Dieta osoby z problemem nietrzymania moczu

Problem nietrzymania moczu bez wątpienia jest problemem złożonym. Jego wyeliminowanie wymaga więc podjęcia kompleksowych działań, które dotyczą nie tylko bezpośrednich metod, jak ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni dna miednicy kontrolujących zacisk cewki moczowej, i tym samym świadome oddawanie moczu, ale też pośrednich. Mowa tu o diecie i prowadzonym stylu życia, które też odgrywają bardzo dużą rolę w walce z NTM i jego symptomami. Jak powinna wyglądać dieta osoby zmagającej się z nietrzymaniem moczu i jakie nawyki powinny ją uzupełniać?

Nietrzymanie moczu bez tajemnic

to dolegliwość, która coraz częściej dotyka osób młodych, żyjących aktywnie, które chcą cieszyć się pełnią życia. Tymczasem symptomy, które jej towarzyszą, bardzo często to uniemożliwiają. Dlatego w przypadku zauważenia u siebie pierwszych objawów, takich jak chociażby mimowolne popuszczanie kilku kropelek moczu podczas wzmożonej aktywności fizycznej, skakania czy nagłego śmiechu, powinny skłonić nas do szybkiej wizyty u lekarza w celu ustalenia przyczyny odpowiedzialnej za pojawienie się NTM.

Musimy mieć na uwadze fakt, że takie błahe z pozoru „wypadki” nie tylko mogą zdarzać się coraz częściej, ale też przybierać na sile, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Poza metodami skupiającymi się wokół usuwania przyczyn odpowiedzialnych za nietrzymanie moczu ważne są także czynniki pomagające zachować prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego. Jednym z istotniejszych jest dieta.

Pokarmy, które podrażniają pęcherz – sprawdź, czego unikać

Bardzo duże znaczenie w zakresie zmniejszenia ryzyka wystąpienia problemów z nietrzymaniem moczu ma redukcja masy ciała, bo nadwaga i otyłość sprzyjają ich pogłębianiu. Poza wprowadzeniem zdrowej diety, o właściwej wartości kalorycznej, istotne jest również to, aby w codziennym jadłospisie unikać potraw moczopędnych oraz ograniczyć płyny o podobnym wpływie. Mowa tu przede wszystkim o alkoholu i kofeinie, które za sprawą substancji w nich zawartych uaktywniają pęcherz. Kofeina nie tylko działa moczopędnie, ale dodatkowo utrudnia prawidłową pracę mięśni, także tych, które kontrolują funkcjonowanie cewki moczowej i pęcherza. Alkohol z kolei zaburza działanie neuroprzekaźników odpowiedzialnych za koordynację mózgu z układem moczowym.

Jako że o charakterze przejściowym bardzo często jest następstwem stanu zapalnego pęcherza lub jego nadaktywności, warto na ten czas wykluczyć z diety niektóre produkty i potrawy. Pokarmy, których należy unikać przy podrażnionym pęcherzu to przede wszystkim owoce cytrusowe i soki z nich wyciskane. W naszym jadłospisie powinny za to znaleźć swoje miejsce ogórki, produkty zawierające duże ilości witaminy C, jak między innymi natka pietruszki, czarna porzeczka, papryka czerwona oraz te, które zawierają duże ilości magnezu, m.in. szpinak i brokuły.

Przestrzeganie zasad dotyczących zdrowego odżywienia, odpowiednie ćwiczenia oraz stosowanie się do zaleceń lekarza – wszystko to zdecydowanie zwiększy szansę na powrót do świadomej kontroli oddawania moczu. Na czas terapii dla własnego komfortu warto zaś sięgnąć po produkty pozwalające utrzymać higienę intymną na wysokim poziomie, jak wkładki higieniczne marki TENA. Pozwalają one w pełni skupić się na leczeniu, ułatwiając radzenie sobie ze wstydliwymi następstwami dolegliwości.