Jakie są objawy infekcji dróg moczowych?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są objawy infekcji pęcherza moczowego,
  • jakie są objawy infekcji nerek, która może być konsekwencją nieleczonego zapalenia pęcherza,
  • jak leczy się zapalenie pęcherza moczowego,
  • jak zapobiegać infekcjom układu moczowego.

Objawy infekcji dróg moczowych są dość charakterystyczne, a postawienie diagnozy nie jest trudne. Zdarza się jednak, że zakażenie obejmuje nie tylko pęcherz, ale również nerki. Które symptomy wówczas powinny obudzić naszą czujność?

Objawy zakażenia dróg moczowych

W prawidłowych warunkach drogi moczowe są jałowe. Gdy zaś wnikną do nich drobnoustroje i dojdzie do ich namnożenia, tworzy się stan zapalny. Objawy infekcji pęcherza moczowego u kobiet, bo to one ze względu na budowę anatomiczną częściej zmagają się z tym schorzeniem, to najczęściej:

  • ból podczas oddawania moczu (niekiedy odczuwany jako pieczenie),
  • częstomocz,
  • ból w podbrzuszu,
  • brunatne zabarwienie moczu (krwiomocz),
  • gorączka (powyżej 38°C),
  • nudności i wymioty.

Infekcja bywa również bezobjawowa, a jedynie badanie moczu potwierdza obecność bakterii. Zakażenie w większości przypadków wywołuje bakteria Escherichia coli (E. coli), nazywana potocznie pałeczką kałową.

W większości przypadków zakażanie układu moczowego dotyczy pęcherza moczowego. W jego przebiegu pojawić się mogą objawy osłabienia pęcherza moczowego, np. nietrzymanie moczu. Po wyeliminowaniu zakażenia problem ten powinien ustąpić.

Zakażenie nerek

W sprzyjających warunkach bakterie namnażające się w pęcherzu moczowym przedostają się do nerek, wywołując stan zapalny. Objawy infekcji nerek u kobiet to najczęściej wysoka gorączka, dreszcze, ból w okolicy nerki (jedno- lub obustronny), nudności, wymioty. Jeśli pojawiają się one kilka dni po infekcji pęcherza i nie było ono właściwie leczone, z dużym prawdopodobieństwem można podejrzewać zapalenie nerek. W takiej sytuacji konieczny jest pilny kontakt z lekarzem. Specjalista najpewniej zleci ogólne badanie moczu (stan zapalny potwierdza zwiększona liczba leukocytów, również obecność erytrocytów i białka). By potwierdzić zakażenie nerki, wykonuje się również tzw. wytrząsanie okolicy nerki (objaw Goldflama). Jeśli w wyniku tego manewru pacjent czuje ból, świadczy to o stanie zapalnym.

Leczenie infekcji moczowej

Objawy infekcji moczu są najczęściej na tyle charakterystyczne, że nie wymagają pogłębionej diagnostyki. W określonych przypadkach, np. przy podejrzeniu nieprawidłowości w układzie moczowym lub powikłań, wykonuje się USG nerek i dróg moczowych, urografię lub tomografię komputerową.

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego najczęściej wymaga podania odpowiednich leków. Stosuje się trymetoprym, osobno lub w połączeniu z sulfametoksazolem, nitrofurantoinę albo cyprofloksacynę. Po ich podaniu objawy bardzo szybko ustępują, jednak terapię należy kontynuować tak długo, jak zalecił lekarz. Przerwanie leczenia może skutkować nawrotem choroby. Zapalenie nerki wymaga w wielu przypadkach leczenia szpitalnego, gdzie podaje się antybiotyki dożylnie lub domięśniowo.

Zakażenia układu moczowego to często diagnozowana dolegliwość. W przypadku niektórych kobiet ma charakter nawrotowy. Profilaktycznie można codziennie sięgać po sok z żurawin (obecne w tej roślinie składniki hamują przyleganie bakterii do błony śluzowej dróg moczowych) oraz wypijać odpowiednią ilość płynów (ok. 1,5 l w ciągu doby). Istotna jest ponadto właściwa higiena. Już pierwsze objawy infekcji powinny nas jednak skłonić do działania. Można sięgnąć po dostępne bez recepty preparaty zawierające furazydynę (inna spotykana nazwa to furagina). Jeśli problem nie ustąpi w ciągu 2 dni, należy skonsultować się z lekarzem. 

Autor: Lek. Ewa Pszenna

Internista