Komu przysługuje refundacja pieluchomajtek przez NFZ?

Osoby zmagające się z poważnymi chorobami, w przebiegu których ma miejsce nietrzymanie moczu lub kału, mogą skorzystać z refundacji na pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne lub wkłady anatomiczne. Pierwsze zlecenie na tego rodzaju środki higieniczne musi wypisać lekarz. Na jakich zasadach odbywa się refundacja pieluchomajtek NFZ i komu przysługuje?

Osoby zmagające się z poważnymi chorobami, w przebiegu których ma miejsce lub kału, mogą skorzystać z refundacji na , pieluchy anatomiczne lub wkłady anatomiczne. Pierwsze zlecenie na tego rodzaju środki higieniczne musi wypisać lekarz. Na jakich zasadach odbywa się refundacja pieluchomajtek NFZ i komu przysługuje?

 

Pieluchomajtki – refundacja NFZ

Gdy lekarz wypisze pierwsze zlecenie na zaopatrzenie w środki pomocnicze, przez kolejny rok nie ma potrzeby jego odnawiania. Na początku konieczne jest odwiedzenie oddziału NFZ, przynależnego do miejsca zamieszkania, by potwierdzić zlecenieoraz otrzymać kartę zaopatrzenia comiesięcznego (każdorazowo należy ją okazać w aptece lub sklepie medycznym). Warto wiedzieć, że od marca 2018 r. obowiązuje limit ilościowy – jeśli chodzi opieluchomajtki, NFZrefunduje 90 sztuk dla jednego pacjenta.

Refundacja NFZ – pieluchomajtki i inne środki higieniczne

Warto wiedzieć, żerefundacja pieluchomajtek przez NFZ dotyczy środków bardzo dobrej jakości – chłonnych, wygodnych i komfortowych. Za częściową dopłatą mogą o nie wnioskować pacjenci, u których zdiagnozowane zostałoeurogenne i nieneurogenne nietrzymanie moczu lub stolca (z wyłączeniem wysiłkowego nietrzymania moczu), przy czym występować musi co najmniej jedno z następujących kryteriów:

- głębokie upośledzenie umysłowe,

- wady wrodzone i choroby układu nerwowego,

- trwałe uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego,

- wady wrodzone dolnych dróg moczowych, których konsekwencją jest nietrzymanie moczu,

- jatrogenne lub pourazowe uszkodzenie dróg moczowych,

- jatrogenne lub pourazowe uszkodzenie układu pokarmowego, które skutkują nietrzymaniem stolca.


Refundacja – pieluchomajtki czy wkłady anatomiczne?

Refundacja pieluchomajtek NFZ to dla wielu osób duże ułatwienie. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko tego rodzaju środki higieniczne mogą otrzymać osoby ubezpieczone. Wkłady anatomiczne refundacja również obejmuje, podobnie jak majtki chłonne czy podkłady. Nie trzeba też martwić się o ich jakość, bo refundowane wkładki na nietrzymanie moczu dostarczają do aptek i sklepów medycznych wiodący producenci środków higienicznych.

 

Majtki chłonne – refundacja – TENA

 Nietrzymanie moczu jest problemem bardzo krępującym i trudnym z perspektywy osoby chorej oraz jej opiekuna. Stanowi często powód do wstydu, jest przyczyną wycofania się z życia. Warto jednak wiedzieć, że wiele zmieniło się w zakresie produkcji środków higienicznych, które potrzebne są pacjentom ze schorzeniami urologicznymi. Dostępne dziś produkty są zróżnicowane pod względem potrzeb. Po wkładki anatomiczne sięgają osoby, u których problem mimowolnego gubienia moczu nie jest nasilony. Pieluchomajtki są natomiast odpowiednie dla osób starszych, obłożnie chorych. Łatwo je założyć i ściągnąć. Są bardzo wygodne i można je regulować przy pomocy specjalnych rzepów.

 

Refundacja środków higienicznych jest dla wielu osób chorych i ich opiekunów dużym ułatwieniem. Pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy, które są bardzo potrzebne, bo zarówno leki, jak i środki pielęgnacyjne pochłaniają dużą część domowego budżetu.