Pomoc przy nietrzymaniu moczu - kiedy sięgnąć po pieluchy?

w podeszłym wieku jest bardzo powszechną przypadłością, co nie oznacza, że jest to sytuacja całkowicie naturalna z medycznego punktu widzenia. NTM jest objawem, a nie chorobą samą w sobie, dlatego jeśli zauważymy nietrzymanie moczu u osób w podeszłym wielu z naszego najbliższego otoczenia, nie powinniśmy bagatelizować problemu. Jak wówczas postępować? Kiedy sięgnąć po pieluchy i inne środki zapewniające ochronę oraz komfort?

Nietrzymanie moczu i problemy z toaletą u osób z demencją

Nietrzymanie moczu dość jednoznacznie kojarzy się z naturalnym następstwem starzenia się organizmu i w dużej mierze rzeczywiście dotyka osoby starsze. Jednak nie jest tak, że to proces normalny, który nie powinien budzić wątpliwości. Epizody NTM świadczą o tym, że coś dzieje się w organizmie – coś niepokojącego, co zawsze wymaga konsultacji z lekarzem, postawienia diagnozy i ustalenia leczenia w celu wyeliminowania przyczyny.

, czyli jego mimowolne gubienie, może mieć różne przyczyny. Najczęściej koncentrują się one wokół zaburzeń i chorób w obrębie układu moczowego (m.in. zapalenie pęcherza, problemy ginekologiczne u kobiet, rozrost prostaty u mężczyzn), ale nie tylko. Nietrzymanie moczu w chorobie Alzheimera również jest dość częstą sytuacją, bowiem zaburzenia neurologiczne sprzyjają rozwojowi NTM.

Nietrzymanie stolca i moczu w podeszłym wieku – jak reagować?

z powodu demencji, podobnie jak nietrzymanie stolca w podeszłym wieku, to bardzo trudna sytuacja zarówno dla samych chorych, jak i dla ich opiekunów. Chorzy czują zażenowanie, tracą pewność siebie i radość życia. Jak nietrudno się domyślić, opieka w domu nad nietrzymającym moczu i stolca bliskim członkiem rodziny także jest bardzo trudnym wyzwaniem, które pochłania mnóstwo czasu i energii, co w dłuższej perspektywie negatywnie odbija się na psychice.

Jeśli jednak już dolegliwość ta wystąpi, nie można się poddawać – należy działać. W pierwszej kolejności trzeba udać się z chorym na konsultację medyczną bądź wezwać lekarza do domu (jeśli stan chorego nie pozwala na poruszanie się o własnych siłach). Następnie trzeba postępować zgodnie z zaleceniami specjalisty.

Pomoc przy nietrzymaniu moczu warto zapewnić sobie i bliskim na wielu płaszczyznach – w tym sięgając po specjalistyczne produkty higieniczne, które zapewnią ochronę przed wilgocią i nieprzyjemnym zapachem. Jednym z takich produktów są pieluchy anatomiczne marki TENA. Dzięki temu, że są idealnie dopasowane do anatomii chorego, ich noszenie nie wywołuje dyskomfortu, a co równie istotne, gwarantuje suchość i bezpieczeństwo dla skóry. Warto o tym pamiętać, ponieważ wrażliwa skóra okolic intymnych, która poddawana jest działaniu ciepła i wilgoci, szybko ulega podrażnieniom mogącym przerodzić się w poważne stany zapalne.

Noszenie pieluch rozwiązuje także taki problem jak nietrzymanie moczu w nocy u osób starszych. Pieluchy zapewnią spokojny, komfortowy sen choremu i zapobiegną zmoczeniu łóżka oraz pościeli, tym samym eliminując konieczność jej ciągłego przebierania i prania przez opiekunów. Po pieluchy warto sięgnąć wówczas, gdy stopień nietrzymania moczu klasyfikowany jest jako średni, ciężki lub bardzo ciężki (gdy pęcherz w sposób niekontrolowany opróżniany jest w całości).