Kobieta pomaga mężowi umyć się pod prysznicem.

Odpowiedzi na pytania opiekunów

3 na 4 osoby twierdzą, że nie byłyby pewne, jak dbać o bliską osobę1.

Wielu opiekunów rodzinnych twierdzi, że czuje się nieprzygotowanymi i nie wie, jak uzyskać odpowiednie informacje.

TENA przeanalizowała światowe fora dla opiekunów, grupy w mediach społecznościowych oraz tematy wyszukiwane przez opiekunów w Internecie, aby opracować przystępny przewodnik, który odpowiada na kluczowe pytania wielu opiekunów.

Ten kompleksowy przewodnik został stworzony po to, aby pomóc Ci rozwiać wątpliwości i obawy związane z opieką. Zapewni przydatne wskazówki i wsparcie, by pomóc Ci odnaleźć się w roli opiekuna.

1. Ogólne wsparcie dla opiekunów

 
Kobieta wyjmuje pranie z pralki i podaje je mamie.

3 na 5 osób uważa, że jeśli bliska osoba potrzebuje wsparcia, ich obowiązkiem jest wejść w rolę opiekuna1.

Dopiero zaczynam opiekować się bliską osobą i nie mam pojęcia, od czego zacząć. Z jakich materiałów mogę skorzystać?

„Dopiero dzięki temu projektowi zostałam w pełni uznana za opiekunkę. Ciężko mi to przychodzi. Wiele osób ma dużo trudniej i robi znacznie więcej niż ja. Istnieje wiele różnych sytuacji. Miliony ludzi na całym świecie sprawują jakiś rodzaj opieki”. – Rebecca, opiekunka swojej mamy Harriet

Jako opiekun chcesz mieć pewność, że zapewniasz ukochanej osobie najlepszą możliwą opiekę. TENA oferuje również narzędzia cyfrowe wspierające nowych opiekunów, w tym szczegółowe przewodniki oraz artykuły pełne wskazówek i praktycznych porad. Możesz też nawiązać kontakt z innymi opiekunami za pośrednictwem aplikacji TENA i grupy TENA na Facebooku. Istnieją również organizacje, które oferują fachowe i dedykowane wsparcie dla opiekunów.

Podobno przydatnym rozwiązaniem dla opiekunów są plany opieki. Jak przygotować taki plan?

Opieka może wiązać się z wieloma zadaniami w ciągu jednego dnia. Każdy dzień jest inny i chwilami możesz się zastanawiać, jak przez to wszystko przebrniesz. Warto przygotować plan opieki, który pomoże Ci poczuć większą kontrolę nad sytuacją. Plan opieki to zazwyczaj efekt wspólnej pracy kilku osób: opiekuna, podopiecznego oraz pielęgniarki lub pracownika ochrony zdrowia. Każdy plan opieki powinien być dostosowany do danej osoby. Zazwyczaj zawiera on dane osobowe, informacje medyczne, cele związane z dobrym samopoczuciem oraz listę codziennych, tygodniowych, miesięcznych i rocznych zadań (mogą one obejmować takie obszary jak administracja, żywienie i nawadnianie, opieka medyczna, opieka społeczna i psychologiczna).

Plan opieki to narzędzie planowania i organizacji, które powinno pomóc Ci zrozumieć, co i kiedy robić. Praktyczny przewodnik TENA dotyczący planowania opieki zawiera wszystko, co należy wiedzieć, aby opracować własny plan.

Moi krewni nie zgadzają się na warunki opieki. Jak możemy osiągnąć kompromis?

Nawet w harmonijnych rodzinach osoba, która stała się domyślnym opiekunem, może czuć się przeciążona odpowiedzialnością. Ważne jest, aby rozwiązać wszelkie konflikty rodzinne tak szybko, jak to możliwe, i zapewnić bliskiej osobie potrzebną opiekę. Przygotowanie i współpraca są kluczowe. Zwołanie spotkania rodzinnego i wspólne opracowanie planu opieki to świetny sposób na rozłożenie obowiązków opiekuńczych. Postaraj się otwarcie i szczerze porozmawiać z członkami rodziny na temat tego, jakie zadania możesz wykonywać jako opiekun, a gdzie potrzebujesz pomocy innych osób. Jeśli brak porozumienia wśród członków rodziny staje się coraz większym źródłem napięć, konieczny może być udział osoby trzeciej, takiej jak doradca lub mediator, która pomoże w rozwiązaniu sytuacji.

