Jak kontrolować pęcherz podczas śmiechu?

Choć mówi się, że śmiech to zdrowie, istnieje spora grupa osób, które nie mogą przeżywać radosnych chwil w pełni. Należą do nich przede wszystkim pacjenci, którzy na co dzień zmagają się z problemem nietrzymania moczu. W ich przypadku każdy śmiech może wywołać przykre następstwa w postaci mimowolnego opróżnienia pęcherza, co może wystąpić w każdym momencie. Na szczęście z NTM można skutecznie walczyć, a jego skutki kontrolować. Jak to zrobić?

Co warto wiedzieć o NTM?

Jednym z objawów nietrzymania moczu jest utrata kontroli nad pęcherzem podczas śmiechu. Symptom ten towarzyszy tzw. wysiłkowemu nietrzymaniu moczu, które – jak sama nazwa wskazuje – pojawia się na skutek podejmowania wysiłku, np. podczas wytężonej pracy fizycznej lub porodu. W przypadku jego występowania osłabieniu ulegają , co utrudnia świadomą kontrolę pęcherza. W rezultacie do jego opróżnienia może dojść zarówno podczas pracy, jak i kaszlu, kichania, a nawet śmiechu, czyli każdej sytuacji, w której dochodzi do nagłego skurczu mięśni.

Wysiłkowe jest jednym z najczęściej występujących rodzajów NTM. Na jego występowanie narażone są zarówno kobiety, jak i mężczyźni należący do każdej grupy wiekowej, choć zdecydowanie częściej problem ten dotyczy kobiet, zwłaszcza kobiet w ciąży oraz tuż po porodzie. W leczeniu tej uciążliwej dolegliwości kluczową rolę odgrywa właściwie przeprowadzona diagnostyka, która pozwala ustalić przyczynę problemu. To od jego wyeliminowania w dużej mierze zależy powodzenie całego procesu leczenia. Istotną rolę w nim odgrywają także metody pozwalające zwiększyć kontrolę nad pracą mięśni dna miednicy, które z kolei pozwalają świadomie kontrolować oddawanie moczu. Jedną ze skuteczniejszych są ćwiczenia mięśni Kegla.

Jak kontrolować pęcherz podczas śmiechu?

Osoby zmagające się z problemem NTM powinny jak najszybciej zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia kompleksowej diagnostyki. Jednak poza leczeniem bardzo ważne są wspomniane ćwiczenia mięśni Kegla, które pomagają kontrolować pęcherz w każdej sytuacji, także podczas śmiechu. Dzięki nim każde przyjęcie towarzyskie będzie mogło zakończyć salwami beztroskiego śmiechu bez obaw o jego przykre następstwa.

Aby mogły przynieść satysfakcjonujące rezultaty, istotna jest systematyczność treningów. Należy ćwiczyć nie mniej niż 3 razy dziennie, przez okres około 3 miesięcy. Ćwiczenia powinny polegać na regularnych, łagodnych skurczach i rozkurczach mięśni, podobnych do tych, które wykonujemy podczas oddawania moczu. Można wykonywać je w każdej pozycji – na siedząco, stojąco lub leżąco z lekko rozsuniętymi kolanami. Podczas każdej serii należy wykonać min. 4 powtórzenia.

Poza leczeniem w przypadku NTM równie ważne jest skuteczne maskowanie objawów dolegliwości. W tej kwestii doskonale sprawdzają się specjalistyczne produkty, które pochłaniają upuszczany mocz i absorbują nieprzyjemne zapachy. Są to m.in. wkładki specjalistyczne przeznaczone dla osób zmagających się z problemem lekkiego nietrzymania moczu oraz bielizna chłonna i pieluchomajtki TENA zalecane pacjentom, u których dolegliwość ta znajduje się bardziej w zaawansowanym stadium. Produkty produkowane są w wersji dla kobiet i mężczyzn dzięki czemu każda osoba cierpiąca na NTM może znaleźć najlepsze dla siebie rozwiązanie. Chronią one także przed następstwami wysiłkowego NTM, które pojawiają się m.in. w trakcie śmiechu, skutecznie zwalczając uczucie dyskomfortu i przywracając chęć do życia!