Komu przysługuje dofinansowanie zakupu pieluchomajtek przez NFZ?

Osoby zmagające się z poważnymi chorobami, w przebiegu których ma miejsce nietrzymanie moczu lub kału, mogą skorzystać ze współfinansownia ze środkw publicznych na pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne lub wkłady anatomiczne. Pierwsze zlecenie na tego rodzaju środki higieniczne musi wypisać lekarz. Na jakich zasadach odbywa się dofinansowanie zakupu pieluchomajtek NFZ i komu przysługuje?

– dofinansowanie NFZ

O pierwsze zlecenie trzeba zapytać lekarza. Lekarz wystawia zlecenie w systemie eZWM i od razu elektronicznie potwierdza je w NFZ, dzięki czemu nie trzeba dodatkowo odwiedzać oddziału NFZ. Zlecenie może być wystawione od razu na cały rok, ale można też wystawić na krótszy okres.

Warto wiedzieć, że:

  • obwiązuje limit ilościowy – NFZ dofinanowuje 90 sztuk na miesiąc dla jednego pacjenta,
  • od 1 stycznia 2023 obowiązują nowe limity finansowe – 70% dofinansowania NFZ do limitu 1,00 zł, 1,70 zł i nowy dodatkowo wprowadzony limit 2,30 zł. Oznacza to, że na każdą sztukę wykupowanego produktu przypada odpowiednio 0,70 zł, 1,19 zł i 1,61 zł dofinansowania,
  • wysokość dofinansowania jest zależna od wybranego produktu
Nowy limit finansowy 2,30 zł jest dla majtek chłonnych o minimalnej chłonności 1400 g i pieluchomajtek o minimalnej chłonności 2500 g.

Limit finansowy 1,70 zł obejmuje majtki chłonne o minimalnej chłonność 1000 g oraz pieluchy anatomiczne i pieluchomajtki o minimalnej chłonności 1400 g

W limicie finansowym 1,00 zł są pozostałe produkty, czyli pieluchomajtki lub zamienniki, których minimalna chłonność to 450 g.

Informacje o tym, jaki produkt jest w danym limicie można uzyskać w Aptece lub Sklepie medycznym oraz na infolinii 663 820 137 ** , gdzie dodatkowo można uzyskać niezbędne informacje jak ubiegać się o dofinansowanie ze środków publicznych lub otrzymać wsparcie przy realizacji zlecenia.
 
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach: 8:00 - 16:00
 
** Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Dofinansowanie NFZ – pieluchomajtki i inne środki higieniczne

Warto wiedzieć, że dofinansowanie pieluchomajtek przez NFZ dotyczy środków bardzo dobrej jakości – chłonnych, wygodnych i komfortowych. Za częściową dopłatą mogą o nie wnioskować pacjenci, u których zdiagnozowane zostałoeurogenne i nieneurogenne lub stolca (z wyłączeniem wysiłkowego nietrzymania moczu), przy czym występować musi co najmniej jedno z następujących kryteriów:

- głębokie upośledzenie umysłowe,

- wady wrodzone i choroby układu nerwowego,

- trwałe uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego,

- wady wrodzone dolnych dróg moczowych, których konsekwencją jest nietrzymanie moczu,

- jatrogenne lub pourazowe uszkodzenie dróg moczowych,

- jatrogenne lub pourazowe uszkodzenie układu pokarmowego, które skutkują nietrzymaniem stolca.


Dofinansowanie – pieluchomajtki czy wkłady anatomiczne?

Dofinansowanie pieluchomajtek NFZ to dla wielu osób duże ułatwienie. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko tego rodzaju środki higieniczne mogą otrzymać osoby ubezpieczone. Wkłady anatomiczne dofinansowanie również obejmuje, podobnie jak majtki chłonne czy podkłady. Nie trzeba też martwić się o ich jakość, bo współfinansowane wkładki na nietrzymanie moczu dostarczają do aptek i sklepów medycznych wiodący producenci środków higienicznych.

Majtki chłonne – dofinansowanie – TENA

Nietrzymanie moczu jest problemem bardzo krępującym i trudnym z perspektywy osoby chorej oraz jej opiekuna. Stanowi często powód do wstydu, jest przyczyną wycofania się z życia. Warto jednak wiedzieć, że wiele zmieniło się w zakresie produkcji środków higienicznych, które potrzebne są pacjentom ze schorzeniami urologicznymi. Dostępne dziś produkty są zróżnicowane pod względem potrzeb. Po wkładki anatomiczne sięgają osoby, u których problem mimowolnego gubienia moczu nie jest nasilony. Pieluchomajtki są natomiast odpowiednie dla osób starszych, obłożnie chorych. Łatwo je założyć i ściągnąć. Są bardzo wygodne i można je regulować przy pomocy specjalnych rzepów.

Dofinansowanie środków higienicznych jest dla wielu osób chorych i ich opiekunów dużym ułatwieniem. Pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy, które są bardzo potrzebne, bo zarówno leki, jak i środki pielęgnacyjne pochłaniają dużą część domowego budżetu.