2. Wsparcie finansowe dla opiekunów

 
Kobieta pomaga mamie nawlec nitkę na maszynie do szycia.

Opieka wiąże się z kosztami. Prawie 1 na 3 osoby twierdzi, że rola opiekuna wpłynęła na jej sytuację finansową, a ponad 1 na 5 osób uważa, że rola opiekuna negatywnie wpłynęła na jej karierę zawodową1.

Jakie wsparcie finansowe jest dostępne dla opiekunów?
Przy rosnących kosztach życia ważne jest, aby wiedzieć, jakie wsparcie finansowe przysługuje opiekunom. Świadczenia mogą być szczególnie pomocne dla opiekunów, którzy mają niskie dochody, a także tych, którzy pracują lub są na emeryturze. Wsparcie dla opiekunów różni się w zależności od kraju. Poszukaj w Internecie informacji na temat państwowego wsparcia finansowego dla opiekunów, aby sprawdzić, czy kwalifikujesz się do uzyskania takiej pomocy. W niektórych krajach można także uzyskać wsparcie z ubezpieczenia zdrowotnego i kas chorych. Możesz też zwrócić się do organizacji opiekunów i organizacji charytatywnych – prawdopodobnie będą w stanie Ci pomóc lub wskazać właściwy kierunek. Na przykład w niektórych krajach osoba z nietrzymaniem moczu może kwalifikować się do wsparcia finansowego w celu zakupu produktów ochronnych.
Czy mogę otrzymać wynagrodzenie za bycie pełnoetatowym opiekunem rodzinnym?

Tak, w niektórych przypadkach może przysługiwać Ci wsparcie finansowe, jeżeli bliska osoba ma skomplikowane potrzeby lub wymaga stałej opieki. Dostępnych jest wiele opcji, które różnią się w zależności od kraju: od pomocy w wydatkach domowych po rentę. Sprawdź swoją rządową stronę internetową, aby dowiedzieć się więcej o wsparciu finansowym dla pełnoetatowych opiekunów, lub porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym lub pracownikiem ochrony zdrowia, aby uzyskać dalsze informacje.

3. Praktyczne wsparcie dla opiekunów

 
Siedzący na zewnątrz, uśmiechnięty mężczyzna karmi swoją nastoletnią córkę.

Praktyczna strona sprawowania opieki może być niejasna dla osób, które dopiero wchodzą w tę rolę. Prawie 2 na 5 osób twierdzi, że nie wie, gdzie lub jak może uzyskać wsparcie lub poradę, jeśli stanie się opiekunem rodzinnym.

Jak sprawić, aby przestrzeń w domu była bezpieczna?

Opiekując się bliską osobą, chcesz zapewnić jej bezpieczne i komfortowe warunki życia. Aby zminimalizować ryzyko dla jej zdrowia i bezpieczeństwa, być może konieczne będzie przystosowanie przestrzeni w domu. Na przykład, jeśli osoba, którą się opiekujesz, ma ograniczoną sprawność ruchową lub niepewnie stoi na nogach, być może trzeba będzie zainstalować poręcze wokół domu lub windę schodową, aby poprawić jakość jej życia. Upewnij się, że dom jest wyposażony odpowiednio do indywidualnych potrzeb danej osoby. Możesz również rozważyć dodanie kolejnych elementów oświetlenia, aby Twój krewny lepiej widział przedmioty stojące na jego drodze. Ograniczenie ryzyka będzie ułatwieniem także dla Ciebie. Jeśli opiekujesz się bliską osobą we własnym domu, możesz dostosować przestrzeń życiową tak, aby nie kojarzyła się ze szpitalem. Odkryj więcej wskazówek na temat tego, jak ułatwić przystępność przestrzeni w domu. Znajdziesz je w Przewodniku TENA dotyczącym bezpieczeństwa w domu.

Chcę zadbać o jak najlepszy stan zdrowia fizycznego bliskiej osoby. Gdzie znajdę plany żywienia i ćwiczeń?

Dobre odżywianie i odpowiednie nawodnienie są niezbędne dla zdrowia pod wieloma różnymi względami. Bliska osoba może być od Ciebie zależna nie tylko w kwestii dostarczania posiłków i napojów, ale także w kwestii pomocy przy jedzeniu i piciu. Jeśli chodzi o odżywianie i nawadnianie, nie ma jednego uniwersalnego podejścia. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub pracownikiem ochrony zdrowia, który będzie mógł pomóc Ci w opracowaniu spersonalizowanego planu wspierania zdrowia fizycznego bliskiej osoby. Aby to ułatwić istnieje wiele materiałów dotyczących odżywiania i ćwiczeń, które pomogą Twojemu bliskiemu zachować siłę, sprawność ruchową i zdrowie.

