Nietrzymanie moczu – choroba czy niewielki problem?

Nietrzymanie moczu dorosłych samo w sobie nie jest chorobą, choć może mieć różne przyczyny i niektórym chorobom towarzyszy. Dolegliwość ta nie jest groźna dla zdrowia czy życia, ale należy do najbardziej krępujących problemów zdrowotnych. Dlatego właśnie nie można określać NTM mianem niewielkiego problemu. Można jednak sobie z nim poradzić.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że średnio co czwarta kobieta może doświadczać problemów z nietrzymaniem moczu. Choć jest to schorzenie dotykające częściej kobiet niż mężczyzn, nie omija ono również panów – najczęściej towarzyszy dolegliwościom związanym z prostatą, ale i tutaj może mieć rozmaite przyczyny.
 

Co to jest nietrzymanie moczu?

 
Definicja nietrzymania moczu według Światowej Organizacji Zdrowia to „niezależny od woli wyciek moczu przez cewkę moczową, który w efekcie stanowi problem socjalny i higieniczny”. Mimowolne oddawanie moczu może być symptomem towarzyszącym różnym chorobom, może też wystąpić po zabiegach chirurgicznych (jak usunięcie gruczołu krokowego) czy przebytym porodzie, a także na skutek ciężkiej pracy fizycznej lub w wyniku procesów starzenia się, które dotykają m.in. mięśni zwieraczy ulegających zwiotczeniu i osłabieniu. Nietrzymanie moczu i stolca (jednocześnie) zawsze wymaga konsultacji medycznej.
 
Istnieją różne rodzaje nietrzymania moczu. Najczęściej spotkać się można z wysiłkowym NTM, nietrzymaniem moczu z parcia (jest to tzw. pęcherz nadreaktywny) oraz z mieszanym NTM. Może wystąpić kropelkowe nietrzymanie moczu, czyli popuszczanie niewielkiej ilości moczu już po oddaniu moczu. Objawy inkontynencji mogą mieć różny stopień nasilenia: od kropelkowego, przez mały i średni, po duży. Stopień kropelkowy i mały to lekkie nietrzymanie moczu, czyli raczej wyciekanie moczu w niewielkich ilościach, stopień duży może dotyczyć mimowolnego opróżnienia całego pęcherza. Stopnie nietrzymania moczu decydują zarówno o doborze właściwego sposobu leczenia, jak i doborze wkładek lub bielizny o odpowiednim poziomie absorbcji płynów.
 

Inkontynencja – objawy i przyczyny

 
Nietrzymanie moczu pacjenta może współwystępować z niektórymi schorzeniami przewodu pokarmowego, takimi jak przewlekłe zaparcia czy zespół jelita drażliwego. U kobiet nierzadko pojawia się wraz z menopauzą. Ten krępujący problem nasilać mogą różne czynniki, m.in. palenie tytoniu, niektóre leki, zwłaszcza diuretyczne, psychotropowe, działające przeciwestrogenowo i antagoniści receptorów α-adrenergicznych, produkty drażniące błonę śluzową pęcherza moczowego (kawa, mocna herbata, alkohol, napoje gazowane i słodzone aspartamem, owoce cytrusowe i soki z tych owoców). Nietrzymanie moczu może towarzyszyć ponadto takim chorobom jak neuropatia cukrzycowa, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane. Przyczyną nietrzymania moczu nierzadko są: otyłość brzuszna i infekcje dróg moczowych. 
 

Nieutrzymywanie moczu – jak sobie z nim poradzić?

 
Nietrzymanie moczu należy do bardzo krępujących dolegliwości. Jest to dolegliwość stanowiąca problem społeczny, przyczyniająca się do wycofania niektórych pacjentów z życia społecznego. Pierwszym krokiem ku wyleczeniu NTM jest zgłoszenie się do lekarza. Istnieje wiele metod leczenia nietrzymania moczu, m.in. leczenie farmakologiczne, elektrostymulacja z biofeedbackiem, aż po metody chirurgiczne. W przypadku lekkiego nietrzymania moczu znakomite skutki odnosi rehabilitacja polegająca na ćwiczeniu mięśni dna miednicy (mięśni Kegla) – to ich osłabienie lub uszkodzenie odpowiada często za nietrzymanie moczu. 
 
Ćwiczenie mięśni Kegla przez osoby zdrowe zapobiega z kolei przyszłym problemom z nietrzymaniem moczu. Na co dzień komfort przywraca z kolei skorzystanie z wysokiej jakości wkładek higienicznych lub bielizny chłonnej marki TENA. Rodzaj i stopień chłonności produktu należy dobrać, mając na uwadze stopień nietrzymania moczu. Produkty dostępne są w wersji dla kobiet i dla mężczyzn. Wyróżnia je anatomiczna budowa, która zapewnia wygodę i dyskrecję.