Wygląda na to, że Twoja lokalizacja to <country>

Przejdź na swoją regionalną stronę TENA z lokalnymi informacjami.

Demencja a nietrzymanie moczu

Młoda kobieta opiekująca się starszą kobietą – zrozumienie demencji i nietrzymania moczu

Powszechny skutek uboczny

Gdy Twój bliski zaczyna chorować na demencję, może stać się całkiem inną osobą. Tym bardziej potrzebuje wówczas opieki, miłości i zrozumienia, zwłaszcza jeśli jednocześnie boryka się z nietrzymaniem moczu. 
 
Ważna uwaga dla opiekunów osób z demencją: Twój bliski może nie wiedzieć, kiedy potrzebuje pójść do toalety. W rezultacie mogą przytrafiać mu się niechciane incydenty (zabrudzenie moczem i kałem). Nietrzymanie moczu to powszechny objaw towarzyszący demencji. Opiekunowie są zgodni, że opieka nad taką osobą jest niemałym wyzwaniem.

Radzenie sobie z nietrzymaniem moczu

Poniżej oraz na kolejnych stronach dowiesz się, jak opiekować się osobą z demencją i nietrzymaniem moczu. Pomoże Ci to zapewnić Twojemu bliskiemu czystość i komfort. 
Produkty dla osób z nietrzymaniem moczu a demencja

Osoby z demencją mogą nie rozumieć, dlaczego muszą nosić coś więcej niż zwykłą bieliznę. W zależności od stanu Twojego bliskiego, możesz spróbować wytłumaczyć mu, dlaczego potrzebne są specjalistyczne wkładki, pieluchomajtki lub majtki chłonne. Aby zapewnić bliskiemu komfort psychiczny, postaraj się, aby korzystanie z tych produktów stało się codzienną rutyną. Oprócz produktów ochronnych warto także zainwestować w osłonę łóżek, krzeseł itp. Ułatwi to sprzątanie i pomoże utrzymać mieszkanie w czystości. Aby dowiedzieć się więcej, zobacz nasz asortyment produktów i akcesoriów TENA dla osób z nietrzymaniem moczu.

Jak ułatwić zmianę ubrania

Inkontynencja zazwyczaj oznacza potrzebę częstszej zmiany odzieży. W przypadku osób z demencją może to być nieco utrudnione i wymagać dodatkowej pomocy. Aby ułatwić sobie zadanie, wybieraj odzież łatwą do zmiany. Ubrania z zamkami błyskawicznymi i na rzepy są łatwiejsze w zdjęciu i założeniu (w przeciwieństwie do guzików i zatrzasków). Jeśli usprawnisz proces zmiany ubrania, Twój bliski z pewnością poczuje się bardziej komfortowo i swobodnie, zwłaszcza jeśli jest w stanie ubrać się i rozebrać w miarę samodzielnie.

Zmiana diety

Zmiana diety może wpłynąć na ogólne samopoczucie bliskiej Ci osoby. Pamiętaj jednak, że zmiany mogą spotkać się z niechęcią, zwłaszcza jeśli w wyniku demencji pojawi się awersja do jakiegoś pożywienia lub apetyt na konkretne produkty. Aby zapewnić bliskiemu zbilansowaną dietę, warto porozmawiać z lekarzem lub dietetykiem. Nie należy również zapominać o odpowiednim nawodnieniu. Postaraj się monitorować ilość przyjmowanych płynów.

Zmiany w obrębie domu

Aby zwiększyć komfort życia swojego bliskiego, możesz zainstalować przenośną toaletę w pomieszczeniu, w którym spędza najwięcej czasu. To nieoceniona pomoc zwłaszcza w nocy, gdy występują problemy z dotarciem na czas do toalety. 

Warto wyjaśnić bliskiemu sens takiej dodatkowej toalety. Pamiętaj o uwzględnianiu odczuć bliskiego i omawiaj z nim wszystkie proponowane zmiany – Twój bliski może mieć inne zdanie.

Farmakologiczna kontrola nad opróżnianiem pęcherza

Lekarz może przepisać środki ograniczające parcie na mocz. Leki mogą także wpływać na sygnały wysyłane przez pęcherz o zbliżającym się opróżnieniu. Środki te zazwyczaj redukują nagłą potrzebę oddania moczu, gdy bliski nie jest w stanie dotrzeć na czas do toalety.
 
Efekty uboczne leczenia mogą obejmować zaparcia i suchość w ustach. Zapoznaj się z efektami ubocznymi, aby się na nie właściwie przygotować.

Pomoc w myciu się

Higiena jest bardzo ważna, zwłaszcza w przypadku nietrzymania moczu. Osoby z demencją często zaniedbują dbanie o higienę, co oznacza konieczność większej pomocy oraz cierpliwości ze strony opiekuna. 

> Więcej praktycznych porad higienicznych znajdziesz tutaj.

Zamów bezpłatne próbki

Znajdź właściwe produkty dopasowane do konkretnych potrzeb.

Zamów teraz

What are cookies?

Lorem ipsum dolor sit amet lorem ipsum dolor sit amet lorem ipsum dolor sit amet.