Boję się podnosić bliską osobę. Jak mogę chronić nas oboje?

Opieka nad inną osobą może wiązać się z częstym podnoszeniem, przenoszeniem i schylaniem się. Możliwe, że dana osoba będzie potrzebowała pomocy przy wchodzeniu lub schodzeniu z łóżka oraz podczas ubierania się. Fizyczna pomoc i wsparcie mogą być trudne, więc upewnij się, że podczas podnoszenia bliskiej osoby stosujesz właściwe techniki, aby chronić Wasze zdrowie i bezpieczeństwo. Ogólne zasady:

  • Nigdy nie podnoś powyżej wysokości ramion
  • Trzymaj stopy stabilnie i zadbaj o dobry chwyt, zanim wykonasz ruch
  • Utrzymuj ciężar jak najbliżej siebie, aby ułatwić podnoszenie
  • Poproś swojego lekarza lub pracownika ochrony zdrowia o fachową poradę, jak podnieść bliską osobę zgodnie z jej potrzebami i zapobiec ewentualnym wypadkom

Aby dowiedzieć się, jak poprawić ergonomię w miejscu opieki z korzyścią dla obu stron, przeczytaj praktyczne wskazówki TENA. Możesz również zamontować w domu elementy pomocnicze, takie jak podwyższona deska sedesowa, dzięki którym pomaganie bliskiej osobie w poruszaniu się będzie łatwiejsze. Porozmawiaj z lekarzem lub terapeutą zajęciowym, aby dowiedzieć się więcej o pomocy ergonomicznej.

4. Wsparcie emocjonalne dla opiekunów

 
Wyczerpana kobieta siedzi samotnie w pralni.

Trudności emocjonalne mogą mieć wpływ zarówno na osobę, która potrzebuje opieki, jak i na opiekuna. Około 47% opiekunów rodzinnych odczuwa przygnębienie, a prawie 3 na 5 z nich czuje, że potrzebuje opieki medycznej, aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne1.

Jak mogę wspierać zdrowie psychiczne bliskiej osoby?

Wspieranie osoby z problemami w zakresie zdrowia psychicznego może być źródłem wielu wyzwań. Jeśli martwisz się o zdrowie psychiczne i samopoczucie bliskiej osoby, jak najszybciej poszukaj specjalistycznego wsparcia i porady u pracownika ochrony zdrowia. Jeśli dana osoba cierpi na konkretną chorobę psychiczną, doświadcza lęku lub depresji, zrozumienie szczegółów diagnozy może pomóc w udzieleniu jej potrzebnego wsparcia.

Gdy opiekujesz się osobą z problemami w zakresie zdrowia psychicznego, świetnym punktem wyjścia jest rozmowa i słuchanie. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Jeśli Twój bliski ma trudności z komunikowaniem zmian nastroju, możesz narysować lub wydrukować kilka kart emocji, aby pomóc mu opisać swoje uczucia w prosty sposób.

Co mogę zrobić, gdy bliska osoba nie chce mojej pomocy?

Czasem osoba, która potrzebuje pomocy, może mieć trudności z zaakceptowaniem swoich realnych potrzeb. Spróbuj dowiedzieć się, dlaczego nie chce skorzystać z pomocy. Czy uważa, że sprawia kłopot? Czy boi się zmian? Czy utrata niezależności wpływa na jej zdrowie psychiczne? Kiedy zrozumiesz jej perspektywę i motywacje, łatwiej będzie opracować strategię, która będzie odpowiednia dla Was obojga. Gdy jako opiekun spotykasz się z oporem, warto przyjąć empatyczne nastawienie. Jest ono ważne zarówno podczas subtelnych sugestii, jak i otwartej, szczerej rozmowy.

Mowa ciała i ton głosu opiekuna mają olbrzymie znaczenie. Zrelaksowane, spokojne i przyjazne podejście sprawi, że bliska osoba również poczuje się w ten sposób – dlatego staraj się zachować spokój nawet w trudnych chwilach. Jeśli bliska osoba ma zły dzień, możesz spróbować odwrócić jej uwagę, mówiąc pozytywnie o rzeczach, które lubi, wyjątkowych wspomnieniach lub rzeczach, które cieszyły ją w przeszłości.

