Przyczyny nietrzymania moczu

Kontrola pęcherza moczowego i oddawania moczu dla osób zdrowych jest prosta i oczywista. W sporadycznych sytuacjach, gdy warunki są utrudnione, na przykład podczas podróży lub po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu, może się zdarzyć okazjonalny, niekontrolowany wyciek moczu. Jednak u niektórych osób nietrzymanie moczu jest zaskoczeniem, tym bardziej, gdy zdarza się coraz częściej. Jaka może być przyczyna nietrzymania moczu? Przeczytaj w poniższym tekście.

Nietrzymania moczu - przyczyny

Istnieją różne rodzaje nietrzymania moczu, w zależności od powodu i objawów. Bardzo często spotykanym typem tej przypadłości jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, które przytrafia się podczas kaszlu, kichania, śmiechu albo wysiłku fizycznego. Wówczas winne jest zazwyczaj osłabienie mięśni dna miednicy (Kegla). Kiedy ciśnienie w pęcherzu rośnie, mięśnie te nie są w stanie prawidłowo zaciskać cewki moczowej.

Cięższą postacią jest nietrzymanie moczu z naglącym parciem. Powody nietrzymania moczu są w tym przypadku nieco inne. Mięśnie pęcherza są bowiem nadmiernie aktywne, co powoduje występowanie nagłej potrzeby oddania moczu i w ciągu kilku sekund dochodzi do mikcji. Takiej sytuacji sprzyja m.in. zmiana pozycji ciała albo stosunek płciowy, a niekontrolowany wyciek moczu może przytrafić się o każdej porze doby. U większości osób diagnozowany jest wówczas zespół nadreaktywnego pęcherza, jednak podobne objawy mogą wystąpić na skutek zapalenia pęcherza, choroby prostaty u mężczyzn lub schorzenia o podłożu neurologicznym, np. choroby Parkinsona. 

Niektórym osobom doskwiera mieszane nietrzymanie moczu, które łączy w sobie cechy dwóch opisanych powyżej przypadłości.

Inne przyczyny nietrzymania moczu

Powyższe powody problemów z utrzymaniem moczu są wymieniane najczęściej. Zdarza się jednak, że brak kontroli nad pęcherzem wynika z przepełnienia pęcherza, spowodowanego przeszkodą w odpływie moczu. Pęcherz jest wówczas bardzo rozciągnięty, natomiast mocz, niezależnie od woli, stale lub okresowo z niego wycieka. Taka sytuacja może dotykać mężczyzn z przerostem prostaty. Okresowe nietrzymanie moczu u kobiet i mężczyzn może także wynikać z zapalenia pęcherza lub przyjmowania leków (rozluźniających mięśnie, moczopędnych, nasennych). Również nawyki żywieniowe mogą mieć wpływ na popuszczanie moczu. Przyczyny, na które czasami się wskazuje, to: spożywanie ostrych przypraw, produktów zawierających sztuczne słodziki, napojów kofeinowych, gazowanych i alkoholowych. Wśród potencjalnych czynników sprzyjających nietrzymaniu moczu wymienia się nawet jedzenie czekolady i przyjmowanie bardzo wysokich dawek witaminy C.

Również przebyte zabiegi mogą powodować kłopoty z kontrolą pęcherza, np. nietrzymanie moczu po cewniku, u kobiet może wystąpić nietrzymanie moczu po operacji usunięcia macicy. U pewnego odsetka kobiet również ciąża i poród powodują tego typu problemy.

Potencjalnych przyczyn popuszczania moczu jest więc długa lista. Warto pamiętać, że jest to problem powszechnie występujący w populacji, a na większe ryzyko narażone są kobiety oraz ludzie w podeszłym wieku.

Problemy z utrzymaniem moczu- co robić?

Bez względu na to, jakie są powody nietrzymania moczu w Twoim przypadku, jakiej jesteś płci i w jakim wieku, nie jest do dolegliwość „normalna”, z którą trzeba żyć. To objaw, który negatywnie odbija się na samopoczuciu i przeszkadza w wielu codziennych sytuacjach. Przykładowo: podróż samolotem z problemem nietrzymania moczu może być źródłem głębokiego stresu i zniechęcać do zwiedzania świata, a strach przed „popuszczeniem” na spotkaniu towarzyskim negatywnie wpływa na relacje ze znajomymi i powstrzymuje przed wyjściem z domu.

Dlatego zgłoś lekarzowi swoje kłopoty i rozpocznij leczenie. Na co dzień zaś nieocenioną pomocą będą wkładki, bielizna chłonna, pieluchy lub pieluchomajtki TENA. Ochronę możesz dobrać indywidualnie, w zależności od nasilenia nietrzymania moczu, stopnia aktywności i potrzeby dodatkowych zabezpieczeń. Dzięki temu dbanie o higienę i stan skóry będą dużo łatwiejsze.