Jakie są objawy infekcji dróg moczowych?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są objawy infekcji pęcherza moczowego,
  • jakie są objawy infekcji nerek, która może być konsekwencją nieleczonego zapalenia pęcherza,
  • jak leczy się zapalenie pęcherza moczowego,
  • jak zapobiegać infekcjom układu moczowego.

Objawy infekcji dróg moczowych są dość charakterystyczne, a postawienie diagnozy nie jest trudne. Zdarza się jednak, że zakażenie obejmuje nie tylko pęcherz, ale również nerki. Które symptomy wówczas powinny obudzić naszą czujność?

Objawy zapalenia dróg moczowych

W prawidłowych warunkach drogi moczowe są jałowe. Gdy zaś wnikną do nich drobnoustroje i dojdzie do ich namnożenia, tworzy się stan zapalny. Objawy w przypadku zapalenia pęcherza moczowego u kobiet, bo to one ze względu na budowę anatomiczną częściej zmagają się z tym schorzeniem, to najczęściej:

  • pieczenie podczas oddawania moczu,
  • parcie powodujące częstomocz,
  • ból w podbrzuszu,
  • brunatne zabarwienie moczu (krwiomocz),
  • gorączka (powyżej 38°C),
  • nudności i wymioty.

Zakażenie dróg moczowych bywa również bezobjawowe, a jedynie badanie moczu potwierdza obecność bakterii. Zakażenie w większości przypadków wywołuje bakteria Escherichia coli (E. coli), nazywana potocznie pałeczką kałową.

W większości przypadków zakażenie układu moczowego dotyczy pęcherza moczowego. W jego przebiegu pojawić się mogą objawy zapalenia pęcherza moczowego, np. nietrzymanie moczu. Po wyeliminowaniu zakażenia problem ten powinien ustąpić.

Zakażenie nerek

W sprzyjających warunkach bakterie namnażające się w pęcherzu moczowym przedostają się do nerek, wywołując stan zapalny. Objawy infekcji nerek u kobiet to najczęściej wysoka gorączka, dreszcze, ból w okolicy nerki (jedno- lub obustronny), nudności, wymioty. Jeśli pojawiają się one kilka dni po infekcji pęcherza i nie było ono właściwie leczone, z dużym prawdopodobieństwem można podejrzewać zapalenie nerek. W takiej sytuacji konieczny jest pilny kontakt z lekarzem. Specjalista najpewniej zleci ogólne badanie moczu (stan zapalny potwierdza zwiększona liczba leukocytów, również obecność erytrocytów i białka). By potwierdzić zakażenie nerki, wykonuje się również tzw. wytrząsanie okolicy nerki (objaw Goldflama). Jeśli w wyniku tego manewru pacjent czuje ból, świadczy to o stanie zapalnym.

Leczenie infekcji moczowej

Objawy infekcji moczu są najczęściej na tyle charakterystyczne, że nie wymagają pogłębionej diagnostyki. W określonych przypadkach, np. przy podejrzeniu nieprawidłowości w układzie moczowym lub powikłań, wykonuje się USG nerek i dróg moczowych, urografię lub tomografię komputerową.

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego najczęściej wymaga podania odpowiednich leków. Stosuje się trymetoprym, osobno lub w połączeniu z sulfametoksazolem, nitrofurantoinę albo cyprofloksacynę. Po ich podaniu objawy bardzo szybko ustępują, jednak terapię należy kontynuować tak długo, jak zalecił lekarz. Przerwanie leczenia może skutkować nawrotem choroby. Zapalenie nerki wymaga w wielu przypadkach leczenia szpitalnego, gdzie podaje się antybiotyki dożylnie lub domięśniowo.

Zakażenia układu moczowego to często diagnozowana dolegliwość. W przypadku niektórych kobiet ma charakter nawrotowy. Profilaktycznie można codziennie sięgać po sok z żurawin (obecne w tej roślinie składniki hamują przyleganie bakterii do błony śluzowej dróg moczowych) oraz wypijać odpowiednią ilość płynów (ok. 1,5 l w ciągu doby). Istotna jest ponadto właściwa higiena. Już pierwsze objawy infekcji powinny nas jednak skłonić do działania. Można sięgnąć po dostępne bez recepty preparaty zawierające furazydynę. Jeśli problem nie ustąpi w ciągu 2 dni, należy skonsultować się z lekarzem. 

Autor: Lek. Ewa Pszenna

Internista