Jeśli Twój bliski uparcie powtarza, że nie chce pomocy, być może trzeba zaangażować specjalistę. Istnieją także organizacje, które pomogą Ci znaleźć odpowiednie wsparcie. Warto również dołączyć do społeczności TENA Opiekunowie Opiekunom, aby utrzymywać kontakt z innymi opiekunami i szukać porad u innych osób będących w podobnej sytuacji.

Jak radzić sobie z trudnym zachowaniem?

Jako opiekun możesz spotkać się ze zmianami nastroju lub trudnymi zachowaniami ze strony bliskiej osoby. Jest to normalne i często można sobie z tym poradzić, dając podopiecznemu przestrzeń, rozmawiając o danej sprawie, rozśmieszając go lub odwracając jego uwagę – w zależności od sytuacji.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest zapobiegać trudnym zachowaniom. Osoby wymagające opieki częściej doświadczają uczucia samotności i znudzenia, co przyczynia się do obniżenia nastroju. Aby minimalizować trudne zachowania, warto zachęcać daną osobę do spotkań towarzyskich z rodziną i przyjaciółmi oraz (jeśli to możliwe) zajmować jej czas wzbogacającymi zajęciami, takimi jak spacery, prace w ogrodzie, układanie puzzli czy rozwiązywanie łamigłówek.

Jeśli zmiany nastroju zaczynają się pogłębiać lub trudne zachowania pojawiają się coraz częściej, należy ustalić przyczynę tej sytuacji. Gdy nie masz pewności, co robić, poproś o radę lekarza lub pracownika ochrony zdrowia.

Jeśli Twój bliski cierpi na chorobę taką jak demencja, trudne zachowanie jest bardzo częstym objawem. Gdy osoba, którą się opiekujesz jest zdenerwowana lub agresywna, możesz czuć smutek i frustrację. Pamiętaj jednak, że to zachowanie jest skutkiem choroby, a nie świadomego wyboru danej osoby. Zastanów się, co możesz zrobić, aby pomóc. Jednym z rozwiązań jest zaangażowanie terapeuty albo zwrócenie się o pomoc z zewnątrz do opieki społecznej. Mnóstwo zasobów znajdziesz w Internecie. 

Ważne jest, aby znaleźć osobę, z którą można otwarcie porozmawiać o swoich doświadczeniach. Opowiedzenie o swoich uczuciach zaufanej osobie pomaga przełamać poczucie osamotnienia, które często towarzyszy opiekunom, a także ułatwia radzenie sobie z emocjami i znalezienie potrzebnego wsparcia. Aby porozmawiać z innymi osobami i podzielić się swoimi doświadczeniami, możesz odwiedzić na przykład społeczność TENA Opiekunowie Opiekunom.

Jak mogę zadbać o własne zdrowie psychiczne jako opiekun?

Opieka nad bliską osobą może być pozytywnym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Może też przynieść wiele wyzwań. Będąc opiekunem, ważne jest, aby dbać o własne zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie. Należy dobrze się odżywiać, dbać o odpowiednie nawodnienie, zapewnić sobie odpowiednią ilość snu i ćwiczeń, prowadzić aktywne życie towarzyskie i nie tracić z oczu swoich osobistych aspiracji wykraczających poza obowiązki opiekuńcze.

Czuję, że sytuacja mnie przytłacza. Gdzie znajdę pomoc?

Sprawowanie opieki nigdy nie jest łatwe. Jesteś tylko człowiekiem i to naturalne, że czasem czujesz wypalenie i przytłoczenie. Pamiętaj, że proszenie przyjaciół lub rodziny o pomoc nie jest oznaką słabości. Wręcz przeciwnie. Dzięki temu znajdziesz czas dla siebie, aby trochę odpocząć. To z kolei pomoże Ci odzyskać energię potrzebną do opieki nad bliską osobą. Oto niektóre z powszechnych zmartwień, które zgłaszają opiekunowie:

  • Poczucie stresu i martwienie się o bliską osobę
  • Trudności w znalezieniu czasu dla siebie oraz na ulubione zajęcia
  • Doświadczanie uczucia izolacji i samotności
  • Martwienie się o finanse
  • Trudności z zasypianiem
  • Doświadczanie poczucia winy lub frustracji

Jeśli doświadczasz któregoś z powyższych uczuć, ważne jest, aby odpowiednio odpocząć i porozmawiać o swoich obawach z członkiem rodziny lub przyjacielem. Zawsze jest ktoś, kto Cię wysłucha. Możesz porozmawiać z kimś ze społeczności TENA Opiekunowie Opiekunom lub z organizacjami i instytucjami charytatywnymi, które zapewniają wsparcie opiekunom rodzinnym.

