Kobieta w domu przewija ekran na telefonie komórkowym.

Siedem sposobów na wspieranie opiekunów

Na całym świecie miliony ludzi zapewniają regularną, bezpłatną opiekę bliskim, członkom rodziny i przyjaciołom. Prawie 2 na 5 osób twierdzi, że nie wie, gdzie uzyskać wsparcie lub poradę, jeśli stanie się opiekunem rodzinnym1.

Ważne jest, abyśmy jako społeczeństwo zaczęli dostrzegać i wspierać cenną pracę opiekunów rodzinnych. Oto siedem znaczących sposobów, by wesprzeć opiekuna – czy to pomagając mu w zadaniach związanych z opieką, czy też dając mu się wyciszyć i zrelaksować.

Kobieta pomaga nastolatce o specjalnych potrzebach.

1. Wysłuchaj ich problemów

Wielu opiekunów doświadcza samotności i poczucia izolacji. Wielu z nich podejmuje trudne wyzwania, a w ciągu jednego dnia często przeżywa różne emocje. Ważne jest, aby kontaktować się z opiekunami, kiedy tylko jest to możliwe. Prostym sposobem na okazanie wparcia jest zaoferowanie filiżanki herbaty lub kawy i wysłuchanie tego, co mają do powiedzenia. Pozwól im mówić o swoich uczuciach bez osądzania i przerywania. To mały gest, który wiele znaczy.

Zmęczona kobieta z kubkiem kawy przy stole w jadalni.

2. Pomóż im odpocząć od obowiązków związanych z opieką

Opieka obejmuje wiele różnych zadań, od załatwiania spraw po dbanie o higienę osobistą. Obowiązki te mogą być wyczerpujące fizycznie, psychicznie i emocjonalnie. Ponieważ opiekunowie codziennie mają tak wiele do zrobienia, przyda im się każda pomoc. Na pewno docenią dodatkowe wsparcie w każdej postaci, nawet jeśli jest to tylko pójście na pocztę czy do sklepu albo podwiezienie w jakieś miejsce. Jeśli możesz, przejmij obowiązki opiekuna na kilka godzin, by dać mu trochę czasu dla siebie.

Kobieta uśmiecha się do swojej matki nad wyspą kuchenną podczas wspólnego gotowania.

3. Zrób coś miłego

Wielu opiekunów nie otrzymuje żadnej zapłaty ani nagrody za to, co robią. Dla większości ludzi wyjście do kina czy posiłek na mieście to rzeczy, które nie wymagają planowania z wyprzedzeniem. Jednak będąc opiekunem osoby wymagającej szczególnej troski nawet wyjście z domu na 30 minut może wydawać się niemożliwe. Warto zorganizować dla tej osoby coś miłego. Zarezerwuj dla niej masaż, zabierz ją na cały dzień lub zaskocz ją prezentem, aby podnieść ją na duchu i pokazać uznanie dla niesamowitej pracy, jaką wykonuje.

Kobieta wyjmuje pranie z pralki i podaje je mamie.

4. Zaoferuj pomoc w załatwianiu spraw

Po całym dniu opieki nad kimś innym opiekunowie mogą mieć niewiele czasu na realizowanie własnych potrzeb. Jeśli masz bliski kontakt z osobą, która kimś się opiekuje, możesz spróbować wyręczyć ją w jakiejś kwestii. Dowiedz się, czy możesz wykonać za nią jakieś osobiste zadanie, np. przynieść zakupy spożywcze lub przygotować domowy posiłek. Koniecznie zapytaj tę osobę z wyprzedzeniem, jak konkretnie możesz jej pomóc.

Mężczyzna w średnim wieku uśmiecha się do aparatu.

5. Domyśl się, kiedy dać im przestrzeń

Opiekunowie każdego dnia doświadczają wielu wyzwań. Mogą mieć trudności z „wyłączeniem się” po wykonaniu obowiązków związanych z opieką. Postaraj się nie prosić ich o nic, co powoduje dodatkowy stres albo wywiera presję. Zazwyczaj opiekunowie mają napięty grafik, więc zanim zaplanujesz odwiedziny, zapytaj, jaki termin będzie im odpowiadał. Jako przyjaciel lub krewny opiekuna, spróbuj rozpoznać, kiedy potrzebuje on przestrzeni.

Wyczerpana kobieta siedzi samotnie w pralni.

6. Zwracaj uwagę na oznaki wypalenia

Opieka to ciężka praca, a w niektórych przypadkach może być niezwykle trudna psychicznie dla opiekuna. Jeśli zauważysz, że ma problemy, postaraj się zaoferować wsparcie dostosowane do jego potrzeb. Zwracaj uwagę na wszelkie widoczne symptomy wypalenia, takie jak zmiana nastawienia, problemy ze snem, brak energii, izolacja, depresja lub wycofanie. Pomocne mogą okazać się nawet najprostsze rzeczy, jak zapytanie, czy wszystko w porządku i czy możesz coś dla niego zrobić.

Kobieta przewija ekran na telefonie komórkowym.

7. Wskaż, gdzie znaleźć przydatne materiały

Istnieje wiele organizacji, które można polecić opiekunom. Poszukaj informacji na ten temat i powiedz znajomemu opiekunowi o różnych organizacjach i grupach, które mogą ułatwić mu życie – może to być opieka zastępcza dla bliskiej osoby, pomoc finansowa ze strony rządu, czy społeczności internetowe, dzięki którym można nawiązać kontakt z innymi ludźmi w podobnej sytuacji. Nasza grupa TENA na Facebooku to wspaniałe miejsce, w którym opiekunowie mogą się spotkać i porozmawiać z innymi opiekunami.

Polecane artykuły

Źródła

1) Globalne badania TENA dotyczące świadomości i postaw wobec opieki rodzinnej w populacji ogólnej. Lipiec 2022 – Polska, Kanada, Francja, Wielka Brytania, USA. W każdym kraju przeprowadzono wywiady z ponad 1000 mężczyzn i kobiet (18+).