Opieka nad rodzicem – o tym musisz pamiętać!

Dbanie o członka rodziny, choć czasami sprawia problemy, może być źródłem wielkiej satysfakcji. W niektórych przypadkach opieka nad rodzicem lub rodzicami jest pełna (wspólne mieszkanie), czasami, jeśli starsza osoba jest jeszcze wystarczająco samodzielna, mieszka oddzielnie, a opieka jest częściowa. Oto kilka podpowiedzi, o czym trzeba pamiętać, aby zapewnić starszym rodzicom odpowiedni komfort.

Opieka nad członkiem rodziny w domu

Opieka nad rodzicamimoże być sprawowana samodzielnie lub dzielona z innymi członkami rodziny. To rozwiązanie wygodne i niezbędne w przypadku osób starszych, które mają już problem z zaspokajaniem swoich podstawowych potrzeb. Jeżeli zdecydujesz o zamieszkaniu ze starszym i potrzebującym pomocy rodzicem, musisz pamiętać, że twoja opieka będzie (lub może) obejmować:

  • przygotowywanie posiłków i karmienie,
  • przebieranie,
  • mycie i pomoc przy wszelkich czynnościach higienicznych, w tym czesanie włosów, golenie,
  • pomoc w korzystaniu z toalety lub wymiana środków ochronnych, gdy w grę wchodzi nietrzymanie moczu lub stolca,
  • dotrzymywanie towarzystwa i umilanie czasu,
  • inne czynności, których wymaga dana osoba (zależnie od jej kondycji, stanu zdrowia, w tym stanu psychicznego).

 

Opieka nad członkami rodziny w domumoże być znacznie łatwiejsza, jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z profesjonalnej pomocy, przynajmniej od czasu do czasu. Sprawdź, czy twoja miejscowość oferuje wsparcie dla opiekunów rodzinnych i wykorzystaj wszystkie możliwości. Wiele osób nie wie, jak poradzić sobie ze starzejącymi się rodzicami, często też cierpi z powodu stresu i zmęczenia. Dotyczy to szczególnie samotnych opiekunów, dla których każda forma pomocy jest cenna.

Pamiętaj też, że w celu wyposażenia mieszkania lub domu w taki sposób, aby spełniały potrzeby starszego podopiecznego, możesz ubiegać się o refundację. Przykładem takiego wyposażenia są wygodne środki ochronne TENA, które pomagają utrzymywać higienę osobom nietrzymającym moczu oraz sprawiają, że opieka jest dużo łatwiejsza.

Jak dbać o starzejących się rodziców, którzy mieszkają osobno?

Są osoby, które do późnej starości zachowują dobrą lub dostateczną formę i tylko częściowo potrzebują opieki. Same radzą sobie z podstawowymi czynnościami lub nie chcą „obciążać” dzieci koniecznością opieki całodobowej. Nie zawsze też warunki mieszkaniowe pozwalają na stworzenie starszemu rodzicowi wygodnej przestrzeni do życia. Wówczas rozwiązaniem jest pozostanie podopiecznego w dawnym mieszkaniu i częściowa pomoc. Czasami, nie mając rodzica na oku, możesz jednak nie zdawać sobie sprawy, że czegoś mu brakuje i z różnych powodów o tym nie mówi. O czym warto pamiętać?Opieka nad starszym rodzicemlub rodzicami, którzy mieszkają oddzielnie, powinna obejmować:

  • sprawdzanie, czy mają zapas wszystkich leków, prowadzenie kalendarza wizyt lekarskich i organizację transportu na badania,
  • zaopatrzenie lodówki i spiżarni,
  • zapewnienie środków higieny osobistej – kosmetyków, produktów ochronnych dla osób z nietrzymaniem moczu,
  • zamówienie pielęgniarki lub opiekunki w sytuacji choroby albo osłabienia.

Opieka nad starszymi członkami rodzinyto także troska o ich samopoczucie psychiczne i aktywność. Jeśli twój bliski jest na tyle sprawny, że możesz zabrać go na spacer, koncert, do teatru, zafunduj mu tego rodzaju rozrywkę. Osoby starsze mogą też spędzać czas ze swoimi wnuczętami lub prawnuczętami, jeżeli tylko je mają. Obecność dzieci powinna podziałać na nich kojąco, a dla dzieci chwile spędzone z dziadkami są wyjątkową okazją do poznania rodzinnych historii. Starsze dzieci w rodzinie mogą natomiast czynnie pomagać w opiece, co nauczy je odpowiedzialności i szacunku dla osób w podeszłym wieku.