Moja rodzina i przyjaciele nie rozumieją, przez co przechodzę. Gdzie mogę znaleźć miejsce wsparcia zrzeszające osoby, które są w takiej samej sytuacji jak ja?

„Zwykle kiedy ludzie mnie widzą, widzą po prostu uśmiechniętą Simone. I większość ludzi chce widzieć uśmiechniętą Simone, bo tacy jesteśmy. Wolimy ludzi pogodnych. Nie chcemy, żeby ktoś nas przytłaczał”. – Simone, opiekunka swojego męża Jamesa

Jeśli jesteś opiekunem bliskiej osoby, innym ludziom w Twoim otoczeniu może być trudno zrozumieć ciężar odpowiedzialności i codzienne wyzwania, z jakimi się mierzysz.

Choć nie jest to łatwe, jeżeli okoliczności Cię przytłaczają, nie zmuszaj się do uśmiechu w każdej sytuacji. Spróbuj porozmawiać z rodziną i powiedzieć o trudnościach lub potrzebie dodatkowej pomocy. Jeśli chcesz porozmawiać z grupą osób w podobnej sytuacji, warto dołączyć do społeczności TENA Opiekunowie Opiekunom.

Czuję, że tracę możliwość, aby korzystać z życia. Gdzie znajdę kogoś, kto mnie zrozumie?

„Wyprowadziliśmy się w zeszłym tygodniu. Trzeba rozwinąć skrzydła i stworzyć coś własnego. Teraz mam swoją rodzinę, ale zawsze będziemy blisko. Nie chcę, żeby mama i tata mieli poczucie, że po prostu odchodzimy i już nie będziemy im pomagać. Mogą liczyć na nasze wsparcie zawsze, gdy tylko będzie to możliwe” – Chloe, opiekunka swojej siostry Phoebe

Rola opiekuna nie powinna zawładnąć Twoim życiem. Jeśli zdecydujesz się na podjęcie obowiązków opiekuńczych, nie powinno się to odbywać kosztem Twoich aspiracji i marzeń. Jeśli czujesz, że potrzebujesz przestrzeni lub nie możesz realizować standardowych codziennych aktywności, takich jak spotykanie się z przyjaciółmi czy hobby, to znak, że być może musisz ponownie zweryfikować plan opieki oraz podzielić się zadaniami i obowiązkami z innymi osobami. Jeśli nie jest to możliwe, porozmawiaj z pracownikiem ochrony zdrowia, który wskaże Ci, gdzie szukać wsparcia.

Trudno mi się przystosować do nowej roli opiekuna. Co mam zrobić?

To normalne, że Twoje relacje z bliską osobą zmieniają się lub całkowicie odwracają – zwłaszcza jeśli jesteś młodą osobą opiekującą się starszym krewnym, na przykład rodzicem czy dziadkiem. Każdemu z Was odwrócenie życiowych ról może wydać się trudne, a nawet krępujące. Przygotuj się na to, że na początku będziesz czuć się niezręcznie, gdy bliska osoba będzie potrzebować pomocy przy myciu lub ubieraniu się. Staraj się pamiętać, że choć Twój bliski jest od Ciebie zależny, koniecznie musisz znaleźć czas, by zadbać także o siebie. Aby dowiedzieć się więcej o rodzajach dostępnego wsparcia dla młodych lub nowych opiekunów, sprawdź porady ekspertów TENA i wskazówki dotyczące tego, czego możesz się spodziewać będąc w tej roli.

5. Opieka nad osobą z nietrzymaniem moczu

 
Zbliżenie na produkt chłonny wokół stóp osoby starszej siedzącej na łóżku.

2 na 5 osób uważa, że nie ma żadnego dostępnego wsparcia w zakresie sprawowania nieodpłatnej lub rodzinnej opieki1.

Różne rodzaje nietrzymania moczu

, inaczej , oznacza mimowolne oddawanie moczu. Występuje kilka typów inkontynencji:

  • zdarza się podczas śmiechu, kaszlu lub kichania i często jest spowodowane słabymi mięśniami, które powinny zapewniać wsparcie dla pęcherza i cewki moczowej.
  • , inaczej „nadreaktywny pęcherz”, oznacza częstą i nagłą potrzebę oddania moczu pojawiającą się w ciągu chwili.
  • jest połączeniem tych dwóch zjawisk.
  • U mężczyzn z powiększoną prostatą może pojawiać się inkontynencja pomikcyjna, nocne oddawanie moczu, słaby strumień moczu lub częste wizyty w toalecie.
  • Inkontynencja pomikcyjna to wyciek moczu, który pojawia się po opróżnieniu pęcherza. Częściej występuje u mężczyzn, ale może dotyczyć również kobiet.

