Jak złagodzić objawy podrażnienia skóry spowodowane nietrzymaniem moczu?

Sama świadomość niemożności zapanowania nad własnym pęcherzem w przebiegu NTM jest trudna dla chorego i może negatywnie wpływać na jego poczucie godności, pewności siebie oraz ogólny stan psychiczny. Dolegliwość ta niesie za sobą także wiele innych konsekwencji, jak m.in. odparzenia od moczu. Jak im zapobiegać i jak łagodzić już powstałe podrażnienia skóry spowodowane nietrzymaniem moczu? Przekonajmy się.

Bielizna ochronna dla dorosłych na nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to przykre i wstydliwe schorzenie, które wiąże się z niekontrolowanym oddawaniem moczu. Jako że chory nie posiada owej kontroli nad pęcherzem, mimowolne popuszczenie moczu może zdarzyć się w każdej sytuacji, przysparzając zażenowania. Fakt ten sprawia, że osoby cierpiące na NTM wycofują się z życia towarzyskiego i tracą pewność siebie. Na szczęście tej sytuacji można zapobiec. Odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania pacjentów z nietrzymaniem moczu może okazać się bielizna na utrzymanie moczu. Co to takiego? Jak ją dobrać?

Bielizna na nietrzymanie moczu dla kobiet i mężczyzn

Bielizna dla dorosłych na nocne moczenia, i nie tylko, to specjalna gama produktów, które mają na celu zapewnić najwyższą ochronę przed wilgocią i nieprzyjemnym zapachem. Taka właśnie bielizna na dla mężczyzn i kobiet to m.in. wkładki higieniczne, bielizna chłonna, pieluchomajtki i pieluchy.

Warto pamiętać, że męska bielizna na nietrzymanie moczu, bo taka istnieje, znacząco różni się od wersji kobiecej. Dzięki temu, że jest idealnie dopasowana do męskiej anatomii, świetnie przylega do ciała, jest wygodna i dyskretna. W związku z tym mężczyźni cierpiący na NTM nie muszą już wycofywać się z ulubionych aktywności czy sięgać w desperacji po typowo damskie produkty, jak np. podpaski.

Bielizna na nocne moczenia oraz na dzień powinna być właściwie dobrana po pierwsze do stopnia problemu. Zupełnie inne parametry ma bowiem bielizna na nietrzymanie moczu dla seniora, który zmaga się z bardzo ciężką postacią nietrzymania moczu, a inne ta, która dedykowana jest np. osobom aktywnym, walczącym z kropelkowym i lekkim stopniem NTM. Każdy produkt marki TENA opatrzony jest stosownymi informacjami na opakowaniu, które nie budzą wątpliwości co do przeznaczenia.

Kolejną istotną kwestią jest rozmiar. Zbyt mała bielizna będzie powodować dyskomfort i ograniczać swobodę ruchów. Może też prowadzić do podrażnienia z powodu tarcia zbyt mocno przylegającego materiału o skórę. Z kolei zbyt duża bielizna nie będzie właściwie spełniać swojej roli, bo niewystarczająco przylegając, może przepuszczać wilgoć na zewnątrz. Zanim ostatecznie wybierzemy rodzaj bielizny (jej rozmiar i stopień chłonności), warto sięgnąć np. po darmowe próbki.

Istotną sprawą jest też dobór bielizny pod kątem jej zakładania. Osoby młode, sprawne nie będą miały żadnego kłopotu z założeniem wkładek czy np. bielizny chłonnej. Osoby starsze, obłożnie chore, i ich opiekunowie potrzebują natomiast produktów łatwych w zakładaniu i zdejmowaniu, jak pieluchomajtki czy pieluchy marki TENA. Łatwość zakładania i zdejmowania jest bardzo ważna, bo wpływa na komfort opieki nad chorym oraz pozwala na właściwą pielęgnację i higienę.