Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że średnio co czwarta kobieta może doświadczać problemów z nietrzymaniem moczu. Choć jest to schorzenie dotykające częściej kobiet niż mężczyzn, nie omija ono również panów – najczęściej towarzyszy dolegliwościom związanym z prostatą, ale i tutaj może mieć rozmaite przyczyny.
Co to jest nietrzymanie moczu?
Definicja nietrzymania moczu według Światowej Organizacji Zdrowia to „niezależny od woli wyciek moczu przez cewkę moczową, który w efekcie stanowi problem socjalny i higieniczny”. Mimowolne oddawanie moczu może być symptomem towarzyszącym różnym chorobom, może też wystąpić po zabiegach chirurgicznych (jak usunięcie gruczołu krokowego) czy przebytym porodzie, a także na skutek ciężkiej pracy fizycznej lub w wyniku procesów starzenia się, które dotykają m.in. mięśni zwieraczy ulegających zwiotczeniu i osłabieniu. Nietrzymanie moczu i stolca (jednocześnie) zawsze wymaga konsultacji medycznej.
Istnieją różne rodzaje nietrzymania moczu. Najczęściej spotkać się można z wysiłkowym NTM, nietrzymaniem moczu z parcia (jest to tzw. pęcherz nadreaktywny) oraz z mieszanym NTM. Może wystąpić kropelkowe nietrzymanie moczu, czyli popuszczanie niewielkiej ilości moczu już po oddaniu moczu. Objawy inkontynencji mogą mieć różny stopień nasilenia: od kropelkowego, przez mały i średni, po duży. Stopień kropelkowy i mały to lekkie nietrzymanie moczu, czyli raczej wyciekanie moczu w niewielkich ilościach, stopień duży może dotyczyć mimowolnego opróżnienia całego pęcherza. Stopnie nietrzymania moczu decydują zarówno o doborze właściwego sposobu leczenia, jak i doborze wkładek lub bielizny o odpowiednim poziomie absorbcji płynów.
Nietrzymanie moczu – objawy i przyczyny
Nietrzymanie moczu pacjenta może współwystępować z niektórymi schorzeniami przewodu pokarmowego, takimi jak przewlekłe zaparcia czy zespół jelita drażliwego. U kobiet nierzadko pojawia się wraz z menopauzą. Ten krępujący problem nasilać mogą różne czynniki, m.in. palenie tytoniu, niektóre leki, zwłaszcza diuretyczne, psychotropowe, działające przeciwestrogenowo i antagoniści receptorów α-adrenergicznych, produkty drażniące błonę śluzową pęcherza moczowego (kawa, mocna herbata, alkohol, napoje gazowane i słodzone aspartamem, owoce cytrusowe i soki z tych owoców). Nietrzymanie moczu może towarzyszyć ponadto takim chorobom jak neuropatia cukrzycowa, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane. Przyczyną nietrzymania moczu nierzadko są: otyłość brzuszna i infekcje dróg moczowych.
Nietrzymywanie moczu – jak sobie z nim poradzić?
Nietrzymanie moczu należy do bardzo krępujących dolegliwości. Jest to dolegliwość stanowiąca problem społeczny, przyczyniająca się do wycofania niektórych pacjentów z życia społecznego. Pierwszym krokiem ku wyleczeniu NTM jest zgłoszenie się do lekarza. Istnieje wiele metod leczenia nietrzymania moczu, m.in. leczenie farmakologiczne, elektrostymulacja z biofeedbackiem, aż po metody chirurgiczne. W przypadku lekkiego nietrzymania moczu znakomite skutki odnosi rehabilitacja polegająca na ćwiczeniu mięśni dna miednicy (mięśni Kegla) – to ich osłabienie lub uszkodzenie odpowiada często za nietrzymanie moczu.
Ćwiczenie mięśni Kegla przez osoby zdrowe zapobiega z kolei przyszłym problemom z nietrzymaniem moczu. Na co dzień komfort przywraca z kolei skorzystanie z wysokiej jakości wkładek higienicznych lub bielizny chłonnej marki TENA. Rodzaj i stopień chłonności produktu należy dobrać, mając na uwadze stopień nietrzymania moczu. Produkty dostępne są w wersji dla kobiet i dla mężczyzn. Wyróżnia je anatomiczna budowa, która zapewnia wygodę i dyskrecję.