5 problemów skórnych spowodowanych nietrzymaniem moczu

Uszkodzenia skóry związane z nietrzymaniem moczu stanowią powszechny problem, który prowadzi do dyskomfortu, a w cięższych przypadkach cierpienia pacjentów. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i reagowanie już na pierwsze objawy wskazujące, że skóra jest podrażniona. Poznaj kilka faktów na ten temat.

Urazy skórne przy nietrzymaniu moczu – jaka jest ich przyczyna?

Brak kontroli nad pęcherzem, szczególnie w ciężkiej postaci, powoduje częste narażenie skóry na wilgoć, co znacznie ją osłabia. Kontakt z moczem i obecnymi w nim czynnikami drażniącymi narusza bowiem naturalną barierę ochronną skóry i może prowadzić do przerwania naskórka oraz stanu zapalnego. To dalej nie wszystko, bo osłabiona skóra staje się mniej odporna na tarcie odzieży, pościeli i produktów chłonnych. Zwiększone ryzyko zapalenia skóry dotyczy tych pacjentów, którzy oprócz nietrzymania moczu mają problem z kontrolą stolca, w którym znajduje się jeszcze więcej czynników drażniących. Na urazy skóry narażeni są szczególnie pacjenci ciężko chorzy, leżący, niedożywieni. Znaczenie ma także metryka, gdyż im starszy jest pacjent, tym bardziej odczuwa skutki uboczne nietrzymania moczu i stolca. Uszkodzenia skóry w podeszłym wieku, których przyczyną jest inkontynencja, można pomylić z odleżynami.

Urazy skórne spowodowane moczem – jak się objawiają?

W zależności od stopnia nietrzymania moczu oraz ogólnego stanu osoby, która się z nim boryka, narażenie skóry na wilgoć i substancje drażniące może spowodować różnego typu dolegliwości. Należą do nich:

  1. Świąd i pieczenie – wynikają z podrażnienia skory i typowo towarzyszy im zaczerwieniony koloryt.
  2. Wysypka – na obszarach skóry narażonych na działanie moczu pojawiają się drobne, swędzące krostki. Z czasem, jeśli skóra nie będzie właściwie pielęgnowana, wysypka może się pogarszać.
  3. Nadwrażliwość i ból – gdy w obrębie skóry rozwija się zapalenie, staje się mniej odporna na tarcie, a podczas siedzenia lub leżenia chory może odczuwać ból i dyskomfort.
  4. Plamy zapalne na skórze o intensywnie czerwonym zabarwieniu, w ciężkich przypadkach mogą być bardzo rozległe.
  5. Nadżerki – mówimy o nich wówczas, gdy dochodzi do ubytku naskórka. U pacjentów, u których stan zapalny skóry jest zaawansowany, może dojść do odsłonięcia skóry właściwej.

W jakich miejscach występują urazy skórne przy nietrzymaniu moczu?

Najbardziej narażonym obszarem ciała są okolice krocza, które mają najbliższy kontakt z moczem. U kobiet stan zapalny zazwyczaj rozwija się na wargach sromowych większych, zaś u mężczyzn na mosznie i pachwinach. Czasami zmiany pojawiają się na innych obszarach skóry, w pobliżu miejsc intymnych.

Jak zapobiegać podrażnieniom skóry?

Priorytetem powinna być walka o zdrową skórę od samego początku, gdy wystąpią pierwsze objawy nietrzymania moczu. To bardzo ważne, gdyż uszkodzona skóra stanowi czynnik ryzyka poważnych zakażeń. Jeśli zmiany są zaawansowane, koniecznie musi zobaczyć je lekarz. Na rynku dostępne są specjalistyczne kremy z cynkiem łagodzące podrażnienia lub ochronne, zawierające glicerynę, które pomagają zadbać o delikatną i narażoną na szkodliwe czynniki skórę. Znajdziesz je w ofercie marki TENA.

Oprócz tego ważne są regularne zabiegi higieniczne (dokładne mycie i osuszanie okolic intymnych) oraz wysokiej jakości środki ochronne. Majtki chłonne lub pieluchomajtki powinny być wykonane z przebadanych dermatologicznie, przyjaznych dla skóry, oddychających i delikatnych materiałów. Muszą też zapewniać wysoką chłonność, dostosowaną do indywidualnych potrzeb. Bardzo przydatne są umieszczone na zewnątrz wskaźniki wilgotności, które informują, że należy wymienić produkt. Utrzymanie czystości i suchości nie tylko wspomoże leczenie już powstałych podrażnień, ale też zapobiegnie powstawaniu nowych.