Pielęgnacja skóry podrażnionej nietrzymaniem moczu

jest wyjątkowo uciążliwą dolegliwością, z którą walczą nie tylko osoby starsze. NTM nie jest też naturalnym objawem starzenia się organizmu, dlatego zawsze wymaga konsultacji medycznej i wdrożenia stosownych do danego przypadku metod leczenia. Schorzenie to powoduje ogromny dyskomfort psychiczny i fizyczny. Jednym z problemów z nim związanych jest podrażnienie spowodowane moczem. Odparzona w miejscach intymnych skóra jest wrażliwa na dotyk, co znacząco utrudnia normalne funkcjonowanie. Jak pielęgnować skórę w przypadku NTM, by zapobiec przykrym konsekwencjom? Sprawdźmy!

Nietrzymanie moczu i pielęgnacja skóry – dlaczego profilaktyka jest ważna?

nie jest chorobą samą w sobie, ale objawem. Najczęściej świadczy o nieprawidłowościach w obrębie układu moczowego (np. zapalenie pęcherza, przerost gruczołu krokowego u mężczyzn, osłabienie mięśni dna miednicy u kobiet po kolejnych porodach), ale nie tylko. Za trudności z utrzymaniem moczu mogą odpowiadać także zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego lub o wiele bardziej prozaiczne przyczyny, jak wypijanie dużej ilości napojów kofeinowych czy przyjmowanie leków o działaniu rozkurczowym i moczopędnym.

Niezależnie jednak od przyczyny NTM wiąże się z mimowolnym oddawaniem moczu przez pacjenta. Do niekontrolowanego opróżnienia pęcherza może dojść w zasadzie zawsze i wszędzie, co prowadzi do podrażnienia skóry, która jest narażona na niejednokrotnie długotrwały kontakt z wilgocią. Wrażliwa skóra okolic intymnych staje się wówczas tkliwa, może pojawić się na niej zaczerwienienie, wysypka, może też dojść do poważniejszego odparzenia i rozwoju stanu zapalnego.

Dlatego tak istotna jest właściwa pielęgnacja, która zminimalizuje ryzyko wystąpienia niepożądanych zmian. Jako że poparzenia skóry wywołane moczem są częstą dolegliwością, powstało wiele produktów, które wychodzą naprzeciw potrzebom osób borykających się z NTM. Dzięki nim chory może odzyskać kontrolę, pewność siebie i komfort fizyczny.

Jak pielęgnować podrażnioną skórę?

Podstawą jest oczywiście regularne mycie okolic intymnych – najlepiej przy użyciu łagodnych płynów do higieny intymnej, które nie wysuszają i nie podrażniają skóry. Równie istotne jest wycieranie skóry po kąpieli – nie należy jej energicznie pocierać ręcznikiem, ale delikatnie osuszać.

Następnie należy zabezpieczyć skórę przed podrażnieniami. Doskonale sprawdzi się w tej roli TENA Zinc Cream, który działa łagodząco. W przypadku większych podrażnień i zaczerwienienia warto natomiast sięgnąć po TENA Barrier Cream z gliceryną. Kremy TENA nie zawierają konserwantów, są łatwe w aplikacji i usuwaniu.

Nieprzyjemnym skutkom nietrzymania moczu można zapobiec działając kompleksowo, dlatego warto jednocześnie zdecydować się na noszenie lekkiej, bawełnianej bielizny, która pozwoli skórze oddychać oraz na stosowanie specjalnych produktów higienicznych, takich jak np. wkładki specjalistyczne lub majtki chłonne. Dzięki nim wilgoć jest wiązana wewnątrz specjalnego wkładu, który dodatkowo neutralizuje nieprzyjemny zapach. Skóra pozostaje sucha, a ryzyko podrażnień zostaje zminimalizowane. Wkładki specjalistyczne TENA posiadają mocny, szeroki pasek klejący, zatem ich założenie jest bardzo proste, podobnie łatwo i szybko można założyć oraz zdjąć bieliznę chłonną. Produkty dopasowują się do kształtu ciała (inne przeznaczone są dla kobiet i mężczyzn), dlatego są wyjątkowo dyskretne i wygodne. To najlepsza odpowiedź na problemy z NTM!