiąże się z problemami natury estetycznej i higienicznej. Mokry materac, pościel, bielizna nocna, a ponadto, podrażniona i wilgotna skóra, to nieprzyjemne efekty braku kontroli nad pęcherzem. Dlatego zanim wdrożona terapia da rezultaty, warto sięgnąć po sprawdzoną ochronę. Szeroki asortyment środków dla osób obarczonych nietrzymaniem moczu oferuje TENA. Pieluchy i pieluchomajtki dla dorosłych o anatomicznym kształcie sprawdzą się w tym przypadku najlepiej. Mają wysoki stopień chłonności i są wykonane z oddychających i przyjaznych dla skóry materiałów. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu zredukujesz dyskomfort związany z wilgocią i troską o zabrudzenia. Wszystko po to, aby zapewnić sobie zdrowy i spokojny sen.