Najlepszym sposobem na określenie rodzaju nietrzymania moczu, którego doświadcza bliska osoba, jest rozmowa z lekarzem pierwszego kontaktu. Rozmowa z lekarzem to najlepszy sposób na potwierdzenie diagnozy, ale TENA również oferuje informacje na temat rodzajów nietrzymania moczu i sposobów radzenia sobie z nimi. Po ustaleniu, kiedy oraz w jakim stopniu występuje nietrzymanie moczu, można skorzystać z narzędzia doboru produktów TENA, dzięki któremu znajdziesz odpowiednie rozwiązanie. W ten sposób możesz lepiej zarządzać tym problemem, by osoba będąca pod Twoją opieką czuła się bardziej komfortowo i pewnie.

Jakie są możliwości leczenia i radzenia sobie z nietrzymaniem moczu u bliskiej osoby?

nie oznacza, że dana osoba straciła kontrolę. Taka sytuacja może przydarzyć się każdemu. Jeśli Twój krewny nie był jeszcze u lekarza, umów się na wizytę tak szybko, jak to możliwe.

Po potwierdzeniu diagnozy specjalista medyczny będzie mógł zalecić metodę leczenia lub postępowania w przypadku nietrzymania moczu. Zazwyczaj najpierw zaleca się najmniej inwazyjne rozwiązanie. Pierwszym krokiem może być zmiana stylu życia, fizjoterapia oraz stosowanie sprzętu medycznego (szczegóły poniżej). Jeśli te opcje zawiodą, lekarz może wydać skierowanie do specjalisty.

Produkty TENA zostały zaprojektowane tak, aby ułatwić radzenie sobie z nietrzymaniem moczu. Zapewniają one najwyższą ochronę i komfort. 

Jak mogę sprawdzić, czy krewny potrzebuje zmiany produktu?

Jeśli osoba, którą się opiekujesz, zmaga się z nietrzymaniem moczu, należy zmieniać produkty w odpowiednim momencie, by dbać o jej higienę. Skóra osób starszych jest delikatna, a może ją jeszcze bardziej osłabić.

Umiejętność poprawnej zmiany produktów przyspieszy i usprawni cały proces oraz pomoże zminimalizować poczucie psychicznego dyskomfortu. Jeśli nadal nie masz pewności, co zrobić, skorzystaj z pomocy profesjonalisty, który pokaże Ci, jak w godny sposób dbać o higienę intymną.

Jak często większość z nas opróżnia pęcherz?

Większość osób standardowo oddaje mocz 6–7 razy na dobę. Częstotliwość pomiędzy 4 a 10 razy jest uważana za prawidłową. Aby ograniczyć wizyty w toalecie w nocy, staraj się unikać picia na 2–4 godziny przed snem.

Czy istnieje związek między zakażeniem układu moczowego a nietrzymaniem moczu?

Zakażenie układu moczowego pojawia się, gdy szkodliwe drobnoustroje przenikną do dolnej lub górnej części układu moczowego. Zakażenie układu moczowego jest bardziej powszechne wśród osób zmagających się z nietrzymaniem moczu i częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Wiele osób z problemem nietrzymania moczu jest w bardziej zaawansowanym wieku. Te osoby mogą też być bardziej delikatne i podatne na infekcje. Związek między nietrzymaniem kału a zakażeniem układu moczowego jest jeszcze silniejszy. Zanieczyszczenie kałem w poważnym stopniu wpływa na ryzyko zakażenia ze względu na zawartą w nim wysoką liczbę bakterii.

Dobra opieka oznacza dostosowanie rozwiązania do konkretnych potrzeb i preferencji danej osoby. Każdy plan opieki powinien określać właściwy program toalety, odpowiedni poziom chłonności, właściwy rodzaj i rozmiar produktu oraz właściwą procedurę zmiany dostosowaną do indywidualnych potrzeb danej osoby. Aby zapobiegać zakażeniu układu moczowego, należy regularnie sprawdzać stan bliskiej osoby oraz dbać o zdrowie i czystość skóry w okolicach intymnych.

Jak mogę zapobiegać zakażeniu układu moczowego u bliskiej osoby?

