Jak dzielić się obowiązkami

Możesz prosić o pomoc

Nawet jeśli pełnisz rolę głównego opiekuna, nie oznacza to, że musisz wykonywać wszystkie obowiązki samodzielnie. Twoja rodzina i znajomi z pewnością chętnie Ci pomogą – wystarczy ich o to poprosić. Jeśli tego nie zrobisz, nikt nie będzie wiedział, że potrzebujesz pomocy. Nie wahaj się: 
 
prośba o pomoc nie jest oznaką słabości. Wręcz przeciwnie. Dzięki temu znajdziesz czas dla siebie, aby nieco odpocząć. A to z kolei pozwoli Ci lepiej pełnić rolę opiekuna. 

Jak prosić o pomoc

Wybierz odpowiednią porę, na przykład spotkanie w gronie rodziny lub znajomych albo gdy ktoś bliski widzi Cię podczas pełnienia obowiązków opiekuna. Pamiętaj, aby szczerze mówić o sytuacji. Im lepiej inni zrozumieją sytuację, tym chętniej zgłoszą chęć pomocy.
 
Rodzina i znajomi mogą po prostu nie wiedzieć, jak Ci pomóc mimo dobrych chęci. Opowiedz szczegółowo o obowiązkach i podkreśl, że są stosunkowo proste i łatwe do wykonania.

Jak dzielić się obowiązkami?

Zacznij od prostych zadań, takich jak zakupy. Poproś innych o pomoc w konkretnych czynnościach o określonych porach. Poproś o:
 
  • pomoc w sprzątaniu domu;
  • pomoc w zakupach (leków, żywności, posiłków lub produktów do domu);
  • odwiedzanie bliskiego, aby dotrzymać mu towarzystwa (np. wspólna gra w karty lub gry planszowe, spacer, oglądanie filmów).

Inne ważne kwestie

Opracuj grafik, aby potwierdzić zadania wszystkich pomocników. Pamiętaj, że niektórzy mogą chętniej pomagać w towarzystwie niż w pojedynkę.
 
Daj pomocnikom wolność i unikaj kontrolowania ich na każdym kroku. W przeciwnym razie mogą odnieść wrażenie, że masz wszystko pod kontrolą i tak naprawdę nie potrzebujesz pomocy.

Bądź w kontakcie z innymi opiekunami

Poszukaj grup wsparcia dla opiekunów w Internecie. Spotykaj się z innymi opiekunami w swojej okolicy. Warto dzielić się doświadczeniami z osobami, które są w podobnej sytuacji. Mogą okazać się źródłem wielu cennych rad.