Aby ograniczyć ryzyko zakażenia układu moczowego u podopiecznego, możesz stosować się do poniższych wskazówek:

  • Upewnij się, że bliska osoba pozostaje nawodniona i pije wystarczająco dużo wody.
  • Nie pozostawiaj bliskiej osoby w mokrych produktach (z dużą ilością moczu).
  • Używaj produktów na wykonanych z materiałów, które zapewniają skórze suchość, takich jak TENA.
  • Stwórz rutynę toalety i upewnij się, że za każdym razem, gdy bliska osoba musi skorzystać z łazienki, całkowicie opróżnia pęcherz i jelita.
  • Unikaj zaparć i biegunek. Zadbaj o regularne wypróżnianie dzięki odpowiedniemu nawodnieniu i spożywaniu odpowiedniej ilości błonnika.
  • Po wypróżnianiu wycieraj od przodu do tyłu, aby nie dopuścić do przeniesienia bakterii jelitowych do układu moczowego.
  • Zabrudzone kałem produkty należy natychmiast usunąć, w kierunku od przodu do tyłu.
  • Nie stosuj drażniącego mydła na wrażliwe okolice intymne, ponieważ może ono zaburzyć równowagę tego obszaru i spowodować podrażnienia. Zamiast tego wybieraj delikatne produkty TENA Proskin Care i produkty oczyszczające o niskim pH (pH 4,0–5,0). Jest to szczególnie ważne w przypadku skóry starzejącej się i wrażliwej.
  • Stosuj krem myjący TENA Wash Cream, aby oczyścić delikatną skórę, oraz krem ochronny TENA Barrier Cream dla dodatkowej ochrony.
  • Delikatnie osusz skórę po oczyszczeniu i przed założeniem nowego produktu chłonnego, ponieważ wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi bakterii. Zapewnij skórze okolic intymnych dostęp do powietrza i wentylacji, aby pozostała zdrowa.
Jak przygotować się na nietrzymanie moczu w każdej sytuacji?

Wiele chorób związanych z wiekiem może wywołać . Czasami mogą to być jednorazowe incydenty. Jeśli jednak zauważysz, że bliska osoba potrzebuje częściej korzystać z toalety, być może konieczne będzie podjęcie odpowiednich kroków, aby zaradzić inkontynencji. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić jako opiekun, aby radzić sobie z nietrzymaniem moczu poza domem:

  • Zapobiegaj niepotrzebnym wyciekom poprzez częste korzystanie z toalety.
  • Porozmawiaj z lekarzem specjalistą, aby uzyskać właściwą diagnozę dotyczącą nietrzymania moczu.
  • Ogranicz spożywanie napojów moczopędnych (kawa, herbata, alkohol), ponieważ zbyt duża ilość np. kofeiny może wywołać parcie na mocz.
  • Zadbaj o stosowanie diety bogatej w składniki odżywcze, która ułatwia regularne wypróżnianie (a tym samym zapobiega wyciekom kału).
  • Na wszelki wypadek zawsze miej przy sobie produkty na nietrzymanie moczu, takie jak TENA.
  • Gdy wychodzisz z domu, zawsze zabieraj zapasową bieliznę/ubrania na zmianę.
  • Jeśli bliska osoba zmaga się z nokturią, spróbuj ograniczyć przyjmowanie płynów wieczorem przed snem (ale nie dopuść do odwodnienia).

6. Stosowanie produktów TENA

 
Gama produktów TENA ProSkin

W przyszłości wielu z nas będzie miało obowiązki związane z opieką. W Wielkiej Brytanii już 1 na 4 osoby pełni nieformalną rolę opiekuna, podczas gdy w USA 1 na 5 osób opiekuje się starszym lub niepełnosprawnym członkiem rodziny. Produkty TENA są idealnym rozwiązaniem do wspierania opiekunów i ich bliskich1.

Jaki rodzaj produktu TENA najlepiej wybrać?

Na rynku istnieje wiele produktów dla osób z nietrzymaniem moczu, więc możesz nie wiedzieć, który będzie właściwy dla Twojego bliskiego. TENA oferuje szeroką gamę produktów na , dlatego musisz ustalić wymagany poziom chłonności i ochrony. Należy także wziąć pod uwagę rozmiar. Za duży produkt będzie przeciekał, a za mały będzie niewygodny. Możesz skorzystać z narzędzia selektor produktów TENA. Dzięki niemu łatwiej dopasujesz odpowiedni rozmiar i typ produktu.

Gdzie mogę kupić produkty TENA?

Produkty TENA znajdziesz w większości aptek, sklepów medycznych i hipermarketów. Hipermarkety zazwyczaj oferują podstawowy asortyment TENA, a apteki i sklepy medyczne zwykle mają szerszą ofertę. Jeśli Twoja apteka nie prowadzi sprzedaży konkretnego produktu TENA, zazwyczaj może go zamówić w hurtowni. Możesz również kupić produkty TENA przez Internet.

Chociaż opieka nie jest pozbawiona wyzwań, dbanie o bliską osobę przynosi wiele satysfakcji. TENA chce wspierać opiekunów, aby lepiej sobie radzili oraz byli bardziej pewni siebie i szczęśliwsi. Wieloletnie doświadczenie w pielęgnacji skóry i trosce o osoby z nietrzymaniem moczu pozawala nam służyć radą i wsparciem we wszystkich aspektach opieki. Dowiedz się więcej o opiece nad bliską osobą z TENA.

7. Pielęgnacja skóry bliskiej osoby

 
Kobieta nakłada balsam na górną część ciała swojego męża, który siedzi na wózku.

Dlaczego ważne jest, aby używać delikatnych produktów ProSkin do pielęgnacji skóry bliskiej osoby?

Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na wrażliwość skóry. Z wiekiem skóra naturalnie traci tłuszcz, przez co staje się cieńsza i słabsza. To oznacza, że skaleczenia i zadrapania mogą goić się dłużej. Dobra wiadomość jest taka, że możesz zadbać o skórę bliskiej osoby, stosując produkty zatwierdzone przez stowarzyszenie Skin Health Alliance i opracowane specjalnie dla skóry wrażliwej. Dzięki nim skóra pozostanie zdrowa i chroniona przed uszkodzeniami. Aby dowiedzieć się więcej o pielęgnacji skóry wrażliwej, zobacz Przewodnik TENA dotyczący higieny.

Czym jest zapalenie skóry związane z nietrzymaniem moczu i jak mogę mu zapobiec?

Zapalenie skóry związane z nietrzymaniem moczu to forma zapalenia skóry, która rozwija się w wyniku ekspozycji na mocz lub kał. Aby utrzymać zdrowie skóry w okolicach intymnych, upewnij się, że przestrzegasz rutynowych czynności związanych z toaletą oraz terminów zmiany produktów wyszczególnionych w planie opieki. Mimo planu mogą zdarzać się wycieki, dlatego regularnie sprawdzaj, czy bliska osoba jest czysta i czuje się komfortowo. Utrzymywanie higieny w okolicach intymnych za pomocą produktów do pielęgnacji skóry TENA i odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych może pomóc zadbać o zdrowie skóry i ją chronić. Należy codziennie oglądać skórę i sprawdzać, czy nie pojawia się zaczerwienienie, swędzenie lub podrażnienie – to mogą być oznaki zapalenia związanego z nietrzymaniem moczu. Aby dbać o zdrowie skóry w okolicy narządów płciowych, należy stosować najlepsze praktyki pielęgnacyjne, a także zapewnić odpowiednie krążenie i wentylację, jak również dobre odżywianie i nawilżanie.

Podobno odleżyny negatywnie wpływają na komfort życia mojego bliskiego. Jak mogę im zapobiegać?

Odleżyny – zwane również urazami uciskowymi – to uszkodzenia skóry i tkanki podskórnej w wyniku długotrwałego ucisku na skórę. Jeśli Twój bliski jest osobą leżącą lub unieruchomioną, ryzyko wystąpienia odleżyn jest większe. Na szczęście możesz zapobiegać tym problemom i łagodzić dyskomfort. Często zmieniaj pozycję podopiecznego, aby zmniejszyć nacisk na skórę. Możesz zainwestować w specjalne poduszki lub materac zaprojektowany tak, by łagodzić nacisk. Kolejnym sposobem na ochronę skóry przed odleżynami jest regularne zmienianie produktów na i stosowanie kremów ochronnych. Pamiętaj, aby często sprawdzać i kontrolować skórę bliskiej osoby w poszukiwaniu oznak urazów uciskowych lub zapalenia skóry związanego z nietrzymaniem moczu.

Polecane artykuły

Źródła

1) Globalne badania TENA dotyczące świadomości i postaw wobec opieki rodzinnej w populacji ogólnej. Lipiec 2022 – Polska, Kanada, Francja, Wielka Brytania, USA. W każdym kraju przeprowadzono wywiady z udziałem ponad 1000 mężczyzn i kobiet (18+).